می 24, 2022
ظرفیت استارتاپ‌های بخش کشاورزی در آران و بیدگل استفاده شود

ظرفیت استارتاپ‌های بخش کشاورزی در آران و بیدگل استفاده شود

[ad_1]

اسماعیل بایبوردی روز چهارشنبه در نشست کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی آران و بیدگل بیان کرد: رفع موانع تولید و تسهیل‌سازی مقررات مزاحم، تقویت دانش و ظرفیت‌های فناوری بخش کشاورزی می‌تواند به جهش تولیدات کشاورزی و دامداری در این شهرستان کمک کند.

وی خواستار تقویت زمینه‌های حضور حداکثری سرمایه‌گذاران در گردشگری، تولید محصولات دانش‌بنیان، صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی و خدمات در راستای تحقق جهش تولید شد در آران و بیدگل شد و افزود: برنامه‌ریزی در حوزه کشاورزی این شهرستان رفتن به سمت ترویج کشت گلخانه‌ای است که تنها راه مقابله با کم آبی و افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی به شمار می‌رود.

فرماندار آران و بیدگل کشت گیاهان دارویی، زعفران و پسته را با توجه به شرایط اقلیمی آران و بیدگل به صرفه دانست و اضافه کرد: تولید سالانه زعفران شهرستان در شرایط کنونی ۴۰ کیلوگرم است که تلاش می‌شود، تولید زعفران و گیاهان دارویی کم‌آب‌بر به ۴۰۰ کیلوگرم تا سال ۱۴۰۴ برسد.

وی از آب و خاک به عنوان ۲ محدودیت بزرگ بخش کشاورزی این شهرستان ۱۰۰ درصد کویری و ماسه‌ای نام برد و یادآور شد: اجرای روش‌های آبیاری نوین و تجمیعی در سطح ۶۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی در سال گذشته از جمله اقدام‌های در بخش کشاورزی در راستای این محدودیت‌ها بوده است.

بایبوردی همچنین به اهمیت بیمه کشاورزی در هنگام بروز بحرانی مانند سیل اشاره کرد و با تاکید بر فرهنگ‌سازی ضرورت استفاده از بیمه کشاورزی، خواستار آسیب‌شناسی علت علاقه‌مند نبودن کشاورزان به این مهم شد.

وی در ادامه با اشاره به بارش‌های بهاره و واردن آمدن خسارت به زمین‌های کشاورزی و باغ‌های پسته، گفت: این خسارت‌ها در بخش کشاورزی آران و بیدگل نزدیک به ۳۸۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

نزدیک به ۲۱ هزار هکتار زمین قابل کشت در شهرستان آران‌وبیدگل وجود دارد که از این میزان، ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین زیر کشت قرار دارد.

توجه به دریاچه نمک در راستای جهش تولید

فرماندار آران و بیدگل همچنین به ظرفیت سهم این شهرستان از دریاچه نمک اشاره کرد و  یادآور شد: دریاچه نمک با وسعتی حدود ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومترمربع یکی از معدن‌های بزرگ کشور به شمار می‌آید.

وی افزود: این دریاچه منبع سرشاری از املاح معدنی است و ارزش تخمینی ذخایر آن به بیش از ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد که ۴۱ درصد دریاچه نمک متعلق به شهرستان آران و بیدگل، ۲۸ درصد متعلق به استان قم و باقیمانده (۳۱درصد دیگر) در محدوده استان سمنان است.

بایبوردی یکی از ظرفیت‌های این دریاچه و حوزه آن را ترویج گردشگری طبیعی عنوان کرد و گفت: این منطقه امکان جذب سالانه چندین هزار نفر طبیعت‌گرد داخلی و خارجی را دارد و می‌تواند با ایجاد اشتغال پایدار و تحقق توسعه همه‌جانبه در منطقه، رونق و جهش تولید را رقم بزند.

وی اضافه کرد: باید در راستای تحقق جهش تولید ظرفیت‌های دریاچه نمک شناسایی و با برنامه‌ریزی برای جلب و جذب سرمایه‌گذاری، از ظرفیت‌های بالقوه فوق بهره‌برداری‌های دانش‌بنیان، هوشمندانه و اثربخش به‌عمل آید.

فرماندار آران و بیدگل با اشاره به اثربخشی دریاچه نمک در تولید، اشتغال و کارآفرینی، بر فراهم‌سازی بستر بهره‌برداری از ظرفیت‌های معدنی مواد کمیاب و راهبردی مورد نیاز در صنایع شیمایی و غیرشیمیایی از این منبع تاکید کرد.

وی ادامه داد: این شهرستان از جمله مناطقی است که می‌تواند در حوزه نمک درمانی، خورشید درمانی و ریگ‌ درمانی پذیرای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی باشد.

دریاچه نمک به عنوان میراث با ارزش طبیعی، به طور مشترک به نام سه استان ثبت ملی شده است.

این دریاچه گستره‌ای برابر ۵۵ کیلومترمربع در ۳۵ کیلومترمربع دارد و آسان‌ترین مسیر دسترسی آن از ۵۰ کیلومتری شمال آران‌وبیدگل است.

شهرستان آران و بیدگل با جمعیت بیش از ۱۰۳ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *