آگوست 14, 2022
جهش گازرسانی و پایان عمر نفت و هیزم در روستاهای یزد

جهش گازرسانی و پایان عمر نفت و هیزم در روستاهای یزد

[ad_1]

توسعه‌ گازرسانی به نقاط روستایی و شهری با هدف اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، محرومیت زدایی و گسترش عدالت اجتماعی در مناطق کمتر توسعه یافته یکی از اهداف دولت یازدهم و دوازدهم بوده است.

در راستای این هدف تاکنون افزون بر ۸۰ درصد جمعیت روستایی و بیش از ۹۸ درصد جمعیت شهری ایران از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شدند؛ طبق وعده مسئولان قرار است تا پایان دولت دوازدهم، ۹۹ درصد از جمعیت شهری و ۹۰ درصد از جمعیت روستایی ایران گازرسانی شوند.

رییس جمهوری پیش از این با اشاره به اینکه شرکت ملی گاز کار عظیم و بزرگی در کشور انجام داده است گفت: فکر می کنم کشور ما در اجرای خطوط گاز و ارایه خدمات گازرسانی به شهرها و روستاها در دنیا اول باشد.

حسن روحانی افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم سالانه ۳ هزار روستا به شبکه گاز کشور متصل شده و این کار از افتخارات بزرگ کشور ماست.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری هم با اشاره به اقدامات دولت در مناطق روستایی در سال های اخیر گفت: گاز رسانی در مناطق روستایی طی سال های فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از میزان گازرسانی در تمام ادوار گذشته بوده است.

بدین ترتیب کارنامه دولت تدبیر و امید در بحث گاز رسانی به روستاها درخشان است و بسیاری از ساکنان روستاهایی اصلا در باورشان نمی‌گنجید که روزی از این نعمت الهی برخوردار شوند، گازدار شوند.

 آرامش، رفاه و ســامتی کــه گاز طبیعی برای روستاها به ارمغان آورده نیز چیزی نیست که بتوان آن را کتمان کرد، گاز گرمابخش خانه‌های روستاییان شده و امید را در دل آنان زنده کرده و به آنها نوید روزهای بهتــر را داده است.

 یکی از آرزوهای مردم خطه کویری یزد و مرکز ایران رهایی از بوی نامطلوب سوخت‌های مایع و کاهش آلایندگی های این سوخت ها بود که با فعالیت دولت تدبیر و امید محقق شد.

گازرسانی به روستاها به عنوان بخش مهمی از طرح‌های محرومیت‌زدایی و توسعه‌محور دولت تدبیر و امید، به ‌صورت جهشی در بسیاری از روستاهای استان یزد اجرا شده تا برای ماندن در روستاها امیدوارتر شوند و این استان همچون دیگر استانهای کشور در امر گاز رسانی به روستاها پیشقدم است.

گازدار شدن ۵۳۲ روستا از نعمت گاز

مدیرعامل شرکت گاز استان یزد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تعداد روستاهای واجد شرایط گازرسانی در استان را  ۶۹۵ روستا بیان کرد و گفت: ابتدای دولت دوازدهم ۱۶۶ روستا از نعمت گاز بهره‌مند بودند که اکنون این رقم به ۵۳۲ مورد رسیده است.

علی اکبر میدانشاهی اظهار داشت: این آمار نشان میدهد که در دولت یازدهم و دوزادهم ۳۶۶ روستا از نعمت گاز برخوردارو در این دولت ۶۹ درصد روستاها گازدار شدند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین گازرسانی به ۱۳۷ روستا در دست اجرا بوده و ۲۵ روستا در برنامه‌های آتی شرکت گاز قرار دارد.

مدیرعامل شرکت گاز استان یزد اضافه کرد: افزون بر ۹۱.۵ درصد روستاهای استان از نعمت گاز بهره مند هستند.

رشد ۴۲ درصدی شبکه‌گذاری گاز در دولت تدبیر و امید

مدیرعامل شرکت گاز استان یزد با اشاره به توسعه شبکه گاز استان از زمان تأسیس شرکت تا ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید افزود : تا قبل از دولت تدبیر و امید پنج هزار و ۹۳۹ کیلومتر شبکه‌گذاری شده‌ بود.

وی تصریح کرد: در دولت فعلی چهار هزار و ۲۴۶ کیلومتر شبکه گذاری انجام شد که معادل ۴۲ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت گاز استان یزد ادامه داد: مجموعا در حال حاضر ۱۰ هزار و ۱۸۵ کیلومتر شبکه گذاری گاز در استان صورت گرفته است.

نصب ۷۳ هزار و ۱۵۸ انشعاب گاز در یزد  

میدانشاهی تعداد انشعاب منصوبه گاز در ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم استان را ۱۷۵ هزار و ۷۸۲ عدد بیان و خاطرنشان کرد: اکنون این رقم به ۲۴۸ هزار و ۹۴۰ عدد رسیده است.

وی اضافه کرد: در دوره فعالیت دولت فعلی ۷۳ هزار و ۱۵۸ انشعاب نصب که ۲۹ درصد رشد داشته است.

رشد ۳۵ درصدی مشترکان استان در دولت تدبیر و امید

وی تعداد مشترکان شرکت گاز استان یزد را در حال حاضر ۴۶۶ هزار و ۸۸۲  مورد بیان کرد و گفت: تا قبل از دولت کنونی تعداد مشترکان گاز ۳۰۳ هزار و ۸۷۴ مشترک بود که در این دولت  ۱۶۳ هزار و هشت نفر به مشترکان گاز افزوده شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان یزد خاطرنشان کرد: در این دولت ۳۵ درصد تعداد مشترکان این شرکت رشد داشته است.

 بهره مندی سه هزار و ۹۳۸ شهرک صنعتی از نعمت گاز 

میدانشاهی اضافه کرد: در هفت سال فعالیت دولت فعلی، سه هزار و ۹۳۸ شهرک صنعتی استان از نعمت گاز بهره‌مند شدند در حالیکه در ابتدای دولت سه هزار و ۷۲۹ شهرک صنعتی گاز دار بودند که ۵۱ درصد رشداست.

وی افزود: اکنون مجموعا هفت هزار و ۶۶۷ شهرک از نعمت گاز طبیعی برخوردار است.

افزایش ۵۹ درصد گلخانه ها از نعمت گاز در دولت فعلی

مدیرعامل شرکت گاز استان یزد ادامه داد: در دولت یازدهم و دوازدهم یکهزار و ۸۶۶ گلخانه گازدار شدند که این رقم در ابتدای دولت یکهزار و ۳۰۶ مورد بود.

وی با بیان اینکه در این دولت ۵۹ درصد گلخانه‌ها گازدار شدند افزود: اکنون تعداد گلخانه‌های گازدار استان سه هزار و ۱۷۲ مورد رسیده است.

رشد ۸۳ درصد گاز دار شدن کوره‌های آجری 

وی تعداد کوره‌های آجری گازدار در استان را ۲۹۴ مورد بیان کرد و گفت: در دولت فعلی ۲۴۴ کوره گازدار شدند که ۸۳ درصد رشد داشته است.

مبدانشاهی خاطر نشان کرد: در ابتدای دولت فقط ۵۰ کوره گاز داشتند. 

بهره مندی بیش از ۲ هزار مشترک جدید یزدی از گاز طبیعی 

وی از بهره مندی۲ هزار و ۹۸۷ مشترک جدید استان از نعمت گاز طبیعی در سالجاری خبر داد و افزود: ۴۸۹ هزار و ۷۳۸ واحد مسکونی که ۹۸ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد به شبکه گازرسانی متصل هستند.

مدیرعامل شرکت گاز استان یزد افزود : امسال ۸۵۵ انشعاب جدید در یزد نصب شده است.

خرسندی روستاییان بخاطر بهره مندی از گاز 

یکی روستاییان یزدی به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از ۸۰ سال سنم است اکنون خوشحالم روستای ما هم گاز دارد زیرا قبل از بهره مندی از گاز با مشکلات زیادی روبرو بودیم و اکنون راحت شدیم.

حسن حسینی  با بیان اینکه گاز یک نعمت خدادادی است و همه مردم باید از آن بهره‌مند شوند اظهار داشت: با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم، زندگی برای نوجوانانی که در این روستا زندگی می‌کنند راحت‌تر شده است. 

دیگر روستایی یزدی ضمن قدردانی از دولت تدبیر و امید به خاطر گازرسانی به روستاها افزود: از اینکه گاز به منطقه ما هم آمده خرسند هستم زیرا  ما از بخاری هیزمی و نفتی در منزل استفاده می‌کنیم که همیشه بوی نفت و هیزم بر روی لباسهایمان می‌ماند.

فاطمه دهقان‌گفت: نباید تصور کنیم که بدون امکانات می‌شود در روستاها زندگی کرد و باید برای ماندن روستاییان زمینه توسعه امور زیرساختی و رفاهی فراهم شود که این مهم در دولت تدبیر و امید مورد توجه قرار گرفت.

وی خاطر نشان کرد: اکنون حدود سه سال است که از نعمت گاز  برخورداریم، پیش از این از بخاری نفتی و آبگرمکن  نفتی استفاده می کردیم و همیشه بوی نفت را حس می کردیم و برایمان سوخت بود. 

این روستایی ادامه داد:گاز یک سوخت پاک است و  از اینکه دولت تدبیر و امید در جهت توسعه و آبادانی و گاز رسانی روستاها گام برداشته قدردانی می کنم. 

استان یزد یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.