نوامبر 29, 2022
روایت موسیقیایی «چنین گفت زرتشت» روی صحنه می‌رود

روایت موسیقیایی «چنین گفت زرتشت» روی صحنه می‌رود

[ad_1]

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ارکستر فیلارمونیک زاگرب با رهبری علی رهبری و خوانندگی رضا فکری در زاگرب کنسرت برگزار می کند.
ارکستر سمفونیک زاگرب پوئم سمفونیک “چنین گفت زرتشت” اثر “علی رهبری” را جمعه ۲ آبان (۲۳ اکتبر) در شهر زاگرب پایتخت کرواسی به روی صحنه می برد.

علی رهبری موسیقیدان ایرانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در باره این اجرا گفت: خواننده ارکستر رضا فکری خواهد بود و این ارکستر به همراه گروه کر فیلارمونیک زاگرب که اینبار با زبان فارسی می خوانند کنسرت خود را اجرا خواهد کرد.
وی افزود: وزیر فرهنگ و وزیر امور خارجه کرواسی، شهردار زاگرب، سفیر ایران در کرواسی و چند تن از مقامات سیاسی و فرهنگی دو کشور مهمانان کنسرت ارکستر زاگرب هستند.

این هرمند حوزه موسیقی ادامه داد اثر سمفونیک “چنین گفت زرتشت” یازدهمین و آخرین شماره از مجموعه “مادرم ایران” است که برای خواننده تنور و ارکستر بزرگ ساخته شده است. این برای نخستین بار است که روی سخنان زرتشت قطعه موسیقی نوشته شده است.

این هنرمند افزود: مجموعه مادرم ایران با قطعه “نوحه خوان” که روایتگر واقعه عاشورا است شروع می شود و با پوئم سمفونیک “چنین گفت زرتشت” که از سخنان و گفته های زرتشت است خاتمه می یابد. این قطعه قرار است قبل از اجرای کنسرت با حمایت کمپانی ناکسوس ضبط شده و به زودی راهی بازار جهانی شود.

به گزارش ایرنا، علی رهبری قرار است اجرای کنسرت “چنین گفت زرتشت” را که یک ساعت است، به مردم کرواسی تقدیم کند؛ چراکه مردم این کشور معتقدند با ایرانیان قرابت فرهنگی دارند و اصالتشان از ایران باستان آمده است.

رهبری سال ها مدیریت هنری و رهبری دائم ارکستر زاگرب را بر عهده داشته است. رهبری پیش از این مدیریت اکستر های سمفونیک بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران را در کارنامه دارد. رهبری برای انتخاب خواننده این اثر از چندین خواننده ایرانی و غیر ایرانی تست گرفت و در نهایت رضا فکری را انتخاب کرد.

رضا فکری پیش از این به عنوان سولیست در ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری حضور داشته است.
علی رهبری تمرینات خود را در زاگرب آغاز کرده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *