اکتبر 26, 2021
عالم اهل سنت خراسان شمالی: امام (ره) وحدت را از خیال به واقعیت بدل کرد

عالم اهل سنت خراسان شمالی: امام (ره) وحدت را از خیال به واقعیت بدل کرد

[ad_1]

آخوند آتا داوری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل (ره) تحول عظیمی در توجه به اقلیت های مذهبی ایجاد کرد، خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب نه تنها شاهد هیچ منعی برای آموزش دینی اهل سنت در کشور نیستیم، بلکه بسترها و امکانات لازم برای تعلیم و تربیت دینی  و گسترش حوزه های علمیه اهل سنت نیز مهیاتر شده است.

وی افزود: در واقع بر اساس آمار، هم اکنون تعداد حوزه های علمیه اهل سنت در برخی از استان های کشور از حوزه علمیه برادران شیعه نیز بیشتر شده است.

آخوند داوری با اشاره به اینکه امام (ره) بسیاری از سنت های فراموش شده اسلامی را احیا کرد، افزود: قبل از انقلاب اسلامی بسیاری از سنت ها از جمله نماز جمعه فراموش شده بود، که در این بین به برکت پیروزی انقلاب به رهبری امام راحل اکنون شاهد برگزاری فریضه الهی نماز جمعه اهل سنت در تمامی نقاط کشور هستیم.

امام جمعه اهل سنت بجنورد تصریح کرد: این خدمات انقلاب اسلامی به جامعه اهل سنت ایران بدون پاسخ نمانده است به گونه ای که تقدیم هزاران شهید اهل سنت در دفاع از ارزش ها و آرمان های اسلامی امام (ره)، نشان از ارادت به شخصیت الهی و اندیشه های آن بزرگوار دارد.

امام خمینی (ره) مانع آمدن اختلافات به متن و اشتراکات به حاشیه شد

مدیر حوزه علمیه هدایتی اهل سنت رازوجرگلان نیز با بیان اینکه امام خمینی (ره) مقدمات تقریب مذاهب اسلامی را با رفع تبعیض نژادی و قومی فراهم ساخت، افزود: ایشان سال ها مبارزات خود را برای رهایی اسلام و مسلمان بر دو محور رفع تبعیض اقتصادی و نژادی برنامه ریزی کردند و همیشه با هوشمندی مانع تبدیل اختلافات مذاهب به متن و اشتراکات آنها به حاشیه بودند.

آخوند خال محمد سرفراز تصریح کرد: امام (ره) نگاه برابری به تمامی شهروندان ایرانی داشتند به گونه ای که بارها در سخنان خود تاکید کرده اند که هیچ فرقی بین شیعه و سنی قائل نیستند و هشدار داده اند که نباید به حرف کسانی اعتنا کرد که می خواهند بین آنان تفرقه و جدایی بیندازند و متعاقب آن منافع بیگانگان را تامین کنند.

مدیر حوزه علمیه هدایتی اهل سنت رازوجرگلان با اشاره به اینکه امام (ره) سرمشقی برای تمام مسوولان است، خاطرنشان کرد: ایشان الگوی کاملی در ساده زیستی، وقت شناسی و مردمداری بودند که همین فضایل اخلاقی موجب تمایز وی از سایر رهبران جهان می شود.

آخوند سرفراز خاطرنشان کرد: یاد و گرامیداشت امام (ره) همیشه در بین اهل سنت بوده و ماندگار خواهد بود زیرا گرامیداشت ایشان به معنای گرامیداشت یک فرد نیست بلکه  بزرگداشت اندیشه های یک مکتب رهایی بخش از طاغوت است.

بیش از ۱۰ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی را ترکمن های اهل سنت تشکل می دهند که در شهرستان های راز و جرگلان، مانه و سملقان و بجنورد سکونت دارند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *