نوامبر 27, 2022
جزییات محدودیت‌های کرونا در کرمان اعلام شد

جزییات محدودیت‌های کرونا در کرمان اعلام شد

[ad_1]

به گزارش ایرنا، محمدصادق بصیری شامگاه پنجشنبه در نشست با رسانه ها جزییات طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضعیت و روند بیماری کووید ۱۹ در شهرهای کشور مصوب چهل و چهارمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، نحوه فعالیت دستگاه‌های اجرایی و ادارات در استان کرمان را براساس شرایط سه‌گانه هشدار( زرند، نارنجی و قرمز) اعلام کرد. 

وی با اشاره به طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضعیت و روند گسترش بیماری کووید ۱۹ در استان کرمان عنوان کرد: وضعیت شهرستان‌های استان به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز تقسیم  شده است و بر این اساس شهرستان‌های بم، جیرفت، راور، رفسنجان، زرند، سیرجان، شهربابک، کرمان و کوهبنان قرمز هستند. 

وی افزود: شهرستان‌های انار، بافت، بردسیر و نرماشیر در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های ارزوئیه، رابر، رودبار جنوب، ریگان، عنبرآباد، فاریاب، فهرج، قلعه‌گنج، کهنوج و منوجان در وضعیت زرد قرار دارند. 

بصیری گفت: به منظور کاهش ترددهای شهروندان و کارکنان دولت در شرایط هشدار وضعیت حضور کارکنان و فعالیت ادارات در هر یک از وضعیت‌های اعلامی در شهرستان‌های دارای وضعیت زرد، کارکنان ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با ماموریت‌های اساسی و مدیریت شهری با ۱۰۰ درصد ظرفیت در محل کار باید حاضر شوند و در سایر ادارات ارائه خدمات با حضور ۲ سوم کارکنان انجام می‌گیرد.  

جانشین استاندار در ستاد استانی مقابله با کرونا افزود: ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با ماموریت‌های اساسی و مدیریت شهری در شهرستان‌های دارای وضعیت نارنجی، می‌توانند با تشخیص بالاترین مقام مسئول ( در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا یک سوم کارکنان خود اقدام نمایند و در سایر ادارات ارائه خدمات با حضور ۵۰ درصد کارکنان انجام خواهد شد. 

وی ادامه داد: در شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز، دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با ماموریت‌های اساسی و مدیریت شهری می‌توانند با تشخیص بالاترین مقام مسئول ( در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا ۵۰ درصد کارکنان خود اقدام نمایند، مشروط بر آنکه خللی در اراه خدمات ضروری به وجود نیاید، اما در سایر ادارات ارائه خدمات با حضور حداکثر یک سوم کارکنان انجام خواهد شد.

به گفته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان، تمامی مراکز آموزشی( آموزشگاه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و سایر موارد) در استان به طور کامل تعطیل و صرفا کارکنانی که برای حفاظت فیزیکی و حفاظت تاسیسات و سامانه‌های الکترونیکی ضروری باشند در محل کار حضور می‌یابند. 

وی ادامه داد: همچنین آیین های فرهنگی، اجتماعی، نماز جمعه، مراسم های آئینی و مذهبی در کل استان تعطیل هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان، تعداد شرکت کنندگان در جلسات اداری در وضیعت زرد را حداکثر ۳۰ نفر، وضعیت نارنجی حداکثر ۲۰ نفر و در وضعیت قرمز حداکثر ۱۵ نفر با رعایت شیوه‌نامه‌ها و الزامات ابلاغی از سوی وزارت بهداشت اعلام کرد. 

به گفته بصیری در شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز و نارنجی و زرد، مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، آموزشگاه های خصوی، حوزه های علمیه ، نمازهای جمعه، مراسم آیینی و مذهبی به طور کامل تعطیلی می‌باشند. 

وی تصریح کرد: در مناطق زرد گروه‌های شغلی چهار، در مناطق نارنجی گروه‌های شغلی سه و چهار و در مناطق قرمز گروه دو، سه و چهار مشاغل، تعطیل هستند. 

بصیری در خصوص تردد خودروهای شخصی گفت: ورود خودروهای شخصی با پلاک بومی شهرهای نارنجی به سایر شهرها ممنوع است، همچنین ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی به شهرهای نارنجی ممنوع است و در صورت تخلف جریمه ۵۰۰ هزار تومانی اعمال می‌شود. 

وی ابراز داشت: همچنین ورود خودروهای شخصی با پلاک بومی از شهرهای قرمز به دیگر شهرهای کشور ممنوع است و ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی به شهرهای قرمز ممنوع است و در صورت تخلف جریمه یک میلیون تومانی برای خودروهای شخصی متخلف اعمال می‌شود. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان گفت: تردد خودروهای شخصی از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح در شهرهای دارای وضعیت قرمز به استثنای مجاز به تایید فرمانداری ممنوع است و در صورت تخلف جریمه ۲۰۰ هزار تومانی اعمال می‌شود. 

همچنین مشاغل گروه یک و ضروری که در هیچ یک از وضعیت‌های سه‌گانه تعطیل نمی‌شوند، شامل کارخانه‌های تولیدی، مراکز صنعتی و معدنی، کشاورزی، شیلات و خدمات وابسته، مراکز زیرساختی و حیاتی، مراکز تامین و توزیع آب، برق، گاز، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه و تهویه هوا، پالایشگاه‌ها و جایگاه‌های عرضه سوخت، حمل و نقل عمومی کالا و مسافر برونشهری شامل ریلی، هوایی، جاده‌ای و دریایی، حمل و نقل عمومی درون‌شهری، ادارات و مراکز نظامی، انتظامی و امنیتی، امدادی و ستادی هستند.

از دیگر مشاغل گروه یک و ضروری می‌توان به فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها، میوه‌فروشی‌ها و سبزی‌فروشی‌ها، میادین میوه و تره بار، مراکز تولید، نگهداری، توزیع و فروش محصولات غذایی و خدمات وابسته، مراکز تولید و عرضه فرآورده‌های لبنی و نانوایی، مراکز بهداشتی، درمانی، امدادی، اورژانس و تامین آمبولانس دولتی و خصوصی، داروخانه‌ها مراکز و فروشگاه‌های دامپزشکی، پخش دارو، عطاری و داروهای سنتی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی آماده و برون‌بر، خدمات اپراتورهای ارتباطی و الکترونیک فعالیت‌های پستی اشاره کرد.

همچنین شرکت‌های خدمات اینترنتی ( اعم از تامین کننده اینترنت، فروشگاه‌های اینترنتی و شرکت‌های خدماتی مبتنی بر اینترنت)، رسانه‌های مکتوب و برخط و مشاغل مشابه، مراکز نهگداری و خدماتی سالمندان، معلولان، جانبازان، مراکز توانبخشی و مراقبتی و آسایشگاه‌ها، تعمیرگاه‌های انواع خودرو، لوازم خانگی، الکتریکی و الکترونیکی، فروشگاه‌های انواع قطعات و لوازم یدکی، فروشگاه‌های انواع مصالح ساختمانی و آهن‌آلات، کارگاه‌های صنعتی مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه، چاپخانه‌ها، خشکشویی‌ها و آرامستان‌ها در گروه مشاغل گروه یک و ضروری قرار گرفته اند.  

مشاغل گروه ۲ نیز شامل بوستان‌ها و مراکز تفریحی، پاساژهای سرباز و سربسته، بازارهای سرپوشیده، مراکز خرید و فروش بزگ در غیر مواد غذایی و بازارهای موقت، بازارها و نمایشگاه‌های فروش انواع خودرو و مراکز شماره‌گذاری اتومبیل، باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های بدنسازی، آرایشگاه‌های مردانه و مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی می‌شوند.

مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان و تزییات داخلی ساختمان، مراکز فروش کادویی، اسباب‌بازی و لوازم‌التحریر، مراکز فروش انواع پوشاک، کیف و کفش، خرازی و خیاطی، آتلیه و عکاسی، آژانس مشاوره املاک، خدمات چاپ دیجیتال، مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، قهوه‌خانه‌ها با عرضه مواد دخانی، قنادی و شیرینی‌پزی تر و خشک، آب میوه و بستنی‌فروشی و مشاغل مشابه نیز در مشاغل گروه ۲ گنجانده شده‌اند.

مشاغل گروه سه شامل شرکت‌های خصوصی، بوستان‌ها و مراکز تفریخی و مشاغل مشابه، مهدهای کودک، تالارهای پذیرایی و رستوران‌ها ( شامل بیرون بر نمی‌شود)، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی، موزه‌ها، سینماها و تئاترها، استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های ورزشی پربرخورد، چایخانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها با عرضه مواد دخانی. 
مشاغل گروه چهار شامل: بوستان‌ها و مراکز تفریحی و مشاغل مشابه، باشگاه‌های ورزشی و ورزش‌های پربرخورد، باغ وحش‌ها و شهرهای بازی، مراکز ورزش‌های آبی و استخرهای سپوشیده و باشگاه‌های ورزشی سالنی هستند.

وضعیت اجرای محدودیت ها نیز به‌صورت روزانه کنترل و بررسی می شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *