دسامبر 2, 2022
امام جمعه ابرکوه: تبیین درس‌های عاشورا مهمترین تکلیف هیات‌های مذهبی است

امام جمعه ابرکوه: تبیین درس‌های عاشورا مهمترین تکلیف هیات‌های مذهبی است

[ad_1]

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی روز یکشنبه در نشست مسوولان هیات های مذهبی و مبلغان شهرستان ابرکوه با بیان اینکه پیام‌ها و آموزه‌های مکتب درس‌آموز عاشورا باید همیشه الگوی همگان باشد افزود: به میزان کم رنگ شدن وعظ و خطابه و منبر درگذشته، شاهد رشد منکرات و هنجارشکنی‌های دینی بوده‌ایم و این موضوعی است که مردم، هیات های عزاداری و مبلغان باید نسبت به آن احساس مسئولیت کنند.

رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه اظهار کرد: با توجه به به شیوع بیماری کرونا، آیین‌های عزاداری امام حسین (علیه‌السلام  باید با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار شود.

حسینی با تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه عزاداری سیدالشهدا علیه‌السلام  با توجه به دستوالعمل‌های ستاد مقابله با شیوع کرونا برگزار شود، اظهار کرد: آیین عزاداری امسال ا توجه به شرایط خاص موجود در قالب تجمع های برگزار نخواهد شد.

وی در خصوص آیین هشتم محرم که هرساله با حضور تعداد کثیری از هیات‌های زنجیرزنی برگزار می شد، گفت:  امسال آیین تجمع بزرگ هیات های عزاداری و زنجیر زنی در این شهرستان برگزار نمی شود.

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی ابرکوه هم در این نشست با تبیین اهمیت آیین سوگواری سالار شهیدان علیه‌السلام  گفت: باتوجه به شیوع بیماری کرونا، برگزاری عزاداری باید هماهنگ بامصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا باشد.

حجت الاسلام شیخ حسین فلاح زاده افزود: تمامی هیات مذهبی موظف به برگزاری عزاداری در محیط و مکان روباز، با رعایت فاصله گذاری اجتماعی (دو متر از هر طرف) و به صورت ثابت هستند.

 وی ضد عفونی کردن محیط، استفاده عزاداران از ماسک و حذف پذیرایی را از الزامات برگزاری آیین های عزاداری عنوان کرد و افزود: باتوجه به مجاز بودن حضور مومنین در مساجد به مدت یک ساعت، نماز جماعت و روضه با حضور یک چهارم ظرفیت مسجد، بلامانع است.

فلاح زاده با بیان اینکه اجرای هرگونه تعزیه در این ایام ممنوع است، خاطر نشان کرد: کاروان دوم محرم، کاروان های روز عاشورا و نخل برداری امسال برگزار نمی شود.

این مسوول تصریح کرد: اجرای مراسم شب شعر محرم و زیارت ناحیه مقدسه، شام غریبان و سوم امام حسین علیه السلام، در فضای باز و یا در فضای سربسته اما با حضور یک چهارم ظرفیت فضای سربسته بلامانع است.

شهرستان ابرکوه دارای ۷۰ هیات مذهبی شناسنامه دار و سازماندهی شده که یکی از هیات ها ویژه بانوان است .

مرکز شهرستان ۵۵ هزارنفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *