دسامبر 4, 2022
حفظ محیط زیست اولویت استقرار صنایع در آران و بیدگل است

حفظ محیط زیست اولویت استقرار صنایع در آران و بیدگل است

[ad_1]

به گزارش ایرنا، اسماعیل بایبوردی روز چهارشنبه در نشستی با جمعی از فعالان اجتماعی و محیط زیست آران و بیدگل افزود: استقرار صنایع در منطقه باید پیوست زیست محیطی داشته باشد و این مهم به جد در دستور کار است و مجموعه مدیریتی شهرستان در این زمینه کوتاه نخواهد آمد.

وی یکی از شاخص‌های توسعه پایدار هر منطقه را حفظ محیط زیست و منابع آبی برشمرد و بیان کرد: استقرار صنعت فولاد هم در شهرستان آران و بیدگل از این قضیه مستثنی نیست و توسعه مرحله ذوب و صنایع بالادستی آن نیاز به پیوست زیست محیطی دارد که مدیران آن ملزم به ارایه هستند.

فرماندار آران و بیدگل با اشاره به دغدغه‌ها در بحث توسعه فاز ذوب فولاد، اضافه کرد: توسعه هر صنعتی در منطقه مزیت‌ها و معایبی دارد که باید تلاش کنیم در صورت فراهم بودن شرایط لازم برای توسعه فولاد، بتوانیم معایب آن را به حداقل برسانیم.

وی بر ضرورت خارج شدن آران و بیدگل از شرایط تولید تک محصولی اشاره کرد و اظهارداشت: توسعه صنایع مختلف در این شهرستان با شرط وجود پیوست زیست محیطی ایرادی ندارد.

بایبوردی تصریح کرد: مجوزهای توسعه فولاد در آران و بیدگل زمان مدیران پیشین در این شهرستان پیگیری و صادر شده است.

وی با تاکید بر لزوم پیگیری ایجاد سیستم فاضلاب شهری در آران و بیدگل گفت: اجرای این سیستم می‌تواند موجب کاهش مصرف آب و استفاده از پساب آن در بخش‌های فضای سبز و صنعت شود.

فرماندار آران و بیدگل ادامه داد: ضروری است کارگروهی متشکل از فعالان اجتماعی و محیط زیستی، مدیران ذی‌ربط، مدیران فولاد و فرمانداری تشکیل شود تا چالش‌ها و فرصت‌های استقرار صنایع بالادستی فولاد مورد بررسی و کارشناسی دقیق قرار بگیرد.

عضو انجمن حافظان محیط زیست و گردشگری آران‌ و بیدگل نیز در این نشست گفت: مساله حفظ محیط زیست در شرایط کنونی کشور باید جدی گرفته شود، چراکه غفلت از این مهم آثار مخربی برجا خواهد گذاشت.

محسن سلطان‌محمدی افزود: ضروری است استقرار صنایع جدید در این شهرستان با پیوست زیست محیطی باشد که در این راستا زمزمه توسعه برخی صنایع در آران و بیدگل نگرانی‌هایی را به وجود آورده است که ضرورت دارد مدیران نسبت به ابهام‌زدایی اقدام کنند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه شهرستان آران و بیدگل اقلیم کویری دارد و بحران کم‌آبی و خشکسالی در آن جدی است، باید در استقرار صنایع جدید به این مسائل توجه شود.

یک فعال اجتماعی آران و بیدگل هم بیان کرد: بخشی از مردم نگران ایجاد فاز ذوب فولاد در حاشیه کویر هستند، زیرا اعتقاد دارند که توسعه فولاد در شهری که با بحران کم‌آبی و خشکسالی روبه‌رو است، توجیهی ندارد.

نصرت‌الله قربانی اضافه کرد: ایجاد فاز ذوب در این شهرستان با ابهامات زیادی همراه شده و برخی فعالان اجتماعی و محیط زیستی را بدین سبب نگران کرده است که آب و هوا و محیط زیست منطقه متاثر از آلودگی‌های فاز ذوب فولاد شود.

بیش از ۸۰۰ واحد تولیدی کوچک و بزرگ در شهرستان آران و بیدگل مستقر هستند که حدود ۶۰۰ واحد در زمینه تولید فرش ماشینی فعالیت می‌کنند.

شهرستان ۱۰۳ هزار نفری آران‌وبیدگل در فاصله نزدیک به ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *