دسامبر 2, 2022
خرید حمایتی زعفران از هفته آینده آغاز می‌شود

خرید حمایتی زعفران از هفته آینده آغاز می‌شود

[ad_1]

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، « کاظم خاوازی » افزود: در فرآیند خرید حمایتی،  ۳۰ درصد از مبلغ کل قرارداد در لحظه، به کشاورزان ارایه می شود و  ۷۰ درصد الباقی در سه ماه بعد به کشاورزان پرداخت خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی،  قیمت تعیین شده را قیمت کارشناسی سازمان مرکزی تعاون روستایی اعلام کرد و اظهارداشت: گروه‌هایی که قیمت ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان برای زعفران تعیین کردند، هیچ کدام برای خرید ورود پیدا نکردند و یک سردرگرمی برای کشاورزان به وجود آورده اند.

خاوازی تصریح کرد: اگر همان کسانی که قیمت های یاد شده را اعلام کردند، آمادگی برای خرید داشته باشند، سازمان برنامه و بودجه، تسهیلات یک هزار میلیارد تومانی با سود ۱۵ درصد در نظر گرفته است که ارایه آنان خواهیم کرد تا با همان قیمت های اعلامی، زعفران کشاورزان را خریداری کنند و عملا دولت خود را کنار خواهد کشید.

وزیر جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: امسال حدود ۵۵۰ تن زعفران در کشور تولید شود.

خاوازی درباره برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای پرهیز از خام فروشی زعفران گفت: بخش صنایع وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری ورود ماشین آلات و راه اندازی کارخانه فرآوری کروسین هست.

به گزارش ایرنا، زعفران گیاهی با نام علمی (Crocus sativus) از تیره زنبقیان به شمار می رود که گیاهی کوچک و چند ساله به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر است که گلهای آن دارای ۶ گلبرگ بنفش رنگ و در برخی واریته ها به رنگ گلی یا ارغوانی هستند.

زعفران بسته به نوع برش به چهار شکل نگین، سرگل، پوشال و دسته به بازار عرضه می شود که کمترین قیمت زعفران مربوط به دسته آن است.

زعفران ایران به عنوان یک کالای منحصر به فرد در دنیا از لحاظ حجم تولید، سطح زیرکشت و صادرات رتبه اول جهان را به خود اختصاص داده است که بخش عمده این محصول به  ۴۷ کشور صادر می شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *