آگوست 16, 2022
سفر مداخله‌جویانه ترامپ در سایه انتقاد سیاستمداران برزیل

سفر مداخله‌جویانه ترامپ در سایه انتقاد سیاستمداران برزیل

[ad_1]

به گزارش ایرنا، شبکه خبری تله سور در منطقه آمریکای لاتین یک‌شنبه نوشت: «رودریگو مایا» رئیس مجلس حزب دموکرات‌های برزیل طی بیانیه‌ای حضور پمپئو در این کشور را مصداق حمله به سنت‌های سیاست خارجی غول قاره آمریکای لاتین خواند و آن را به منزله مقابله با خودمختاری و روند دیپلماتیک حسنه بین المللی عنوان کرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا طی سفری سه روزه (از پنج  شنبه گذشته تا شنبه هفته جاری) از کشورهای همسایه ونزوئلا همچون برزیل، کلمبیا، گویان و سورینام بازدید کرد.

رئیس مجلس برزیل سفر پمپئو را با هدف تحریک مخالفان ونزوئلا و به منظور تهدیدی آشکار برای  دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا دانست و آن را محکوم کرد.  

به عقیده رئیس مجلس برزیل این دیدارها در آستانه انتخابات آمریکا، با عملکرد درست در سیاست‌های بین المللی سازگار نیست و با سنت و اصول سیاست خارجی و دفاعی برزیل هم منافات دارد.

مایا افزود: قانون اساسی برزیل براساس برقراری روابط بین المللی در سایه احترام به استقلال و حاکمیت ملت ها بوده و بر پایه دفاع از صلح بنا شده است، نه مداخله.

این مقام ارشد برزیلی همچنین به برخورداری کشورش از ثبات سیاسی در مرزها و همزیستی مسالمت آمیز و محترمانه با همسایگان آمریکای جنوبی تاکید کرد.

“لولا داسیلوا”، رئیس جمهور اسبق برزیل، نیز به نوبه خود در توئیتی از دولت «ژائیر بولسونارو» برای میدان دادن به مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا برای ارائه “اظهارات جنگ افروزانه بی منطق” علیه دولت ونزوئلا، انتقاد کرد.

داسیلوا با ابراز نارضایتی از سفر پمپئو به کشورش روز شنبه در پیام توئیتری از پاسخ «رودریگو مایا»، رئیس مجلس نمایندگان این کشور و انتقاد از سفر پومپئو به برزیل استقبال کرد.

داسیلوا در توئیتر نوشت: مردم برزیل جنگ آمریکایی را که برای نفت است در آمریکای جنوبی و به ویژه در سرزمین خودمان نمی‌خواهند. ما خواستار صلح و همکاری با همسایگانمان هستیم.

بیش از ۱۰ نهاد و گروه حامی همبستگی منطقه ای، روز جمعه در بیانیه‌ای مخالفت خود را با سفر وزیر امور خارجه آمریکا به برزیل اعلام کردند. در متن این بیانیه، حضور رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در ایالت “رورایما” که ایالتی مرزی با ونزوئلاست، “اقدامی کامل برای تحریک بین المللی” خوانده شده است.

امضا کنندگان این بیانیه همچنین یادآور شده اند دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و دست نشانده‌های او همواره حملاتی پیاپی را علیه دولت ونزوئلا صورت می‌دهند.

متعاقب این اعتراض ها، «خورخه آرّئاسا» وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز در صفحه توئیتر خود با انتقاد از موضع همتای برزیلی خود «ارنستو آرائوژو» مبنی بر تبانی دولت این کشور با آمریکا برای ادامه حملات علیه ونزوئلا نوشت: آرائوژو سناریوی هالیوودی واشنگتن را در مقابل ونزوئلا تکرار می کند و او با این شخصیت می بایست به عنوان معاون وزیر امور خارجه آمریکا  مستقیما برای ترامپ کار کند. برزیل باید دیپلماسی خود را نجات دهد.

طبق گزارش تله سور، مقامات ارشد و سیاستمداران سابق برزیل نیز با امضای نامه ای مشترک، دیدار پمپئو از این کشور را “استفاده ابزاری از این ملت لاتین تبار از سوی بیگانگان برای تحریک و دشمنی با کشور همسایه” دانسته و آن را محکوم کردند.

آمریکا به همراه حدود ۵۰ کشور دیگر، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸میلادی ونزوئلا که به پیروزی دوباره مادورو انجامید را نپذیرفته‌اند و «خوان گوایدو» رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخته‌اند.

مادورو از حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا و همچنین از حمایت کشورهایی همچون چین و روسیه برخوردار است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.