سپتامبر 27, 2022
بیماری‌های  دام در خلخال کاهش یافت

بیماری‌های دام در خلخال کاهش یافت

[ad_1]

دکتر علی بهرو  روز  چهارشنبه در گفتگو با ایرنا با بیان اینکه با مایه‌کوبی و کنترل بموقع بیماری‌های دام میزان تلفات و مرگ میر در جمعیت دامی این شهرستان به حداقل ممکن رسیده است، افزود: میزان تلفات دام در سال‌های ۹۴ و ۹۷ قابل توجه بوده  اما با مایه‌کوبی بموقع  دام‌های سنگین و سبک و برگزاری دوره‌های آموزش بهداشت محیط دام برای دامداران در سال گذشته و نیمه اول سال جاری  آمار تلفات دامی بطور قابل توجهی کمتر شده است.

وی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال با انجام اقدامات پیشگیرانه هیچ‌گونه بیماری شایع دامی در این شهرستان ثبت نشده ، بیان کرد: امسال هشت هزار و ۵۷۷  راس دام سنگین در قالب سه نوع عملیات و در۳۰۹ واحد ایپدمیولوژیک، ۱۶۳ هزار راس دام سبک در قالب ۹ عملیات  و ۱۰۶واحد اپیدمیولوژیک تحت پوشش دریافت واکسن قرار گرفتند و این امر موجب شد تا در این مدت هیچ‌گونه بیماری شایعی در شهرستان گزارش و ثبت نشود.

وی گفت: امسال ۸۲ هزار قطعه طیور بومی در ۶۹ واحد مورد واکسیناسیون بیماری نیوکاسل قرار گرفته و از مجموع بیش از ۳۲۴ هزار قطعه جوجه ریزی مرغداری‌ها ۱۷ مورد نمونه برداری شده‌ است.

رییس دامپزشکی خلخال با اشاره اینکه در زمینه کنترل بیماری در زنبورستان‌های منطقه نیز اقدامات مطلوبی صورت گرفته، اظهار کرد: امسال از ۱۰۲ هزار و ۹۰۰ کلنی زنبور عسل در پنج هزارو ۲۸۸ مورد نمونه برداری از سطح ۵۹  زنبورستان انجام  که ۲۵ مورد مشکوک آن به مراکز آزمایشگاهی تخصصی دامپزشکی مرکز استان ارسال شده است.

او بیان کرد: همچنین ۶ هزارو ۶۵۲  راس دام سنگین و سبک با نظارت اداره دامپزشکی در کشتارگاه خلخال کشتار و در نظارت بر ۴۸۰ واحد عرضه و فروش فرآورده‌های خام دامی انجام شده است.

دکتر بهرو گفت: امسال ۳۵ لاشه غیر بهداشتی  والوده به بیماری دامی به وزن هزارو ۸۵۴ کیلوگرم  و همچنین ۱۲۶ کیلوگرم گوشت قرمز در محل کشتارگاه  خلخال کشف و معدوم شد.

او با بیان اینکه اعمال جرایم همراه با انجام اقدامات پیشگیرانه مانع از کشتار غیرمجاز و عرضه گوشت قرمز فاقد نظارت دامپزشکی در خلخال شد، افزود: این شهرستان عاری از واحدهای عرضه گوشت بین راهی،کشتار غیرمجاز و فاقد نظارت دامپزشکی است.

او اظهار کرد: با این وجود ادامه فعالیت واحدهای عرضه گوشت قرمز و کبابی‌های موجود درمسیرهای بین راهی در جاده‌های ارتباطی مشترک خلخال به گیلان و در حوزه استحفاظی این استان مورد نگرانی بوده و برای پیشگیری از ادامه فعالیت این واحدها در مسیرهای خلخال به اسالم و پونل با مقام‌های  دامپزشکی گیلان مکاتبات لازم صورت گرفته است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.