نوامبر 29, 2022
تخصیص ۱۲۵۲ میلیارد تومان تسهیلات برای مشاغل آسیب دیده از کرونا در البرز

تخصیص ۱۲۵۲ میلیارد تومان تسهیلات برای مشاغل آسیب دیده از کرونا در البرز

[ad_1]

حسین فلاح نژاد روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: شیوه نامه اعطای تسهیلات ویژه کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در استان البرز توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد و بر این پایه، سه نوع تسهیلات ۶ میلیون، ۱۲ میلیون و ۱۶ میلیون تومانی فراهم شده است.

عزیزاله شهبازی استاندار البرز ۱۷ خرداد در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا البرز گفته بود که جذب اعتبارات مصوب ملی برای جبران خسارت های ناشی از کرونا در این استان به جد دنبال می شود.

وی افزود: میزان تسهیلات به ازای هر فرد کارکن برای بنگاه‌های شدیداً آسیب‌دیده ۱۲ میلیون تومان است و بنگاه‌هایی که  به اجبار تعطیل شدند به ازای هر کارکن ۱۶ میلیون تومان می‌گیرند و رانندگان مسافری (درون‌شهری و برون‌شهری) خویش‌فرما نیز مشمول وام ۶ میلیون تومانی شده‌اند که همه این تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد و طول دوره بازپرداخت با احتساب زمان تنفس ۲۴ ماه تعیین شده است.

مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان البرز درباره شرایط وضوابط پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب و کار بر اساس شیوه نامه اعلامی اظهار داشت: واحدهای مشمول بایدی فهرست بیمه شاغلان مربوط به اسفند ۱۳۹۸ را به سازمان تامین اجتماعی ارائه کرده باشند و در پرداخت تسهیلات اولویت با واحدهایی است که فهرست شاغلان مربوط به فروردین ۹۹ را تا پایان اردیبهشت ۹۹ به سازمان تامین اجتماعی ارائه کرده باشند.

وی یاد آور شد: در صورتی که شاغلان واحدهای مشمول از مقرری بیمه بیکاری در ماههای فروردین، اردیبهشت و خرداد ۹۹ استفاده کنند مشمول دریافت این تسهیلات نخواهند شد و ثبت نام در سامانه کارا صرفا هیچ گونه حقی را برای متقاضی ایجاد نمی کند.

فلاح‌نژاد درباره وثیقه‌ها و تضامین قابل اخذ از واحد کسب و کار بر اساس شیوه نامه ابلاغی ابراز داشت : در این طرح تلاش شده است که ضمانت ها سهولت یابد بصورتی که برای وام زیر ۱۶ میلیون تومان فقط سفته یا چک متقاضی، بین ۱۶ تا ۴۸ میلیون سفته یا چک با یک ضامن، تا ۱۶۰ میلیون سفته یا چک با دو ضامن، ۱۶۰ تا۲۰۰ میلیون سفته یا چک با سه ضامن و بالای ۲۰۰ میلیون با ارائه تضمین صادره از سوی صندوقهای ضمانت و یا بنا به تشخیص بانک ارائه وثایق متعارف اخذ می گردد.

وی با اعلام میزان تسهیلات ابلاغی برای استان البرز گفت : مبلغ ۱۲۵۲ میلیارد تومان برای تسهیلات ویژه کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا  سهم استان البرز تعیین شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز با بیان اینکه خدمات سامانه کارا  برای متقاضیان رایگان است، از متقاضیان این تسهیلات در استان خواست به دقت نسبت به مطالعه وبررسی شرایط وضوابط اعلامی در سامانه اقدام نموده تا بدون ابهام و با داشتن آگاهی نسبت به دریافت این تسهیلات اقدام کنند.

فلاح‌نژاد توضیح داد: در اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با هدف حمایت و پشتیبانی از کسب و کارهای به شدت آسیب دیده از کرونا وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی امکان ثبت نام کارفرمایان مشمول این حمایت را در سامانه کارا به آدرس اینترنتی https://kara.mcls.gov.ir را فراهم کرده که همچنان ثبت نام در این سامانه برای متقاضیان دارای شرایط در استان ادامه دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز با تبیین فرایند پرداخت این تسهیلات به صاحبان واحدهای کسب وکار خصوصی و تعاونی مشمول طرح به صورت کارفرمایی و خویش‌فرمایی گفت: آن دسته از بنگاه‌هایی که در رسته‌های ۱۴ گانه مصوب با ۵۵۰ زیررسته اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته‌اند و دارای کد بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی هستند و مبادرت به حفظ اشتغال موجود کرده‌آند مشمول این تسهیلات هستند.

فلاح‌نژاد ادامه داد: آن دسته از بنگاه‌هایی که پیامک از سوی وزارت کار دریافت و در سامانه کارا ثبت کرده و مشمول دریافت تسهیلات شده‌اند و پرونده‌های آن‌ها به بانک‌های عامل ارسال شده، می‌توانند به بانک‌هایی که در سامانه معرفی کرده مراجعه و روند دریافت تسهیلات خود را تکمیل کنند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *