سپتامبر 25, 2022
دستگیری عوامل وابسته به فتح اله گولن در ترکیه ادامه دارد

دستگیری عوامل وابسته به فتح اله گولن در ترکیه ادامه دارد

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری ترکیه, گفته می شود دستگیرشدگان به خانواده های عوامل مرتبط با جماعت گولن کمکهای نقدی و جنسی می کردند. در بین دستگیرشدگان برخی از کسبه و پلیس های اخراجی نیز به چشم می خورند.

در روزهای گذشته نیز بیش از ۴۰۰ نفر که در بین آنها برخی نظامیان شاغل و بازنشسته نیز وجود داشت به اتهام عضویت در گروه موسوم فتو دستگیر شدند.

لازم به ذکر است، دستگیری های یاد شده با مخالفت گسترده احزاب مخالف مواجه شده و احزاب مخالف و در راس آنها حزب جمهوریخواه خلق ادعا دارند که حکومت فعلی ترکیه نیروهای مخالف را با ادعای وابستگی به جماعت فتو دستگیر می کند.

دولت آنکارا مدعی است که کودتای سه سال قبل در ترکیه توسط طرفداران فتح اله گولن رهبر جماعت گولن و با دستور مستقیم وی، عملی شده است.

گولن که از ۱۸ سال قبل در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن می باشد بارها اتهامات علیه خود را رد کرده است.

بر اساس گفته مقامات ترکیه، گولن با تشکیل گروهی موسوم به “فتو” و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶(۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۵) را سازماندهی کرده است.

بر این اساس، دولت آنکارا چند روز پس از کودتای نافرجام با تصویب قانون وضع فوق العاده، برخورد با عوامل کودتا و گروه گولن را آغاز کرد.

به گزارش رسانه های بین المللی تاکنون نزدیک به ۱۵۰ هزار کارمند در بخش عمومی و دولتی این کشور به اتهام ارتباط با جریان گولن و مشارکت در کودتا، انفصال از خدمت شده اند.

ادعا می شود که بیش از ۷۰ هزار نفر نیز در ارتباط با انتساب به این گروه دستگیر شده اند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.