اکتبر 5, 2022
فرماندار میبد: برای رونق زیلوبافی با بخش صنعت رایزنی شود

فرماندار میبد: برای رونق زیلوبافی با بخش صنعت رایزنی شود

[ad_1]

حسین فلاح روز یکشنبه در شورای راهبردی خوشه زیلو شهرستان افزود: زیلوها در ابعاد سجاده‌ای و روکش صندلی بیشترین کاربرد را دارد و واحدهای صنعتی و نهادها می‌توانند بافت آنها را سفارش دهند.

وی ادامه داد: زیلو ثبت شد ، خوشه زیلو هم شکل گرفت و با توجه به آنها باید در حال حاضر کیفیت بافت را بالا برد و به یقین با حمایت صندوق کارآفرینی امید می‌توان از وضعیت کرونا هم عبور کرد و رونق خوبی به زیلو بافی در شهرستان داد.

یکی از محققان میبد هم گفت:زیلو یک فرش ملی است و روزی به عنوان یک صنعت کاربردی کشور بوده ولی بعدها با وجود فرش‌هایی مانند موکت و قالی ماشینی ، بازار زیلو از رونق افتاد.

سید عبدالعظیم پویا افزود: این صنعت ملی در میبد احیا شد و دست‌اندرکاران حوزه زیلو کاری جهادی برای احیا کردن آن انجام دادند و همچنان باید با مطالعه و تحقیق و آموزش برای بالا بردن کیفیت بافت و برندسازی زیلو را معرفی کرد.

وی با اشاره به اینکه شناساندن زیلو به مردم اهمیت دارد ، اظهار کرد: زیلو، فرش سلامت است که از مواد طبیعی و پنبه بافته می‌شود و ما نباید هر بافته‌ای که از مواد نامرغوب تهیه شده است را به عنوان زیلو معرفی کرد.

پویا ادامه داد: برای بهبود وضعیت زیلو باید رنگرزی گیاهی را برای رنگ‌کردن زیلوها راه‌اندازی کرد.

این محقق میبدی معرفی کاربردهای زیلو و طراحی نقش مناسب برای هر کاربردی را متذکر شد و اظهار کرد:  زیلوی اتاق کودک رنگ و طرح خاصی دارد و به عنوان فرش سلامت برای گستردن در اتاق کودکان می‌تواند استفاده کرد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میبد هم گفت: زیلو به عنوان فرش سلامت و فرشی که باعث آسم نمی‌شود ، مطرح است و آن را از طریق شهرداری و ارگان‌های مرتبط باید معرفی کرد.

رسول مشتاقیان صادر کردن زیلو که باید به آن توجه شود را مهم شمرد.

زیلوبافی در میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هـ . ق و دوره مظفریان نسبت می‌دهند.

زیلو یا پلاس، دست بافته ای زیبا و خاص حاشیه مناطق بیابانی است، این فرش با نوع زندگی مردم منطقه تطابق دارد و بخشی از اعتقادات مذهبی، تاریخ، معماری، طبیعت و گویش مردم این نواحی نیز، بر تار و پود آن نقش بسته است.

زیلو نوعی زیرانداز و کف‌پوش دست ‌بافت است که با نخ بافته می‌شود و شباهت زیادی به حصیر دارد و در برخی مناطق ایران استفاده می‌شود.

قدیمی ترین زیلو مربوط به ۸۵۰ سال پیش است که در موزه میبد نگهداری می شود، نفیس‌ترین زیلوی میبد نیز متعلق به قرن ۱۲ هجری قمری است که بر روی آن ۲۴ سجاده طراحی شده و در حاشیه آن نام واقف و تاریخ هزار و ۱۱۸ هجری قمری نقش بسته است.

بیش از ۳۰۰ زیلو باف در  زمینه بافت و عرضه آن در شهرستان میبد فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.    

همچنین به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اوایل اسفند ۹۸  تاکنون ۲۲۲ هزار و ۶۶۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۴۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار افراد متوفی به ۱۰ هزار و ۵۰۸ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز یکشنبه بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر هشتم تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی،  ۲ هزار و ۴۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد هزار و ۴۰۶ نفر بستری شدند.

معاون وزیر بهداشت گفت:   تاکنون ۱۸۳ هزار و ۳۱۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند، همچنین ۲ هزار و ۹۴۶  نفر از بیماران تحت مراقبت قرار دارند.

لاری بیان کرد: تاکنون یک میلیون و ۶۱۰ هزار و ۸۶۹ مورد آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: استان های خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان های بوشهر، ایلام، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارد. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.