نوامبر 29, 2022
سخنان نفرت‌انگیز سیاستمداران، تهدیدی برای حقوق بشر است

سخنان نفرت‌انگیز سیاستمداران، تهدیدی برای حقوق بشر است

[ad_1]

به گزارش ایرنا، محمد زارعیان عصر پنج‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با موضوع گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار شد، افزود: ایران به طور کامل به آزادی بیان اعتقاد دارد. آزادی بیان که موجب نفرت علیه دیگران نشود.

وی ادامه داد: مسلمانان، جوامع مهاجر و آفریقایی‌تبارها در مرکز سخنان خطرناکی قرار گرفته‌اند که آشکارا سوء استفاده از آزادی بیان است. ما همچنین نگرانی جدی خود را در مورد افزایش تعداد توهین به مقدسات مسلمانان در کشورهای غربی ابراز می‌کنیم.

این دیپلمات ایران اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران، گرچه ماموریت خاص کشوری را به دلیل ماهیت سیاسی و رد می‌کند، اما بر احترام متقابل و گفت‌وگو به عنوان راه درست برای رفع هرگونه نگرانی واقعی در مورد حقوق بشر اصرار دارد.

زارعیان ادامه داد: ما تعیین گزارشگر ویژه کشوری را غیرموجه، بی معنا و مخرب دانسته‌ایم. با این حال، برای اصلاح رویکرد گزارشگر، ایران به تلاش‌های خود برای ارتقای گفت‌وگو و تعامل با گزارشگر ویژه ادامه داده است.

نماینده ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد اضافه کرد: ایران عزم قاطع و واقعی خود را برای برقراری گفت‌وگوهای سازنده حقوق بشر با آژانس‌های سازمان ملل از جمله رویه‌های خاص نشان داده است.

زارعیان با تاکید بر شفاف، غیرگزینشی، سازنده، ضد تقابلی و غیرسیاسی شدن علمکرد شورای حقوق بشر، گفت: ما مخالفت جدی خود را با سیاسی کردن موضوعات حقوق بشر، نام بردن و تحقیر  کردن و تحت فشار قرار دادن سایر کشورها ابراز می کنیم.

وی طرح موضوعات حقوق بشری در شورای امنیت را مفید سازنده ندانست و افزود:به دلیل ویژگی‌های خاص، مسایل حقوق بشری نیازمند توجه فنی و تخصصی است. در واقع امنیتی کردن حقوق بشر با شورای امنیت نشان داده است که دستاوردهای آن در این زمینه خاص، موفق نبوده و حتی در ارتقا و حفاظت از حقوق بشر ناکام مانده است.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران، خواستار حمایت جامعه بین‌المللی از تلاش‌های ملی شد و ادامه داد: در کمترین حالت، از انجام اقدامات مضر که به عنوان موانعی برای دستیابی به اهداف توسعه اجتماعی محسوب می‌شوند ، خودداری ورزند.

زارعیان اضافه کرد: اعمال مجازات‌های یکجانبه غیرقانونی و غیرانسانی نمونه بارز این اقدامات مخرب و مضر است. آنها زندگی روزمره شهروندان عادی را آشکارا و بدون تبعیض هدف قرار می‌دهند و برای تضعیف هرگونه دستاورد در جهت توسعه اجتماعی طراحی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اعمال اقدامات یکجانبه اجباری همچنان به طور اساسی حقوق بشر کل ملت‌ها را نقض می‌کند. چنین تحریم‌هایی ، به دلیل ماهیت فراسرزمینی و ادعای غیرقانونی صلاحیت آنها در مرزهای فرا ملی، حقوق بشر از جمله حق توسعه طرف‌های ثالث را نیز هدف قرار داده است.

نماینده ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر آمادگی ایران برای تعامل و گفت‌وگو با دفتر کمیسر عالی حقوق بشر تاکید کرد و گفت: ایران به طور سازنده با سازوکارهای معاهده حقوق بشر تعامل دارد و خواهان گفت‌وگو بر اساس تفاهم، همکاری و احترام متقابل است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *