سپتامبر 25, 2022
روسیه خواستار نقش فعال کابل در روند صلح افغانستان شد

روسیه خواستار نقش فعال کابل در روند صلح افغانستان شد

[ad_1]

به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه با اعلام این مطلب افزود: روسیه امیدوار است که دولت افغانستان تدابیری را برای جلوگیری از اقدامات تحریک آمیز علیه روند صلح ازجمله سوء قصد به جان دیپلمات ها بکار گیرد.

وی در واکنش به ادعای برخی رسانه ها که به نقل از گروه طالبان از تدارک سوء قصد به جان زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان از سوی گروه تروریستی داعش خبر داده بودند این مطلب را بیان کرد.  

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: خلیلزاد تلاش های گسترده ای را در چارچوب تروئیکای آمریکا، چین و آمریکا برای تشویق طرف های افغانی به پایان مناقشه و اجرای شرایط لازم برای آغاز مذاکرات صلح در افغانستان بکار می گیرد و ما امیدواریم دولت افغانستان تدابیر لازم برای جلوگیری از چنین اعمال تحریک آمیز بکار می گیرد.

آمریکا و طالبان روز ۲۹ فوریه سال جاری میلادی توافقنامه ای را امضا کردند که براساس آن باید پیش از آغاز گفت‌وگوهای صلح میان افغانستانی ها تعداد پنج هزار زندانی طالبان و یکهزار زندانی دولتی از دو طرف آزاد شوند.

در این توافقنامه پیش بینی شده است که نیروهای آمریکایی در 14 ماه خاک افغانستان را ترک می کنند. 

تحویل سلاح آمریکایی به اوکراین مناقشه را تشدید می کند

زاخارووا در ادامه گفت: تحویل تسلیحات و جنگ افزارهای آمریکا به اوکراین مناقشه مسلحانه در مناطق جنوب و شرق این کشور را تشدید می کند.

 وی خاطرنشان کرد که بخش مطبوعاتی سفارت آمریکا در کی‌یف از ارسال تسلیحات آمریکایی به اوکراین ازجمله مجموعه های موشکی ضدتانک به ارزش 60 میلیون دلار خبر داد.

گفتنی است آمریکا در شش سال اخیر صدها میلیون دلار تسلیحات به اوکراین به صورت رایگان تحویل داده است.

ارتش اوکراین این تسلیحات را برای سرکوبی روس تبارهای فعال در منطقه دونباس در جنوب شرق این کشور بکار می گیرد و تاکنون بیش از 10 هزار نفر در این مناقشه جان خود را از دست داده اند.

روسیه و آمریکا درباره خارج سازی تسلیحات هسته ای از اروپا گفت وگو کردند 

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به سوالی در مورد مذاکرات روسیه و آمریکا در وین گفت: در این مذاکرات مسائل مربوط به ثبات راهبردی بررسی شد و مسکو بر اهمیت خارج سازی تسلیحات هسته ای آمریکا از خاک اروپا تاکید کرد. 

وی افزود: بار دیگر بر لزوم توقف تمرین های هسته ای گروهی ناتو و خروج سلاح هسته ای آمریکا از کشورهای اروپایی و نابودی زیرساخت های برای استقرار این تسلیحات تاکید کردیم.

رایزنی های روسیه و آمریکا درخصوص کنترل تسلیحات روز دوشنبه در وین پایتخت اتریش برگزار شد و سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و  «مارشال بیلینگزلی» فرستاده ویژه دونالد ترامپ در امور کنترل سلاح سرپرستی هیات های دو کشور را برعهده داشتند. 

زاخارووا این را نیز گفت که در رایزنی وین توافق شد که کارشناسان روسی و آمریکایی چند دیدار در مساله دکترین نظامی و مسائل مربوط به راستی آزمایی (درخصوص کنترل تسلیحات) برگزار خواهند کرد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.