اکتبر 4, 2022
ادغام موسسات امور فرهنگی اجتناب‌ناپذیر بود

ادغام موسسات امور فرهنگی اجتناب‌ناپذیر بود

[ad_1]

محسن جوادی عصر سه شنبه در مراسم تکریم نیکنام حسینی‌پور مدیر عامل سابق موسسه خانه کتاب به روزهای آشنایی با وی، اشاره کرد و افزود: حسینی پور در تعامل با همکاران و فعالان حوزه فرهنگ دستوری عمل نمی‌کرد، این موضوع مایه خوشحالی است، او با موفقیت مشکلات مختلف در موسسه خانه کتاب را حل و فصل کرد و در طول حضورش در این موسسه اقدامات قابل‌توجهی را انجام داد که به نامش ثبت شده‌ است.

تعامل و تدبیر خوب و بدون حاشیه حسینی پور

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین به مشکلات اقتصادی ناشی از اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور و شیوع ویروس کرونا را یکی از مشکلات مهم دانست و ادامه داد: با توجه به شرایط سخت اقتصادی و همچنین مشکل اخیر جهانی یعنی شیوع ویروس کرونا، در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز شاهد بروز مسایل مختلفی از جمله در تامین بودجه بودیم که خوشبختانه حسینی‌پور با تعامل و تدبیر خوب و بدون حاشیه از این موانع عبور کرد.گاهی در تعاملات به دلیل روحیه پیگیر حسینی‌پور بدون حتی نامه‌نگاری متعهد به انجام آن می‌شدیم.

خانه کتاب، خانه حسینی پور است

جوادی با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی حسینی‌پور، سادگی، صمیمیت و صفای این مدیر حوزه فرهنگ را نیز قابل توجه دانست که موجب شد تا در موسسه خانه کتاب تعاملات آمری و مأموری ایجاد نشود.

به گفته وی، خانه کتاب، خانه حسینی‌پور است. تلاش‌ها و برنامه‌های ایشان در سایر استان‌ها نمونه بارز تحقق شعار وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران تهران نیست است. یکی از نمونه‌های این فعالیت‌ها ایجاد نمایندگی خبرگزاری کتاب ایران در مناطق مختلف کشور است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد تا مجموعه دستاوردهای خانه کتاب طی چندسال گذشته در این مجموعه بعد از فرایند ادغام موسسات تداوم پیدا کند.

تشکیل موسسه نمایشگاههای فرهنگی نتیجه ادغام سه موسسه

جوادی اظهار داشت: حوزه فرهنگ نیازمند پویایی و خلاقیت است به‌عنوان مثال هرچند در چند سال اخیر با مشکل تامین بودجه مواجه بودیم و خانه کتاب به دلایل مختلف بدهی‌های فراوانی داشت اما حسینی‌پور موفق شد این مشکلات را رفع و اوضاع را سامان بخشد.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادغام موسسات زیرمجموعه این معاونت را اجتناب ناپذیر دانست و افزود: برای ادامه فعالیت و همچنین شرایطی که ایجاد شده بود نیازمند ساماندهی بودیم. وی ادامه داد: در جریان ادغام سه موسسه با توجه به اینکه با اهالی فرهنگ مواجه بودیم کمترین مشکل ایجاد شد و موفق شدیم ۹۰ درصد این فرایند را به پیش ببریم. موسسه جدید در قالب موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی تشکیل و فعالیت‌ها در این مجموعه تعریف می‌شوند.

چرا حذف کتابداری

عضو شورای شهر تهران نیز در این مراسم،  با بیان این که  کتاب  را شاخصه فرهنگ ایران می دانیم و حول آن نهادهای مربوط فراوانی به وجود آمده است. در واکنش به حذف عبارت کتابداری، و گفت: نمی‌دانم چرا به حذف کلمه کتاب علاقه داریم، از نظر نشانه‌شناسی مهم است اعتماد به نفسی که داریم، خدشه دار می‌شود.

احمد مسجد جامعی، که در دوره مسئولیت وی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خانه کتاب راه‌اندازی شده، ادامه داد: من فکر می‌کردم که خانه کتاب را باید حفظ کرد، عنوان خانه کتاب با ماجراهایی انتخاب شد و پیشرو تکنولوژی دیجیتال در حوزه فرهنگ و هنر بود، خانه کتاب را باید حفظ کنیم، شاید اساسنامه آن را تغییر بدهیم اما اساس آن را حفظ کنیم.

وی هم با اشاره به ویژگیهای شخصیتی و کاری نیکنام حسینی پور، گفت: تواضع و توانایی و کارآمدی با هم جمع نمی شوند اما او این ویژگی را داشت و تلاش می‌کرد که همه را به میدان بیاورد. او در دوره‌ای که مدیرعامل خانه کتاب بود، تلاش موثری داشت.

او با برشمردن مسئولیت های خانه کتاب و مدیران آن، از انتشار مجلات خانه کتاب تشکر کرد و گفت این مجلات اهمیت بسیار زیادی داشت و در بیشتر حوزه ها اثرگذار بود. همیشه باید به حفظ و افزایش نهادهای کتاب فکر کرد. 

آیین تکریم نیکنام حسینی‌پور و معارفه سرپرست موقت موسسه خانه کتاب سه‌شنبه (۲۰ خردادماه) در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی با حضور محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.