آگوست 15, 2022
بازگشت امید به زندگی بازنشستگان

بازگشت امید به زندگی بازنشستگان

[ad_1]

می گوید نامش “مراد” است و کارمند بازنشسته فرمانداری یکی از شهرستانهای لرستان است و ۶۸ سال سن دارد.

او ادامه می دهد بعد از بازنشستگی چون حقوقم پایین بود زندگی برایم سخت شده بود و با وجود دو فرزند و چند نوه حقوق بازنشستگی کفاف زندگی ام را نمی داد تا بالاخره مجبور شدم به کار دیگری هم مشغول شوم تا بخشی از مایحتاج زندگی ام را تامین کنم.

می گوید داشتن حقوق ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی برای یک خانواده چهار نفره آن هم با تورم های روزانه ای که در بازار وجود دارد ، اصلا جوابگو نبود.

مراد در ادامه گفت: از سال گذشته دولت دوازدهم قول همسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان را داد و بخشی از این افزایش ها در سال گذشته لحاظ شد و حقوق من به سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

وی افزود: سال ۹۹ که آغاز شد دوباره از رسانه های مختلف موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان مطرح شد و فکر می کردیم باز افزایش ناچیز با این تورم را شاهد خواهیم بود اما این روزها که بالاخره این وعده ها از سوی دولت نهایی شد، حقوق من با یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش به پنج میلیون تومان رسید.
همسان سازی با هدف برقراری عدالت اجتماعی

موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان که از سال های گذشته مطرح شده بود بالاخره فروردین ماه امسال با دستور رییس جمهوری در دستور کار قرار گرفت تا حرکت به سمت برقراری عدالت اجتماعی در دولت دوازدهم شروع شود و حمایت از معیشت گروه‌های کم برخوردار جامعه و حمایت و تکریم وضعیت معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران حرکت کند و به هدف نهایی دولت که برقراری عدالت اجتماعی است برسد.

همسان سازی حقوق به این معناست که حقوق فردی که در سال های گذشته بازنشسته شده با حقوق فرد هم گروه خود که به تازگی بازنشسته شده یا مشغول به کار است نزدیک شود.

 این همسان سازی مربوط به ماده ۳۰ برنامه ششم توسعه است که دولت مکلف شده بررسی‌های لازم برای برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلان را برای بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشکری سال‌های مختلف انجام دهد.

براساس فعالیت هایی که دولت در این زمینه داشت، سی‌ام شهریورماه،  آیین نامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در هیات دولت تصویب شد. همچنین محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشتر در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «الوعده وفا؛ مطالبه مهم جامعه بازنشستگی کشور عملیاتی و احکام متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری صادر شد. خوشحالم که اعلام کنم در سال جاری حقوق بازنشستگان کشوری به طور میانگین ۷۷ درصد افزایش یافته است.»

براساس این گزارش با ابلاغ احکام همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، به طور متوسط یک میلیون و ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به حقوق هر بازنشسته اضافه شد و حداقل دریافتی بازنشستگان کشوری با ٣٠ ساله سابقه سه میلیون و ۵۰۰ هزارتومان و بازنشستگان لشگری نیز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

احکام جدید بازنشستگان و وظیفه بگیران صندوق بازنشستگی کشوری بیش از یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفر از مشترکان را شامل می شود، براساس دستورالعمل ابلاغی سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان امور اداری و استخدامی به صندوق بازنشستگی، هفته گذشته صادر و براساس آن حقوق مهرماه با تامین منابع لازم پرداخت شد.

افزایش حقوق ها بی سابقه بود

یکی دیگر از بازنشستگان که حدود سه میلیون تومان حقوق از صندوق بازنشستگی دریافت می کند، می گوید: افزایش حقوق ها در سال جاری بی سابقه بود چرا که با وجود همسان سازی حقوقم یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

“رضا” ضمن تقدیر از دولت بخاطر همتی که در این زمینه داشت، ادامه می دهد: حقوق های ناچیزی که ما می گرفتیم تنها بخش کوچکی از نیازهای روزمره را می توانستیم با آن خرید کنیم که خوشبختانه این افزایش حقوق ها بخش دیگری از مایحتاج روزانه ما را  تامین می کند اما براساس گفته مسئولان که خط فقر حدود هفت میلیون تومان اعلام شده است پس ما هنوز زیر خط فقر قرار داریم.

وی می گوید: زندگی در شرایط کنونی بسیار سخت و طاقت فرسا است اما اگر این افزایش های حقوق هم مانند نرخ تورم بود به طور یقین بخش عمده ای از مشکلات همه بازنشستگان حل می شد.

وی تصریح می کند اگرچه این گرانی ها و افزایش قیمت ها این میزان هم کفاف زندگی را نمی دهد اما همین که دولت به وعده اش در بخش تامین اجتماعی هم عمل کرد جای شکرگزاری است.

حقوقم به حدود چهار میلیون تومان رسید

یکی دیگر از بازنشستگان که با ۲۰ سال سابقه کاری بخاطر سختی کار در بخش مشاغل سخت و زیان آور است، امسال با افزایش حقوق و همسان سازی حقوقش به حدود چهار میلیون تومان رسیده است که نسبت به سال گذشته افزایش خوبی داشته است.

“محمود” که حدود هشت سال از بازنشستگی اش می گذرد، این افزایش حقوق را بی سابقه دانست و می گوید: در چند سال اخیر افزایش حقوق ها چشمگیرتر شده است اما می توان گفت که زندگی همه به ویژه بازنشستگان که از حقوق و مزایای بسیار ناچیزی برخوردار هستند بیشتر تحت تاثیر است که امیدواریم که این نگاه ها از سوی دولت به بازنشستگان بیشتر شود.

وی ادامه می دهد: متاسفانه بازنشستگان زیر خط فقر قرار دارند و زندگی آنها تحت تاثیر گرانی ها و تورم قرار گرفته است که همه امیدوار هستند که مسئولان بیشتر به بازنشستگان توجه کنند.

این روزها که به طور یقین به عنوان کارنامه ای مناسب برای دولت محسوب می شود باعث شد تا حدودی خنده را بر لبان بازنشستگان بنشاند که امیدواریم زندگی در این شرایط سخت به گونه ای پیش برود که بازنشستگان هم زندگی مناسبی را در کنار خانواده ادامه دهند.

دولت یازدهم و دوازدهم در مدت فعالیت خود نگاه ویژه ای به بازنشستگان داشته است و این افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز اقدامی عملی در راستای عمل کردن به وعده دولت بوده است که امید است دولت وعده های بهتری برای بهبود زندگی و معیشت بازنشستگان داشته باشد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.