دسامبر 1, 2022
تلاش سازمان ملل برای مذاکرات مستقیم بین طرفهای درگیر در یمن

تلاش سازمان ملل برای مذاکرات مستقیم بین طرفهای درگیر در یمن

[ad_1]

به گزارش ایرنا، این آژانس خبری روز چهارشنبه به نقل از خبرگزاری «رویترز» نوشت: سازمان ملل متحد اعلام کرده که در تلاش است تا دیدار و مذاکره حضوری بین طرفین درگیر در یمن قبل از پایان سال [جاری میلادی ] و همچنین توافق بر سر اعلامیه مشترک به منظور متوقف کردن همه درگیری‌های هوایی، زمینی و دریایی را انجام دهد. 

رویترز با اشاره به اینکه سازمان ملل به دنبال مکانی بی‌طرف برای این مذاکرات است، به نقل از یک منبع آگاه افزود: اروپا مکانی منطقی برای میزبانی این نشست است.  

در همین حال «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل در یمن از اظهار نظر در این باره خودداری کرد. 

پیشتر پایگاه اطلاع‌رسانی «زوایا عربی» مصر ۱۰ آبان امسال به نقل از منابع دیپلماتیک فاش کرد که گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن، دولت مستعفی و فراری این کشور را تهدید کرد که اگر تا پایان ماه نوامبر (آبان و آذر) با پیش‌نویس سند «اعلامیه مشترک» برای پایان دادن به بحران یمن موافقت نکند، با عواقب بازدارنده‌ای مواجه خواهد شد. 

این پایگاه اطلاع‌رسانی به نقل از منابعی که اسامی آن‌ها را ذکر نکرده، افزود: پیش‌نویس بیانیه مشترک شامل مقرراتی است که خواستار پایان جنگ با باقی‌ماندن طرف‌ها در مواضع فعلی خود و آغاز مذاکرات سیاسی به منظور حل بحران این کشور است.  

زوایا عربی با اشاره به اینکه مفاد بیانیه مشترک با پیشنهادهای ارائه شده از سوی صنعا (جنبش انصارالله) در آوریل گذشته مطابقت دارد، به نقل از منابع یاد شده، اضافه کرد که گریفیتس نسخه‌ای از این پیش‌نویس را به همه طرفها از جمله ۵ عضو دائمی شورای امنیت و مقامات عمان تحویل داده است.  

به نوشته این پایگاه مصری، با این حال دولت مستعفی و فرای «عبدربه منصور هادی » این پیش‌نویس را یک دیکته برای اجرای آنچه خواسته‌های انصارالله توصیف می‌کند، می‌داند.  

به گفته منابع دیپلماتیک، این پیش‌نویس، راه را برای انجام اقدامات شبه اقتصادی از جمله باز کردن جاده‌ها و بنادر به ویژه بندر “تعز” (این شرط پیش از این در توافق استکهلم وجود داشت) ، جلوگیری از مانع‌تراشی برای حرکت وسائل نقلیه بین مناطق و شهرهای یمن، باز کردن فرودگاههای این کشور جهت سفر به ویژه فرودگاه صنعا باز می‌کند.  

این منابع خاطرنشان کردند که پیش‌نویس سند اعلامیه مشترک به مفاد توافق‌نامه استکهلم که دولت مستعفی و فراری یمن در دسامبر ۲۰۱۸ امضا کرد، بسیار نزدیک است.  

پیشتر نیز مذاکرات بین طرف‌های درگیر جنگ یمن طی ۲ مرحله در دی ماه ۹۴ (دسامبر ۲۰۱۵) و آذر ۹۷ در ژنو برگزار شد، اما پیشرفتی نداشت.  

عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.  

بر اثر تجاوز عربستان به یمن، تاکنون هزاران یمنی به شهادت رسیده‌اند و میلیون‌ها یمنی دیگر در آستانه قحطی قرار دارند و طبق اعلام سازمان ملل، یمن بدترین بحران‌های انسانی در جهان را تجربه می‌کند.  

با وجود تلاش‌های انصارالله یمن برای برقراری صلح، ائتلاف سعودی همچنان اصرار دارد به حملات خود و نیز محاصره این کشور ادامه دهد.  

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *