سپتامبر 25, 2022
خلع ید مجتمع سنگ آهن سنگان از مسوولیت معین اقتصادی رشتخوار و خواف

خلع ید مجتمع سنگ آهن سنگان از مسوولیت معین اقتصادی رشتخوار و خواف

[ad_1]

مهدی بروخیان عصر چهارشنبه طی مصاحبه مطبوعاتی افزود: براساس تفاهمنامه امضا شده بین معین‌های اقتصادی و استانداری خراسان رضوی، این معین‌ها بیشتر نقش مشاوره‌ای، پژوهشی و سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال با استفاده از ظرفیت های بومی را بر عهده دارند در حالی که نماینده جدید شهرستان‌های رشتخوار و خواف در مجلس شورای اسلامی انتظار هزینه و سرمایه‌گذاری مستقیم این مجتمع برای منطقه را داشتند.

وی ادامه داد: این مجتمع دولتی است و حتی یک ریال بطور مستقیم نمی‌تواند در این زمینه هزینه کند.

مشاور مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف گفت: به رغم خدمات شایانی که این مجتمع به عنوان معین اقتصادی در منطقه انجام داده است با نظر نماینده مردم منطقه در مجلس، از این مجتمع در این زمینه خلع ید شده و قرار است شرکت فولاد خوزستان (از شرکت‌های خصوصی فعال در منطقه) این مسوولیت را بر عهده بگیرد.

وی افزود: در مدت فعالیت این مجتمع به عنوان معین اقتصادی، ۳۵ صندوق خرد محلی برای ایجاد درآمد و اشتغال‌های خرد فعال شده و ۲۵۰ کیلومتر جاده بین مزارع با هزینه پنج میلیارد ریال تسطیح شده و حدود ۷۰۰ اشتغال پایدار نیز ایجاد شده است.

اجرای طرح مثلت توسعه اقتصادی- فرهنگی از دی ماه ۱۳۹۷ با تقسیم استان خراسان رضوی به ۱۲ منطقه بر مبنای شمار حوزه‌های انتخاباتی توسط علیرضا رزم‌حسینی استاندار این استان پیگیری و عملیاتی شد.
در این طرح نهادها و موسسات بخش خصوصی، غیردولتی یا نیمه‌دولتی به عنوان “معین اقتصادی” مناطق ۱۲ گانه خراسان رضوی انتخاب و وظایف و تعهداتشان در قالب یک تفاهمنامه برای هر معین اقتصادی مشخص می‌شود.
بر این اساس استاندار خراسان رضوی تاکنون در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی با هدف رفع مشکلات اقتصادی به ویژه در روستاها و مناطق کمتر توسعه‌یافته تفاهمنامه‌های اقتصادی را با مسوولان محلی و شرکتهای اقتصادی بخش خصوصی به عنوان “معین” امضا کرده است و هم‌اینک ۲۲۹ معین اقتصادی در مناطق ۱۲ گانه خراسان رضوی ۹۸ درصد از روستاهای این استان را زیرپوشش برنامه‌های توسعه برده‌اند.
افزون بر ۹۲ درصد معین‌های اقتصادی خراسان رضوی از بخش خصوصی و هشت درصد از بخش دولتی و نهادهای غیردولتی هستند.
تفاهمنامه‌های سرمایه‌گذاری طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی خراسان رضوی ۲۱ درصد در حوزه خدمات و گردشگری ۴۴ درصد در حوزه صنعت و ۳۵ درصد در حوزه کشاورزی است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.