نوامبر 27, 2022
انتقاد لندن از تاخیر در برگزاری انتخابات هنگ‌کنگ

انتقاد لندن از تاخیر در برگزاری انتخابات هنگ‌کنگ

[ad_1]

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، یک سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس افزود: برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه برای احترام به خودمختاری عالی هنگ‌کنگ و آزادی‌های تضمین شده در بیانیه مشترک چین و انگلیس ضروری است.

وی عنوان کرد که پکن نباید از بحران کرونا برای تضعیف خودمختاری هنگ‌کنگ سوء استفاده کند.

انتخابات مجلس قانونگذاری منطقه ویژه اداری هنگ کنگ که برای شهریور سال جاری میلادی برنامه ریزی شده بود به دلیل شیوع مجدد ویروس کرونا به تعویق افتاد.  

خانم «کری لم» رییس اجرایی منطقه اداری ویژه هنگ کنگ روز جمعه اعلام کرد این انتخابات با توجه به اهمیت کنترل شیوع ویروس کرونا و با هدف حفظ جان و سلامتی مردم، به مدت یک سال به تعویق افتاده است.  

دولت مرکزی چین نیز به دنبال این تصمیم دولت محلی هنگ کنگ، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که از تصمیم خانم لم به منظور حفظ سلامتی مردم و در چارچوب قانون و با توجه به شرایط واقعی منطقه حمایت خواهد کرد.  

این بیانیه می‌افزاید که در مورد نحوه فعالیت این مجلس در سال پیش رو نیز از کمیته دائمی کنگره خلق چین خواسته است تا مطابق قانون تصمیم گیری کند.  

«کری لم» رئیس اجرایی هنگ‌کنگ پیش از این هشدار داده بود که با جهش موارد ابتلا به کرونا در هنگ کنگ، سیستم بیمارستان‌های این شهر در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.  

در پی این وضعیت، هنگ کنگ محدودیت‌های جدیدی را برای کنترل شیوع بیماری اعلام کرده است. محدودیت‌های جدید از شدیدترین نوع خود از زمان شیوع ویروس کرونا در این منطقه است. این محدودیت‌ها از سه روز گذشته شروع شده و به مدت ۷ روز ادامه خواهد داشت. 

اختلافات میان انگلیس و چین در ماه‌های اخیر بر اثر فشارهای دولت آمریکا بالا گرفته است. لندن، پکن را به نقض تعهداتش در خصوص خودمختاری این منطقه متهم می‌کند. چین نیز به لندن هشدار داده که ضمن احترام به حق حاکمیت پکن، در امور داخلی هنگ‌کنگ دخالت نکند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *