سپتامبر 27, 2022
حسینی‌بوشهری: زمینه‌های جرم افزایی در جامعه باید رفع شود

حسینی‌بوشهری: زمینه‌های جرم افزایی در جامعه باید رفع شود

[ad_1]

به گزارش عصر پنج شنبه مرکز خبر حوزه، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار فرمانده جدید نیروی انتظامی در قم اظهار داشت: فرصت خدمتگزاری در قم یک نعمت و عطیه الهی است و این فرصت گذرا را باید قدر دانست و از همه لحظه های آن استفاده کرد.

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به جایگاه خاص قم افزود: قم اگر تفاوتی با سایر استان ها دارد به خاطر جایگاه معنوی آن است که با وجود حریم کریمه اهل بیت، مسجد جمکران، مراجع  تقلید، حوزه های علیمه، اندیشمندان حوزوی و مردم متدین نقش مهمی در کشور و حتی سطح بین الملل دارد و همان طور که دوستان چشم امیدشان به قم است، دشمنان نیز جهت ضربه زدن و آسیب واردن کردن به این جایگاه رفیع دنبال فرصت هستند، ما احساس می کنیم سرمایه گذاری دشمن در این رابطه بسیار پیچیده است.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به سرمایه گذاری دشمن در قم گفت: این موضوع وظیفه نهادها و سازمان های مختلف به ویژه پلیس و نیروی انتظامی را به عنوان یک نیروی بازدارنده و امنیت آفرین دو چندان می کند، اگر چه مسئول مبارزه با ناهنجاری ها تنها پلیس نیست اما یکی از مراکز مهم و اثر گذار پلیس است و قم یک کلانشهر باید تصمیم های آن هم با نگاه به عرصه یک کلانشهر بسیار مهم برنامه ریزی شود.

امام جمعه موقت قم همچنین افزود: همه نهادها باید به وظایف خود درست عمل کنند تا زمینه هایی که بستر جرم افزایی را ایجاد می کند برطرف شود.

وی ادامه داد: مثلا اگر مراکزی که متکفل زندگی و اقتصاد مردم هستند، دقیق عمل نکنند و وضعیت شغلی و درآمدی افراد جامعه با نقصان مواجه شود برخی جرائم و ناهنجاری ها مانند سرقت زیاد می شود و این مشکل ها، نابسامانی زندگی مردم را بیشتر می کند.

حسینی بوشهری اضافه کرد: در مقابل اگر همه نهادها به درستی عمل کنند پلیس هم به تبعیت از آن با انگیزه و توان بیشتری با جرائم مقابله خواهد کرد.

دبیر شورای عالی حوزه‌ها در بخش دیگر از سخنان خود تصریح کرد: ما در طول انقلاب شاهد تلاش های بسیار ارزشمند پلیس در مبارزه با مقوله مواد مخدر بوده ایم و نه تنها برای کشور که در سطح بین الملل هم امنیت آفرینی کرده است و اگر در مقابله با ترانزیت مواد مخدر مقاومت نمی کرد و شهید نمی داد و سپر بلا نمی شد مشکل ها و ناامنی بسیاری برای دیگر کشورها مثل اروپایی ها اگر چه علیه ما هم فعالیت می کنند، ایجاد می شد.

حسینی بوشهری یادآور شد: بسیاری از جرائم و بزه هایی که آمار آن را به قم منتسب می کنند در واقع خاستگاه آن در دیگر شهرها می باشد و قم به دلیل مهاجرپذیری و معبر بودن بین چند استان و تهران موجب حضور افراد و قومیت های مختلف شده است که مشکل های قم را دو چندان می کند.

وی گفت: در این رابطه لازم است قم شناسی صورت گیرد و از تجربه های افراد گذشته که در این استان ماموریت داشتند استفاده شود و همچنین از ظرفیت دیگر نهادها مثل حوزه های علمیه و مبلغان، سپاه، ستاد امر به معروف و دیگران استفاده کرد و با هم افزایی و همفکری با آسیب ها مقابله کرد.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به گله مندی متدینان از برخی ناهنجاری ها مثل عفاف و حجاب در معابر شهر قم، ابراز امیدواری کرد با اقدام های صحیح و کارشناسی شاهد اقدام های موثری در این رابطه باشیم و مثل گذشته نباشد که تصمیم هایی گرفته شود اما در نتیجه آنچه انتظار می رود صورت نگیرد،  اگر این طور است باید بررسی کرد مشکل از کجاست؟

حسینی بوشهری افزود: آیا رابطه افراد با خانواده نقص دارد، آیا آموزش و پرورش و دانشگاه نقش تربیتی خود را به درستی انجام نمی دهد و یا نهادها رسالت و وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند و یا مسائل دیگر باید کارشناسی و ریشه یابی شود تا اقدام های پلیس را در ظاهر هم دید و گزارش فعالیت های اجرائی خود را نیز به مردم ارائه دهند.

وی در بخش پایانی سخنان خود بیان کرد: من به عنوان یک خیر خواه توصیه می کنم طی جلسه های کارشناسی اقدام ها و فعالیت های پلیس را بررسی کنید و برای هر یک راهکار مناسب ارائه نمایید و کارها را به سه دسته برنامه های اورژانسی و با اولویت بالا، برنامه های میان مدت و بلند مدت تقسیم کنید .

عضو جامعه مدرسین خاطر نشان کرد: در خصوص بخش اول با سرعت وارد عمل شوید و  در مورد دو بخش دیگر هم با برنامه ریزی دقیق و هم افزایی و داشتن یک چشم انداز، اهداف خود را به درستی نقطه گذاری کنید و به دور از هیجان زدگی و روزمرگی در حد توان درصدد پیگیری و اجرای آنها باشید؛ تا فعالیتهایتان مورد توجه امام زمان (عج) قرار گیرد و رهبری نیز از کار شما راضی باشند و منشا خدمات ارزشمندی در تراز قم و نظام اسلامی باشید.

شایان‌ذکر است در ابتدای این دیدار سردار میرفیضی، فرمانده نیروی انتظامی قم گزارشی از فعالیت ها و برنامه های پیش روی نیروی انتظامی در این استان ارائه کرد./

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.