دسامبر 4, 2022
انتخابات ریاست جمهوری بورکینافاسو در بحبوحه ناامنی‌ها

انتخابات ریاست جمهوری بورکینافاسو در بحبوحه ناامنی‌ها

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه انتخابات ریاست جمهوری بورکینافاسو روز یکشنبه برگزار می شود و  به نظر می رسد «راک مارک کریستین کابوره» رئیس جمهوری بیشترین آرا را نصیب خود کند. 

حملات مکرر گروه های مسلح باعث متزلزل شدن بورکینافاسو شده است؛ کشوری که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است. 

۶.۵ میلیون رأی دهنده بورکینافاسویی بین کابوره رییس جمهوری فعلی این کشور که  امیدوار است مانند دور اول در سال ۲۰۱۵ پیروز شود و ۱۲ نامزد دیگر یکی را انتخاب می کنند.

«محمد سافادوگو» تحلیلگر مسائل امنیتی گفت: امنیت شرط اصلی در این انتخابات است.

 طی حملات گروه های مسلح که تقریبا روزانه صورت می گیرد بخش وسیعی از بورکینافاسو از کنترل دولت خارج شده است.

طی دو سال گذشته در نتیجه این حملات تعداد آوارگان به یک میلیون نفر یعنی پنج درصد از کل جمعیت این کشور رسیده است. از سال ۲۰۱۵ تاکنون حداقل ۱۲۰۰ نفر کشته شده اند.

ترس از حملات شبه نظامیان در روز انتخابات سبب شده تا نیروهایی را که تعداد آنها اعلام نشده است در سراسر کشور مستقر شوند.

این در حالی است که در اواسط ماه نوامبر ۱۴ نیروی نظامی تاکنون در شمال این کشور کشته شده اند که  از سال ۲۰۱۵ بیشترین آمار به دست آمده است.

این حملات و اعمال خشونت آمیز همچنان نیز ادامه دارد و کابوره از زمان اولین حملات موفق به مهار آن نشده است.

علیرغم اینکه ارتش بورکینافاسو در رویارویی کامل نظامی با گروه های مسلح قرار دارد اما تجهیزات کم و آموزش ضعیف نیروهای ارتش سبب می شود تا با وجود دستیابی به موفقیت هایی،  متحمل خسارات پی در پی می شود.

برای برون رفت از این بحران، راه حل تعامل با گروه های مسلح( همان ایده ای که در مالی نیز به اجرا درآمده است)، پیشنهاد شد که رییس جمهوری بورکینافاسو با آن مخالف کرد؛ در حالی مخالفان وی از این ایده حمایت کردند.

یکی از راه حل های مورد قبول کابوره، تشکیل شبه نظامیان روستایی تحت نظارت دولت در اوایل سال ۲۰۲۰ بود که “داوطلبان دفاع از میهن” نامیده شد.

نقش این شبه نظامیان در رای گیری انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه همچنان مبهم است در حالی که یک منبع دیپلماتیک غربی در واگادوگو گفت که حزب رئیس جمهور می تواند متهم شود که از این نیروها برای رای به کابور استفاده کرده است.

اما یک مقام مسئول از گروه “داوطلبان دفاع از میهن”در واکنش به این سخن گفت که ما برای حمایت از ارتش و محافظت از مراکز رأی دهی حضور خواهیم داشت و تاکید کرد که کاملا بی  طرف هستیم.

از طرف دیگر، «ادریس ترائوره» استاد علوم سیاسی گفت که مخالفان نتوانستند که بر نامزدی یک نفر به اجماع  برسند. بنابراین اردوگاه کابوره در تلاش است تا با پیروزی در دور اول از کشیده شدن انتخابات به دور دوم و احتمال پیروزی نامزد مورد حمایت مخالفان جلوگیری کند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *