دسامبر 1, 2022
جهش معاملات بورس مازندران در شوک شاخص بازار

جهش معاملات بورس مازندران در شوک شاخص بازار

[ad_1]

به گزارش ایرنا، ارزش و میزان معاملات سهام در بورس منطقه ای مازندران هفته های اخیر روند نزولی را طی کرد و هفته گذشته هم شاهد کاهش ۶.۶ درصدی بود ، چنان که هفته قبل از آن نیز ریزش ۵۰ درصدی را تجربه کرده بود.

بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی و بین المللی و همچنین روند نزولی شاخص بازارهای جهانی را علت اصلی کاهش هیجان در معاملات فعالان بازار سرمایه مازندران ارزیابی کرده بودند.

بررسی مجموع سهام معامله شده و ارزش آنها در بازار منطقه ای بورس مازندران طی هفته جاری آن هم پس از چهار هفته طی روند کاهشی ، نشانگر بازگشت انگیزه و هیجان به فعالان بازار سرمایه است به گونه ای که آنها این هفته ۲۰۷ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۷۷۲ سهم معامله کردند که نسبت به هفته گذشته افزایش ۲۷۰ درصدی دارد.

همچنین ارزش سهام معامله شده هم به ۲ هزار و هفت میلیارد ریال رسید که نسبت به هفته قبلی رشد ۱۳۸ درصدی را نشان می دهد.

این میزان رشد معاملات در بورس منطقه ای مازندران در سه ماهه اخیر بی سابقه بود. کارشناسان افزایشی شدن شاخص کل را در کنار ارزنده بودن سهام بیشتر شرکت ها پس از سه ریزش را مهم ترین علت بازگشت حرارت معاملات به بازار سرمایه می دانند. شاخص کل بازار این هفته در مجموع پنج روز کاری افزایش ۱۲۴ هزار و ۳۲۸ واحدی داشت و در پله یک میلیون و ۳۴۵ هزار واحدی ایستاد. 

سبد معاملاتی بورس استان نیز این هفته با تفاوتی نامحسوس از یکدیگر پر شد به طوری که از مجموع معاملات هفته یکهزارو ۴۳ میلیارد ریال مربوط به فروش بود و ۹۶۱ میلیارد ریال به سبد خرید اختصاص یافت.

این هفته سهام شرکت های فولاد کاوه جنوب کیش، بانک ملت ، ملی صنایع مس ایران و سرمایه‌گذاری صبا تامین بیشترین ارزش معاملاتی فعالان بازار سرمایه در مازندران را به خود اختصاص دادند. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *