دسامبر 1, 2022
فرماندار یزد: مردم از رفت و آمد در شهر پرهیز کنند

فرماندار یزد: مردم از رفت و آمد در شهر پرهیز کنند

[ad_1]

به گزارش ایرنا، سیدمحمد رستگاری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در فضای باز استانداری یزد افزود: فعالیت ها در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در سه بخش آغاز شد که در بخش اول با توجه به وضعیت بحرانی ، بخش درمان و بیمارستان‌ها در اولویت قرار گرفت.

وی ادامه داد: با ورود خیران و گروه‌های جهادی بخشی از اقلام مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تامین شد و در بخش دوم برنامه ها اصناف و مراکز تجاری قرار داشت که شاهد همکاری تشکل‌های صنفی و اصناف بودیم و  این روند نیز در بهترین شرایط انجام شد.

فرماندار مرکز استان یزد گفت: در حوزه اصناف در سه هفته گذشته بازدیدهای زیادی صورت گرفت لذا در این مرحله علاوه بر پلمب واحدهای صنفی که آیین نامه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کردند، نسبت به نصب بنر و اقدام های بازدارنده  انجام شد.

رستگاری افزود: در سه هفته اخیر با حضور ۲۵۶ تیم و پنج هزار بازدید برخی افراد که آیین نامه‌های بهداشتی را رعایت نمی کردند موضوع پیگیری شد.

وی ادامه داد: از ۱۰۱ اداره دولتی بازدیدهایی شد، و ۶۳۹ واحد که شامل پنج شعبه بانک، ۲ داروخانه، تعدادی دفاتر پیشخوان، مراکز آموزشی و حتی ۱۰ باب نانوایی پلمب شد، هر چند هدف پلمب نیست، آخرین مرحله تیم‌های نظارتی اقدام به پلمب می کنند و در برخی موارد چاره ای غیر این نداریم.

فرماندار یزد در ادامه با توجه به اعمال برخی محدودیت ها در مرکز استان استفاده از ماسک از ۴۰ به ۶۰ درصد ذکر کرد و گفت: طبق اعلام مراجع بهداشتی تا زمانی که ۹۰ تا ۹۵ درصد افراد از ماسک استفاده نکنند و آیین نامه‌های بهداشتی را رعایت نکنند همچنان با روند صعودی بیماری مواجه خواهیم بود و با توجه به اقدامات انجام شده در زمینه سبک‌سازی عبور و مرور و رعایت فاصله گذاری اجتماعی اقدام هایی انجام شد.

رستگاری مرحله سوم فعالیت ها را آغاز پویش همگانی ذکر کرد و گفت: در این ارتباط از ظرفیت‌های محله ها استفاده می شود و مردم همچنان که در فعالیت‌های خیری مراکز درمانی و صنوف همکاری داشتند در این مرحله همراهی می کنند و  قدردان مشارکت آنها هستیم.

فرماندار یزد در پاسخی به سووال یکی از خبرنگاران در مورد دفن افرادی که به علت بیماری کووید- ۱۹ فوت کردند، اظهار کرد: در ابتدای امر در نشستی با حضور نمایندگان نهادهایی که دست اندر کار موارد بهداشتی و دفن اموات بودند، تصمیم گیری شد.

رستگاری ادامه داد: با توجه به اینکه دفن اموات نیازمند رعایت پروتکل‌های بهداشتی خاص است و باید دور از مناطق مسکونی باشد لذا تنها مکانی که برای این امر واجد شرایط تشخیص داده شد، خُلدبرین ( آرامستان) یزد بود و طی مصوبه ستاد استانی مصوب شد که اموات شهرستان یزد و مناطق مجاور یزد در این محل دفن شود.

رستگاری ادامه داد: در شهر شاهدیه بعد از چند مورد دفن اموات به دلیل بروز مواردی به یزد اضافه شد و در حال حاضر به غیر از بخش زارچ اموات دیگر مناطق شهرستان یزد که گواهی فوت آنها از سوی بیمارستان صادر شده باشد، در خلدبرین دفن می شود.

فرماندار یزد از نمایندگان رسانه‌ها خواست در رعایت آیین نامه‌های بهداشتی و مبارزه با کرونا و اعلام برنامه‌های ستاد استانی و شهرستانی و همراهی با فعالیت‌های جهادی محله ها با این مجموعه همکاری کنند.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز ( پنجشنبه) گفت که از اوایل اسفند ماه ۹۸ تاکنون ۶۵۴ هزار و ۹۳۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۴۰۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹  در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد افراد متوفی به ۳۶ هزار و ۹۸۵ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری بیان کرد: از ۲۴ ساعت گذشته  تا ظهر ۱۵ آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هشت هزار و ۷۷۲ بیمار جدید شناسایی شد که از این تعداد ۲ هزار و ۷۸۹ نفر آنها بستری شدند.

وی ادامه داد: تا کنون ۵۰۵ هزار و ۲۸۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و پنج هزار و ۴۷۲ نفر از افراد بد حال تحت مراقبت قرار دارند.

لاری بیان کرد: تا کنون پنج میلیون و ۱۱۰ هزار آزمایش تشخیص کووید- ۱۹  در کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: شرایط از لحاظ شیوع کرونا در استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان قرمزاست و هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *