می 24, 2022
تقاضامحوری جایگزین عرضه محوری در نظام آموزش مهارتی می‌شود

تقاضامحوری جایگزین عرضه محوری در نظام آموزش مهارتی می‌شود

[ad_1]

علی اوسط هاشمی شامگاه روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در اتاق بازرگانی اصفهان افزود: اگرچه آموزش و پرورش، سازمان فنی و حرفه‌ای و دانشگاه‌ها مسوول آموزش هستند ولی زمینه و بستر ایجاد فرصت و تقاضا بخش خصوصی و به ویژه اتاق‌های بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی هستند.
وی با بیان اینکه نظام آموزش مهارتی کشور نیازمند بازنگری است، تصریح کرد: به توانایی‌های بخش خصوصی از جمله اتاق بازرگانی، خانه صنعت و معدن و دیگر تشکل‌های بخش تولید و صنعت در ارائه آموزش و آزمون صلاحیت حرفه‌ای باور داریم.
رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه دولت ملزم به واگذاری و ایجاد فرصت برای بخش خصوصی است، افزود: سازمان فنی و حرفه‌ای کشور توان آموزش‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مورد نیاز را داراست.
وی ادامه داد: سازمان فنی و حرفه‌ای بخش خصوصی، اتاق ایران، اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌های برآمده از بخش خصوصی را برای آموزش و ارائه  صلاحیت حرفه‌ای صالح و شایسته می‌داند و آمادگی دارد پس از آموزش و آزمون مورد تایید این تشکل‌ها  گواهی بین‌المللی خود را به دانشجو و مهارت آموزان ارائه کند.
اوسط هاشمی با بیان اینکه این روش، شیوه‌ای جدید در ارائه دوره‌ها و گواهی‌های آموزشی است، افزود: این طرح به صورت آزمایشی در برخی از بخش‌های خصوصی از جمله صنعت فولاد اصفهان آغاز شد و استقبال خوب این بخش را به دنبال داشته است.
وی با بیان اینکه پیش از این نظام آموزشی مهارتی کشور عرضه ‌محور بود، اضافه کرد: روش جدید مبتنی بر  تقاضا محوری است و لذا ممکن است متناسب با نیاز بازار و ظرفیت‌های اشتغال‌زایی جذب حرفه‌آموز دارد.
رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: این سازمان مسوول برآورد نیاز بازار نیست بلکه مسوول تامین نیاز بازار است و لذا آموزش پس از تقاضا در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار، شورای مهارت به ریاست استانداران در حال شکل گیری است و ارائه آموزش‌ها مبتنی بر سند راهبری مهارت مبنای تعقیب، بازنگری و نوع نگاه ما به آموزش منطقه‌ای مهارت متناسب با شرایط اقلیمی و جغرافیایی خواهد بودو لذا بر این اساس ارائه آموزش در استان‌های دریایی با استان‌های کویری متفاوت خواهد بود.
وی ۱۴۰۰ را سال بهار آموزشگاه‌های آزاد ذکر و اضافه کرد: بر اساس نظر شورای عالی مهارت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در  هشت سطح مهارت تا دکترای ادامه خواهد داشت که آموزشگاه‌های خصوصی امکان ارائه آموزش در سه سطح اول را دارند.
اوسط هاشمی افزود: همچنین آموزش‌های منطبق بر تقاضای روز در بین نسل دانش آموخته با همکاری بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی و امکان راه‌اندازی مجتمع‌های فنی با ده‌ها رشته برای بخش خصوصی به عنوان شرکای مهارتی در دستور کار سازمان فنی و حرفه‌ای قرار دارد.
وی تاکید کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای به مهارت جامعه می‌اندیشد و از تمام ظرفیت جامعه برای تغییر نگاه به ارزش مهارت بهره خواهد جست.
رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: رضایت شرکای مهارتی از سازمان فنی و حرفه‌ای مهمترین عامل ارزیابی است و خوشبختانه استان اصفهان در این زمینه پیشتاز ارائه آموزش‌های مهارتی با مشارکت واحدهای صنعتی برای تربیت نیروی مورد نیاز این واحدها بوده است.
وی ایجاد مرکز صلاحیت حرفه ای در استان اصفهان به عنوان قطب صنعتی کشور، فراهم کردن تنوع آموزشی در حوزه گردشگری با راه‌اندازی “مدارس هتل” به منظور نقش‌آفرینی فنی و حرفه‌ای و بخش خصوصی در این زمینه، تفاهم در راستای تنظیم سند راهبری مهارت با تاثیرگذاران و متولیان بخش صنعت، کشاورزی و همه نقش آفرینان، ایجاد دپارتمان‌های مختلف نساجی، معدن، گردشگری و معماری سنتی را مهمترین دستاوردهای سفر به اصفهان برشمرد.
وی با اشاره به برگزاری المپیاد مهارتی در سه سطح ملی، آسیایی و جهانی گفت: امروز در جلسه شورای مهارت استان عنوان شد آمادگی استان برای میزبانی برخی رشته‌ها احصا تا پس از برگزاری مسابقات در سطح ملی نفرات برتر برای شرکت در مسابقات آسیایی و جهانی معرفی شوند.
وی خاطرنشان کرد: خط قرمز سازمان فنی و حرفه‌ای صیانت از ارزش گواهی مهارت و اصالت این سرمایه ملی است چون جغرافیای خدمت با این مدرک کل جهان است.

علی اوسط‌هاشمی رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی ۲ روز حضور در استان اصفهان با روسای ادارات، مراکز شهرستانی، مجمع کارشناسان و مربیان فنی و حرفه‌ای، نماینده انجمن صنفی اموزشگاه‌های آزاد استان، مدیران موفق صنایع و صنوف، روسای اتاق‌ها، خانه صنعت و معدن و تجارت و سایر شرکت های مهارتی دیدار و گفت و گو و از تعدادی از مراکز و آموزشگاه‌های دولتی و خصوصی و ظرفیت‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در استان بازید کرد.

وی همچنین صبح امروز در شورای مهارت استان شرکت کرد.
طی ۲ روز حضور رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در اصفهان چندین تفاهم‌نامه با ادارات و مراکز دولتی و خصوصی در ارتقای اموزش‌های فنی و حرفه‌ای امضا شد. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *