نوامبر 27, 2022
تاخیر در فرایند انتقال دولت به امنیت ملی آمریکا آسیب می‌زند

تاخیر در فرایند انتقال دولت به امنیت ملی آمریکا آسیب می‌زند

[ad_1]

به گزارش ایرنا، سوزان رایس روز جمعه در یادداشتی که در نیویورک‌تایمز منتشر شد، با یادآوری سه دوره انتقالی دولت‌ها از جورج دابلیو بوش تا باراک اوباما به ترامپ که در آنها حضور داشته است، به خطراتی که عملکرد دولت ترامپ ایجاد می‌کند، پرداخته است.

وی افزود: امسال اگرچه در هیات مشورتی انتقال بایدن-هریس خدمت می‌کنم، اما عضوی از تیم انتقال نیستم و مانند همیشه، این دیدگاه‌ها نظر شخصی من است.

مشاور امنیت ملی دولت باراک اوباما ادامه داد: هر انتقالی که من تجربه کردم متفاوت بود اما وجه مشترک همه آنها این بود که امنیت ملی کشور ما بهترین خدمتی است که هر دو طرف تلاش می‌کنند مقتدرانه قدرت را تحویل دهند. برعکس، وقتی هر یک از طرفین از تعامل جدی با طرف مقابل خودداری می‌کنند، تضعیف می‌شود.

رایس اضافه کرد: در هفته ای که پیروزی جو بایدن مشخص شد، رئیس جمهوری ترامپ و دولت وی هیچ اقدامی در جهت شروع روند انتقال انجام نداده‌اند. خطرات امنیت ملی ما رو به افزایش است. در سال ۲۰۲۰ ، همانطور که روزها می‌گذرد و ترامپ هیچ نشانه‌ای از شروع انتقال نشان نمی‌دهد ، خطرات افزایش می‌یابد.

وی یادآور شد: به بایدن و تیم ارشد امنیت ملی وی، جلسات اطلاعاتی روزانه که مستحق آن هستند، ارائه نشده است. تیم بایدن اطلاعات طبقه‌بندی شده دریافت نمی‌کند. تیم‌های بررسی آژانس بایدن-هریس تشکیل شده‌اند اما از دسترسی به هر یک از عناصر قوه مجریه محروم شده‌اند. تبادل اطلاعات و تجارب حیاتی که به مبارزه با کووید-۱۹ و شروع سریع اقتصاد کمک می‌کند ، متوقف مانده است.

مشاور امنیت ملی اوباما که یکی از گزینه‌ها برای دولت بایدن است، اظهار کرد: در حالیکه ما بسیار خوش شانس هستیم که بایدن ممکن است با تجربه‌ترین رئیس جمهوری منتخب باشد که از گذشته مسئولیت خود را آغاز کرده و یک نیمکت عمیق از متخصصان بسیار خبره و با دانش را به همراه دارد، اما ادامه عدم پذیرش دولت ترامپ از اجرای یک انتقال مسئولیت‌پذیر، امنیت ملی ما را به خطر می‌اندازند.

رایس تصریح کرد: بدون دسترسی به اطلاعات مهم تهدیدها، هیچ تیم ورودی نمی‌تواند مقابله کند با آنچه که نمی تواند در آینده ببیند. اگر امروز، دولت ترامپ تهدیدهای بالقوه یا واقعی را ردیابی می‌کند -به عنوان مثال، اعانه روسی برای کشتن سربازان آمریکایی، حمله تروریستی برنامه‌ریزی شده به سفارت، ویروس کرونا، ویروس جهش یافته یا تحریک‌های ایران و کره شمالی- اما نمی‌تواند این اطلاعات را به موقع با تیم بایدن-هریس به اشتراک بگذارد، می‌تواند هزینه‌های گزافی از نظر جان آمریکایی‌ها داشته باشد.

وی با یادآوری نتیجه تحقیق کمیسیون ۱۱ سپتامبر که پس از حمله تروریستی القاعده در سال ۲۰۰۱ انجام شد، گفت: این تحقیق دریافت که دوره انتقال کوتاه مدت، نصب ۲ هزار پست مهم امنیت ملی را کند کرده است و به همین دلیل بر اهمیت انتقال کامل و جامع ریاست جمهوری بر امنیت ملی تاکید کرده است.

عضو هیات مشاوران انتقال قدرت بایدن، افزود: ترامپ و بسیاری از جمهوری‌خواهان به جای اقدام در راستای منافع ملی برای سازماندهی یک انتقال مسئولانه و دموکراتیک، وقت خود را صرف کاشت تردیدهای کاذب در مورد مشروعیت انتخاب بایدن می‌کنند.

رایس تاکید کرد: غم انگیز، اما نه تعجب‌آور این است که به نظر می‌رسد ترامپ مصمم است که آخرین توپ مخرب را به دموکراسی و امنیت ملی آمریکا در مسیر اجتناب‌ناپذیر خروج از قدرت بکوبد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *