دسامبر 1, 2022
ثبت هزار قطعه عکس از دفاع مقدس در حرم مطهر رضوی

ثبت هزار قطعه عکس از دفاع مقدس در حرم مطهر رضوی

[ad_1]

الهه محبوب روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این عکسها در قالبهای آنالوگ، دیجیتال، نگاتیو، کنتاک و اسلاید است که توسط افراد مختلف به حرم مطهر رضوی هدیه یا توسط مرکز اسناد گردآوری شده است.

وی ادامه داد: این عکس‌ها در موضوعات مختلف همچون حضور مقامات و مسوولان کشوری در مناطق جنگی، اعزام نیرو و بدرقه رزمندگان، دوران اسارت رزمندگان در اردوگاه‌های رژیم بعث عراق، تشییع پیکر پاک شهدای جنگ تحمیلی در شهرهای مختلف، حضور گروه‌های سنی مختلف در جبهه، تجمع رزمندگان در حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) قبل از اعزام، عکس‌های یادگاری مربوط به رزمندگان در جبهه، پاک‌سازی مناطق جنگی آسیب‌دیده و مانند آن است.

رییس اداره اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی عکسهای مربوط به هشت سال دفاع مقدس را نماد مقاومت و دفاع از کشور دانست و گفت: عکس‌های مربوط به مناطق مختلف جنگی دوران دفاع مقدس، ادوات و تجهیزات نظامی،  فعالیت‌های آستان قدس رضوی در بازسازی شهر هویزه، برگزاری مراسم مذهبی اعم از برگزاری دعا و مداحی رزمندگان در جبهه، کمک‌های مردمی، استقبال مردم از آزادگان و آموزش‌های نظامی رزمندگان برخی دیگر از عکس‌های این مجموعه است.

وی افزود: بیش از ۹۰ درصد این عکس‌ها، اهدایی افراد و گروه‌ها به مرکز اسناد آستان قدس رضوی است، اهداکنندگان این مجموعه عکس، اغلب مصاحبه‌شوندگان بخش تاریخ شفاهی هستند که هریک با عناوینی همچون رزمنده، عکاس، امدادگر و امثال آن در دفاع مقدس حضور داشتند.

محبوب ادامه داد: به منظور حفاظت بهتر از این عکس‌ها و دسترسی پژوهشگران، از تمام این مجموعه تصویر دیجیتال تهیه شده است.

وی گفت: اسناد ارزشمند دیگری شامل وصیت ‌نامه‌ها، خاطرات، دستنوشته‌های رزمندگان و شهدای دفاع مقدس نیز در آرشیو مرکز اسناد این سازمان موجود است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *