آگوست 14, 2022
اعراب حاشیه خلیج فارس از تغییر سیاست آمریکا در خاورمیانه بیمناک هستند

اعراب حاشیه خلیج فارس از تغییر سیاست آمریکا در خاورمیانه بیمناک هستند

[ad_1]

به گزارش ایرنا از رأی الیوم، اسرائیل هیوم به نقل از یک دیپلمات اماراتی که آن را بلندپایه دانسته است، افزود: نظاره‌گر انتخابات در آمریکا هستیم و آرزو می‌کنیم ترامپ پیروز شود، اما در عین حال، آمادگی لازم را در صورت تغییر رییس جمهوری داریم.

این دیپلمات اماراتی که به نامش اشاره نشده است، اضافه کرد: ستاد انتخاباتی ترامپ میلیون‌ها دلار از حامیان مسلمان وی و سیاستی که در خاورمیانه پرداخت کرده‌اند، بدست آورده است.

از سوی دیگر اسرائیل هیوم به نقل از یک کارمند دیپلماتیک در منامه بحرین که وی را شخصیتی نزدیک به دستگاه حاکمه در ریاض و ابوظبی معرفی کرد، گزارش داد: بیم و هراس زیادی در محور کشورهای عربی نسبت به شکست ترامپ و پیروزی بایدن و در نتیجه تغییر سیاست در خاورمیانه وجود دارد.

این دیپلمات بحرینی که خواست نامش بیان نشود، افزود: اما با این وجود امضای قرارداد صلح بحرین با اسرائیل موجب می‌شود، منامه هیچ بیم و هراسی از دو سناریوی پیش رو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نداشته باشد، چرا که در صورت پیروزی بایدن، توافق منامه با تل‌آویو مستحکم‌تر می‌شود و ما نیاز به حمایت پیوسته آمریکا نخواهیم داشت.

وی تصریح کرد، به اعتقاد وی تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (۳/نوامبر، ۱۳ آبان) هیچ قراداد صلح دیگری میان کشورهای عربی و اسلامی با اسرائیل رخ نخواهد داد، هرچند که تماس با دیگر کشورهای عربی برای عادی‌سازی روابط ادامه دارد و اگر هم توافقی صورت بگیرد، نتایج آن برحسب ماهیت فرد پیروز انتخابات به پس از این انتخابات موکول خواهد شد.

این مقام بحرینی افزود: اگر ترامپ پیروز شود، سیل دیگر کشورهای عربی و اسلامی برای نقش داشتن در روندی که در خاورمیانه جریان دارد، گسترده می‌شود، اما در صورت پیروزی بایدن کشورهای بی‌شماری که اینک گمانه‌زنی‌هایی درباره عادی‌سازی روابط آنها با اسرائیل مطرح است، یک گام به عقب بر می‌گردند و در خصوص خطراتی که این کار برای آنان خواهد داشت، بازنگری می‌کنند.

این مقام بحرینی مدعی شد: سطح روابط و منافع امروز در منطقه آن است که اسرائیل و آمریکا تلاش می‌کنند که عربستان، امارات، مصر و بحرین که روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند بار دیگر برقرار شود.

دیپلمات اماراتی در خصوص عادی‌سازی روابط عربستان و رژیم صهیونیستی پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز به اسرائیل هیوم گفت: این‌ سخنان گمانه‌زنی‌هایی بیش نیست، چرا که هیچ دلیلی برای این کار وجود ندارد و کسانی که احتمال روی دادن این موضوع را مطرح می‌کنند از سیاست منطقه‌ای اطلاع ندارند.

وی افزود: درست است که عربستان از توافق ابراهیم (امارات و اسرائیل) حمایت کرد و  از کشورهای دیگر نیز خواست که در روند سازش مشارکت کنند، اما عربستان نیز ملاحظات خاص خود را دارد و مسأله فلسطین یک مسأله مرکزی برای ریاض است و این کشور هرگز به سرعت به ابتکار صلح عربی که خود آن را مطرح کرده است، پشت نخواهد کرد، هرچند توافق اسرائیل با عربستان رخ خواهد داد، اما در زمان [مناسب] آن.

مراسم امضای قرارداد توافق بین رژیم صهیونیستی، امارات و بحرین نیز با صحنه‌گردانی آمریکا ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) در کاخ سفید به امضای سران چهار طرف رسید.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.