آگوست 19, 2022
ادعای آمریکا در مورد ادامه حضور نیروهای نظامی واشنگتن در عراق

ادعای آمریکا در مورد ادامه حضور نیروهای نظامی واشنگتن در عراق

[ad_1]

به گزارش فرانس ۲۴، فرانک مکنزی رییس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در کنفرانس آنلاین در واشنگتن گفت، دولت عراق می‌خواهد حضور نظامی ایالات متحده را در خاک خود حفظ کند تا با مبارزه با داعش ادامه داشته باشد. 

مکنزی افزود، ما در عراق هستیم تا شکست داعش به مرحله پایانی برسد و از عراق حمایت کنیم، زیرا آن‌ها به شکست داعش نزدیک شده‌اند. 

مایک پومپئو  وزیر امورخارجه آمریکا نیز در کنفرانس خبری تأیید کرد که “گفت‌وگوی راهبردی” میان ایالات متحده و عراق از پنجشنبه آغاز می‌شود. 

وی تصریح کرد، این مذاکرات به سرپرستی دیوید هیل معاون وزیر امورخارجه امریکا در امور سیاسی برگزار می‌شود و نمایندگانی از وزارتخانه‌های دفاع و انرژی، وزارت خزانه داری و سایر آژانس‌ها حضور خواهند داشت. 

پمپئو افزود: با تهدیدهای جدید از جمله بیماری همه گیری کرونا، سقوط قیمت نفت و کسری بودجه بزرگ، ضروری است که آمریکا و عراق به عنوان شرکای استراتژیک با یکدیگر گفت‌وگو کنند تا راهی برای پیشبرد منافع متقابل بدست آوردند. 

در دسامبر (آذر) سال ۲۰۱۹، عراق و آمریکا شروع به بحث دربارهٔ خروج بخشی از نیروهای نظامی آمریکایی از عراق کردند. در ژانویه (دی ماه) سال ۲۰۲۰، مجلس عراق، اخراج همه نیروهای خارجی از کشور خود، از جمله سربازان آمریکایی را تصویب کرد. 

در مارس (اسفند) سال ۲۰۲۰، ائتلاف به رهبری آمریکا با استناد به تحولات چندین ساله صورت گرفته طی عملیات راهکار ذاتی علیه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) ، واگذاری پایگاه‌ها به نیروهای امنیتی عراق را آغاز کرد. تا اوایل ماه آوریل (اردیبهشت) ۲۰۲۰ آمریکا کنترل چهار پایگاه را به دولت عراق واگذار کرده‌است. برخی از سربازان نیز به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در عراق از این کشور خارج شده‌اند. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.