اکتبر 5, 2022
ایران برای پذیرش دانشجویان هراتی متقاضی بورس تحصیلی اعلام امادگی کرد

ایران برای پذیرش دانشجویان هراتی متقاضی بورس تحصیلی اعلام امادگی کرد

[ad_1]

به گزارش روز شنبه ایرنا، علی اصغر رضایی دستجردی، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هرات گفت که با وجود اینکه هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان افغانستان برای ادامه تحصیل به ایران سفر می‌کنند و در این میان کشورهایی نظیر ترکیه، هند، ژاپن و عربستان سعودی هم مبادرت به اهداء بورسیه و جذب و اثرگذاری بر روی دانشجویان افغانستانی به عنوان یکی از مولفه های قدرت نرم سیاست خارجی خود می کنند، ایران همچنان آماده است تا تعداد بیشتری از دانشجویان هراتی را برای تحصیل در مراکز آموزش عالی کشور پذیرا باشد.
وی که در راستای تکمیل ظرفیت دانشجویان خارجی برای سال ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹، با جمعی از دانشجویان معرفی شده از سوی دانشگاه های دولتی و خصوصی هرات ملاقات کرد، گفت: با اشاره به اینکه این بورسیه‌ها بین دانشگاه‌های خصوصی و دولتی هرات تقسیم شده است، گفت: اولویت ما جذب دانشجویان دانشگاه دولتی هرات است.

در ادامه این دیدار، دانشجویان معرفی شده از سوی دانشگاه‌ها و مراکر آموزشی هرات ضمن تشکر از مرکز فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات برای توجه به دانشجویان جوان این مرکز، دلایلی چون نزدیک بودن دو کشور، هم‌مرز بودن، زبان مشترک، امنیت و سطح بالای علمی ایران را از عوامل اصلی علاقه مندی خود به دریافت این بورسیه‌ها عنوان کردند.
همجواری با ایران اسلامی و نیز زبان مشترک و سطح علمی دانشگاه‌های ایران از عوامل توجه و اقبال دانشجویان افغان و نیز دانشگاه‌های افغانستان در امضاء تفاهم‌نامه های دوجانبه با دانشگاه های ایرانی است.

بر اساس آمارهای رسمی بالغ‌ بر ۱۶ هزار و ۵۰۰ دانشجوی افغانستانی در حال تحصیل در ایران هستند.

بسیاری از مقامات اداری اعم از سیاسی، فرهنگی و آموزشی دولت افغانستان در دانشگاه‌های ایران تحصیل‌کرده‌اند. این امر موجب تقویت هر چه بیشتر پیوندهای عمیق فرهنگی، زبانی و تمدنی میان دو کشور شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.