نوامبر 26, 2022
بارش‌های ۲ روز اخیر تهران، معادل ۱۳ درصد بارندگی سالانه

بارش‌های ۲ روز اخیر تهران، معادل ۱۳ درصد بارندگی سالانه

[ad_1]

به‌گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، “محمدرضا خانیکی” افزود: سامانه بارشی روزهای نخست آذر ماه، به تنهایی حدود ۱۳ درصد کل متوسط بارندگی سالانه استان تهران را دربر گرفت و تداوم، تنوع و گستردگی ریزش‌ها در کل استان تهران از ویژگی‌های این سامانه بارشی بود که توانست در مدت دو روز ۳۵.۷ میلی‌متر بارندگی را به ثبت برساند.

وی ادامه داد: ریزش‌های حداکثری در حوضه آبریز سدهای استان از دیگر ویژگی‌های این سامانه بود.

خانیکی افزود: بارندگی‌های ثبت شده در شبکه سنجش مکانیکی و دیتالاگری این دفتر، اغلب بیش از ۱۰ درصد کل بارندگی سالانه را به خود اختصاص داد؛ به گونه‌ای که ایستگاه‌های رودک، سیرا، درکه، سد امیرکبیر و سنگان با ثبت ۷۲.۵، ۶۰، ۶۴.۵، ۵۴.۴ و ۵۴ میلی‌متر بارندگی، به ترتیب معادل ۱۲.۴، ۹.۷، ۱۴.۵، ۱۲.۹ و ۱۲.۸ درصد کل متوسط بلند مدت بارندگی‌های سالانه را رقم زدند.
وی افزود: سامانه پرقدرت بارشی در اوایل آذر ماه، همچنین توانست میزان تجمعی بارندگی‌ها را از اول سال آبی که تا پایان آبان ماه، منفی بود جبران کند، به نحوی که  نسبت به متوسط بلند مدت، بارندگی‌ها ۵۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان خاطرنشان کرد: همزمانی الگوی زمستانی ریزش‌ها و به نوعی بارش در هوای سرد، همچنین موجب بارش برف در ارتفاعات استان از جمله شمشک در حوضه آبریز سد لتیان به ارتفاع تجمعی ۴۱ سانتی‌متر، نسا و سیرا در حوضه آبریز سد امیرکبیر به ارتفاع تجمعی  ۱۶ و ۱۴ سانتی‌متر و  امامزاده داود در حوضه آبریز کن به ارتفاع تجمعی ۱۳.۵  سانتی‌متر شد.

پیش از این “قاسم تقی زاده خامسی ” معاون آب و آبفای وزیر نیرو از بارش ۱۲۰ میلیمتر بارندگی در روزهای نخست آدرماه خبر داده بود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *