آگوست 18, 2022
زلزله ۳.۲ ریشتری اسفراین را لرزاند

زلزله ۳.۲ ریشتری اسفراین را لرزاند

[ad_1]

 به گزارش ایرنا و بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشوری، وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمان وقوع این زمین لرزه ساعت ۲۲ و ۴۰ دقیقه و ۴۷ ثانیه و در عمق هشت کیلومتری سطح زمین رخ داده است.

تاکنون از خسارات احتمالی این زمین لرزه که با مختصات جغرافیایی ۳۷.۱۵ درجه عرض شمالی و ۵۷.۲۹ درجه طول شرقی روی داده، گزارشی دریافت نشده است.

زمین لرزه مزبور در 21 کیلومتری اسفراین، 36 کیلومتری بجنورد و 39 کیلومتری شهر سنخواست، از توابع شهرستان جاجرم حادث شده است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است. زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه وسملقان، خسارات جانی و مالی به دنبال داشت.  

مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین، به عنوان سومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی، در ۶۰ کیلومتری بجنورد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.