دسامبر 2, 2022
روی تند گرمای هوا بر صنعت برق

روی تند گرمای هوا بر صنعت برق

[ad_1]

به گزارش ایرنا، همه ساله با آغاز فصل تابستان، گرم شدن هوا و به دنبال آن افزایش استفاده از وسایل سرمایشی توسط مشترکان، تنور مصرف انرژی داغ‌تر می‌شود و در این بین تدبیر مردمی به کمک این صنعت آمده و با کاهش مصرف برق در ساعات اوج بار اقدام موثری در راستای کاهش خاموشی و تامین برق مشترکان در استان آذربایجان‌غربی انجام می‌گیرد.

عبور از پیک مصرف بدون مدیریت اضطراری بار در حالی یکی از دغدغه‌های فصل تابستان محسوب می‌شود که با چند راهکار ساده می‌توان این دغدغه را به راحتی با استفاده از مشارکت شهروندان پشت سر گذاشت.

در زمان پیک بار و فصل گرم برای تامین برق مصرفی مورد نیاز،  کم‌هزینه ترین و راحت‌ترین روشی که همان مدیریت مصرف است را می‌توان استفاده کرد و پیک بار را با موفقیت پشت سر گذاشت تا شاهد خاموشی‌ برق در سطح شهر نباشیم و مسوولان نیز در این راستا تدابیری اندیشیده‌اند تا مصرف برق در ساعات اوج بار مصرف کاهش یابد.

هر سال موج گرمای تابستان که وارد کشور می‌شود یکی از خواسته‌های مهم مسوولان و کارشناسان، مدیریت هوشمندانه مصرف برق توسط مردم و کاهش ساعات اوج است تا خاموشی‌های مکرر در زندگی‌های روزمره خللی وارد نکند.

مشترکان برق در بخش‌های خانگی، صنعتی، تولیدی، خدماتی و کشاورزی مخاطب توصیه‌های مدیریت مصرف هستند و استثنایی هم وجود ندارد؛ چرا که حتی خاموش کردن لوازم پرمصرف خانگی همچون اتو، لباسشویی، ظرف‌شویی و جاروبرقی در ساعات اوج بار تاثیر زیادی در کاهش مصرف دارد از همین رو مهمترین موضوعی که باید مشترکان برق از آن آگاهی پیدا کنند، ساعات پیک بار و روش های مدیریت مصرف است.

صزفه جویی مردم برای جلوگیری از قطعی برق

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: یکی از روزهای گرم سال را تجربه می‌کنیم که امیدواریم با صرفه‌جویی برق شاهد قطعی برق در استان نباشیم.

محمدمهدی شهریاری با تاکید بر صرفه‌جویی مصرف برق توسط مردم و دستگاه‌های اجرایی استان، بیان کرد: نیاز داریم برای جلوگیری از خاموشی‌های احتمالی در دستگاه‌های اجرایی توجه ویژه‌ای به کاهش مصرف برق صورت گیرد.

وی تاکید کرد: از ساعت ۱۲ ظهر باید سیستم‌های سرمایشی ادارات و دستگاه‌های اجرایی برای مدیریت بهینه مصرف برق خاموش شود.

وی تصریح کرد: اما گرم شدن هوا و افزایش مصرف برق موجب شده تا صنعت برق برای خوش مصرف‌ها پاداش‌هایی در نظر بگیرد که مشترکان به راحتی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

تداوم تشویق مشترکان آذربایجان‌غربی برای کاهش مصرف برق

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی با اشاره به تشویق مشترکان برای کاهش مصرف گفت: اگر مشترکان تنها ۱۰ درصد از مصرف خود را کاهش دهند، ۲۰ درصد از هزینه بهای برق مصرفی در قبوض آنها کاهش می‌یابد.

اکبر حسن‌بگلو اظهار داشت: مدیریت مصرف در ساعات اوج بار در تابستان امسال از اولویت‌های ماست و با همکاری مشترکان تمام حوزه‌ها از جمله بخش اداری، برق پایدار و مطمئن در استان تامین خواهد شد.

وی اضافه کرد: باید همه دستگاه‌های اداری استان آذربایجان غربی جهت عبور از اوج بار برق تابستان سال جاری همکاری لازم را داشته باشند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی بیان کرد: دستگاه‌های اداری سهم قابل توجهی در مدیریت مصرف برق در تابستان دارند و با انجام راهکارهای ساده‌ می‌توانند مصرف برق در دستگاه‌های اداری را مدیریت کنند.

به گفته وی همکاری تمامی ادارات و دستگاه‌های اجرایی آذربایجان‌غربی برای عبور از پیک بار تابستان امری ضروری است.

وی افزود: سازمان‌هایی که مولدهای اضطراری از جمله دیزل ژنراتور و یا سیستم‌های برق اضطراری در اختیار دارند می‌توانند با تامین برق خود در ساعات اوج مصرف علاوه بر همراهی با شرکت توزیع نیروی برق، پاداش همراهی دریافت کنند.

وی بیان کرد: در صورت رعایت اصول مدیریت مصرف از سوی مشترکان و کاهش استفاده در ساعات اوج مصرف می‌توان قدم موثری در راستای کاهش خاموشی و تامین برق مشترکان بخش کشاورزی و خانگی استان برداشت.

لزوم صرفه‌جویی ۱۰ درصدی مصرف برق مشترکان صنعتی در آذربایجان‌غربی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی با اشاره به تشویق مشترکان برای کاهش مصرف گفت: مشترکان صنعتی با قدرت مصرف قراردادی یک مگاوات و بالاتر با کاهش حداقل ۱۰ درصدی برق مصرفی خود در ساعات اوج مصرف شرکت توزیع نیروی برق را در تامین برق مطمئن و پایدار یاری کنند.

حسن‌بگلو اظهار داشت: با هدف مدیریت بار شبکه و جلوگیری از مدیریت اضطراری بار، از تمامی مشترکان صنعتی درخواست می‌شود با کاهش حداقل ۱۰ درصدی برق مصرفی از ساعت ۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۳ از پاداش همکاری نیز برخوردار شوند.

قرمز بودن مصرف برق در آذربایجان‌غربی

وی با اشاره به اینکه این استان تا به امروز از سهمیه بالا استفاده کرده و در محدوده قرمز قرار دارد، بیان کرد: برآورد ما این است که اگر میزان مصرف به ۱۱۳ مگاوات برسد، با مشکل مواجه خواهیم شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی گفت: امروز با کاهش ۲ درجه‌ای دمای هوا، مصرف برق نسبت به زمان مشابه روز گذشته ۸۰ مگاوات کمتر شده که این نشان می دهد با رعایت در مصرف برق می توانیم پیک بار مصرف برق را کاهش دهیم.

حسن‌بگلو افزود: کنترل برق مصرفی چاه‌های کشاورزی از ساعت ۱۲ تا ۱۶، استفاده از کولر گازی با درجه ۲۴ تا ۲۶ درجه، استفاده از نور طبیعت و کولرهای آبی با دور کند از جمله مهمترین موارد کاهش مصرف است.

وی افزود: تغییر شیفت کاری کارخانه ها بین ساعت ۱۲ تا ۱۶، خاموش کردن نوبتی برخی جایگاه‌های سی‌ان‌جی در این ساعات از دیگر مواردی است که می تواند در کاهش مصرف موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار و ۹۴۶ حلقه چاه کشاورزی در آذربایجان‌غربی وجود دارد که ۳۳ درصد مصرف برق استان را به خود اختصاص داده، اظهار داشت: از این تعداد چاه کشاورزی سه‌هزار و ۳۰۰ چاه را از راه دور کنترل می کنیم و در ساعت ۱۲ تا ۱۶ خاموش می شوند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی افزود: اگر ۵۰ درصد چاه‌های کشاورزی در ساعات پیک بار مصرف بین ساعات ۱۲ تا ۱۶ خاموش شود، در این استان هیچگونه خاموشی نخواهیم داشت.

راه‌اندازی پویش اجتماعی  “همه باهم همیار برق” در آذربایجان‌غربی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی گفت: پویش اجتماعی “همه با هم همیار برق” با هدف کاهش مصرف در این استان راه‌اندازی شده است.

حسن بگلو افزود: این پویش اجتماعی با هدف جلب همکاری هر چه بیشتر مشترکان برق استان راه‌اندازی شده تا با بهره‌گیری از راهکارهای ساده مدیریت مصرف، با موفقیت پیک بار برق امسال را پشت سر بگذاریم.

وی اظهار داشت: مردم همیشه همراه آذربایجان‌غربی، برای گذر بدون خاموشی از پیک بار تابستان مانند سال‌های گذشته باید همراه خادمان خود در صنعت برق باشند و علاوه بر پیوستن به کمپین “همه با هم همیار برق”، با رعایت راهکارهای ساده مدیریت مصرف برق مانند خاموش کردن لامپ های اضافی، استفاده از نور طبیعی خورشید، عدم استفاده از لوازم برقی پرمصرف در ساعات پیک، خاموش کردن چراغ ها و لوازم سرمایشی هنگام ترک خانه و محل کار، استفاده از کولرهای آبی و نصب سایبان بر روی آنها، ما را در تامین برق پایدار و مطمئن یاری کنند.

ثبت مصرف ۱۱۱۳ مگاواتی برق در آذربایجان‌غربی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی گفت: با گرم‌تر شدن دمای هوا، طی هفته گذشته سیر مصرف برق در استان روند صعودی خود را ادامه داده و میزان مصرف یک‌هزار و ۱۱۳ مگاوات به ثبت رسید.

حسن‌بگلو میزان مصرف برق در سال ۱۳۹۸ را یک‌هزار و ۵۱ مگاوات اعلام کرد و افزود: میزان مصرف امسال نسبت به سال قبل با ۵.۸ درصد رشد مواجه شده است.

مشارکت بیش از ۸ هزار مشترک برق آذربایجان‌غربی در طرح‌ کاهش مصرف

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی گفت: هشت هزار و ۳۷۳ مشترک این استان برای همکاری در طرح‌های کاهش اوج بار تابستان امسال اعلام آمادگی کرده اند.

وی اظهار داشت: از این تعداد یک‌هزار و ۳۰۰ مشترک در بخش صنعتی، بیش از پنج هزار مشترک در بخش کشاورزی، ۵۸۳ مشترک اداری، ۳۹۰ مشترک تجاری، ۱۰۹ جایگاه سی ان اجی و ۳۳ مشترک مولد خودتامین هستند.

وی ادامه داد: با این آمار طی امسال بیش از ۶۰ درصد مشترکان در بخش‌های مختلف با امضای تفاهم‌نامه، همکاری خود را در طرح‌های کاهش اوج بار تابستان اعلام کرده‌اند.

کاهش مدت زمان خاموشی در روز به دقیقه مهمترین برنامه شرکت توزیع برق

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی گفت: کاهش چشمگیر مدت زمان خاموشی هر مشترک در روز به دقیقه، یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی بوده که توسط شرکت توزیع آذربایجان‌غربی به طور جدی پیگیری شده است.

نجات‌اله علی‌نژاد اظهار داشت: عملکرد شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی در رابطه با کاهش میزان خاموشی‌ها خوب بوده به طوری که مدت زمان خاموشی هر مشترک در یک‌سال گذشته به ۱.۰۷ دقیقه در روز به ازای هر مشترک کاهش یافته است.

وی ادامه داد: براساس چشم انداز فعالیت شرکت توزیع نیروی برق استان و درجهت افزایش میزان رضایت‌مندی مشترکان در نظر داریم این رقم را در سال ۱۴۰۴ به ۰.۵ دقیقه به ازای هر مشترک در روز برسانیم.

وی تاکید کرد: کنترل و نظارت به صورت شبانه روزی بر عملکرد واحدهای اتفاقات در سطح استان انجام می‌گیرد و از طریق مانیتورینگ و با استفاده از ردیاب خودروهای اتفاقات، انجام عملیات‌ها تحت نظارت و کنترل است.

 با افزایش دما در فصل گرما و استفاده بیش از حد از وسایل سرمایشی پرمصرف نظیر کولرهای گازی، امکان خاموشی در سطح کشور وجود دارد.

وسایل سرمایشی بیشترین استفاده برق در بین مشترکان را به خود اختصاص می دهند؛ طبق بررسی ها سالانه ۲۰ هزار مگاوات برق در این سیستم ها در کل کشور مصرف می شود که رقم بسیار زیادی است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *