دسامبر 2, 2022
تداوم اعتراض‌ها در بلاروس و بازداشت معترضان

تداوم اعتراض‌ها در بلاروس و بازداشت معترضان

[ad_1]

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، پلیس بلاروس در حالی اعلام کرد که بیش از ۲۰۰ نفر روز گذشته (یکشنبه) در شهر میسنک به اتهام نقض قوانین مربوط به عدم تجمع بازداشت شدند که به نظر می رسد معترضان همچنان به دنبال تداوم اعتراض‌های خود به دنبال اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور در اواخر مرداد هستند.

اعتراض ها در بلاروس در حالی برای شانزدهمین هفته پیاپی ادامه داشته است که معترضان همچنان خواستار استعفای الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری این کشور هستند.

از اوایل اوت(مرداد) تاکنون معترضان تلاش کرده اند به طور مداوم اعتراض هایشان را برگزار کنند این در حالی است که اعتراض روز گذشته یکی از بزرگترین تجمعات ضددولتی به ویژه در شهر میسنک طی این بازه زمانی بوده است.

از سوی دیگر خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، ولادیمیر ماکی وزیر خارجه بلاروس روز گذشته گفت که بلاروس تحریم هایی را علیه برخی مقامات ارشد اتحادیه اروپا اعمال خواهد کرد.

این واکنش دولت میسنک به اقدام اخیر اتحادیه اروپا در اعمال تحریم علیه مقامات دولتی میسنک است. اتحادیه اروپا ماه گذشته تحریم هایی را علیه ۴۰ مقام بلاروس به دنبال ناآرامی های اخیر پس از انتخابات ریاست جمهوری اعمال کرد. گزارش شده است که اتحادیه اروپا همچنین به دنبال تشدید تحریم ها علیه اعضای دولت فعلی بلاروس است.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس روز ۱۹ مرداد ماه برگزار شد و  لوکاشنکو با کسب بیش از ۸۰ درصد آرا به پیروزی رسید و تیخانوفسکایا نامزد مخالفان تنها ۱۰ درصد آرا را بدست آورد و مخالفان دولت بلاروس بلافاصله اعلام کردند که در انتخابات تقلب صورت گرفته و طرفداران خود را به خیابان‌ها کشاندند.  

آمریکا و اتحادیه اروپا نتیجه انتخابات بلاروس را به رسمیت نشناخته و از دولت این کشور خواستار برگزاری انتخابات جدید شده و تحریم هایی در مورد این کشور وضع کردند.

الکساندر لوکاشنکو پیش از این دستور داده بود که درصورتی که دانشجویان در اعتراضات بلاروس شرکت کنند از دانشگاه اخراج می شوند و کارگران و مدیران کارخانه ها نیز در صورت شرکت در اعتراضات از کار برکنار می شوند و جای آنها افراد دیگر علاقه مند به کار استخدام خواهند شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *