نوامبر 26, 2022
معاون استاندار: شرکت چادرملو سهم یزد از طرح انتقال آب خلیج‌فارس را پیگیری کند

معاون استاندار: شرکت چادرملو سهم یزد از طرح انتقال آب خلیج‌فارس را پیگیری کند

[ad_1]

محسن صادقیان روز دوشنبه در جریان بازدید از دفتر ایرنا یزد افزود: انتظار استان از شرکت چادرملو این است که به نسبت سهمی که سرمایه این شرکت در اجرای این طرح داشته در مراحل مختلف اجرا و بهره برداری، منافع استان در آن محفوظ بماند و به پایان کامل طرح با توجه به اینکه استان یزد آخرین مقصد اجرای این پروژه است، موکول نشود.   

به گفته وی آب حاصل از طرح انتقالی خلیج فارس میان استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد تقسیم می‌شود که تخصیص هر استان نیز مشخص شده اما چون این طرح بزرگ به صورت مرحله به مرحله اجرا می‌شود، شرکت چادرملو باید با افتتاح هر مرحله سهم استان را پیگیری کند.

صادقیان حجم سالانه آب انتقالی از طرح خلیج فارس  را ۱۵۰ میلیون متر مکعب و سهم صنایع استان یزد از آن را ۲۰ میلیون متر مکعب دانست و با بیان اینکه این طرح بزرگ تا پایان سال افتتاح می‌شود، تصریح کرد: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته این طرح یا در یک مرحله در اسفند ماه و یا طی ۲ مرحله در آبان و اسفندماه امسال به بهره برداری می‌رسد.

وی طول اجرای این طرح را ۳۷۰ کیلومتر با پیشرفت کاری بالای ۹۰ درصد اعلام کرد و یادآور شد: در حوزه آب اتفاقات خوبی در استان در جریان است و نگرانی برای تامین آب شرب مردم استان وجود ندارد، ضمن آنکه تامین آب مورد نیاز بخش صنعت در این طرح دیده شده است.

آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب دریای عمان همزمان با افتتاح طرح خلیج‌فارس 

معاون عمرانی استاندار یزد گفت: طرح انتقال آب از دریای عمان هم مراحل پایانی مطالعاتی خود را طی می کند و احتمالا همزمان با افتتاح طرح انتقال آب خلیج فارس به استان، عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

صادقیان با بیان اینکه تامین اعتبار اجرای این طرح نیازمند مشارکت بخش خصوصی و شرکت های مختلف است زیرا دولت در این طرح هزینه نمی کند و یادآور شد: نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی پیگیر اجرای این طرح هستند.

وی حوزه عمرانی را حوزه ای گسترده و مرتبط با دیگر حوزه های اقتصادی بیان کرد و افزود: خدمات عمرانی و زیرساخت در این استان به نفع همه کشور است و با توجه به شرایط جغرافیایی استان خدمات انجام شده در حوزه هایی مثل حمل و نقل و مسافر برای همه کشور مثمر ثمر است.

این مسوول با اشاره به اینکه اولویت های مهمی در حوزه آب و راه و حمل و نقل داریم که به آن پرداخته میشود و در حوزه انرژی که مرتبط با حوزه سرمایه گذاری و صنعت است وارد میدان شده ایم گفت: از آنجا که برخی زیرساختها را در برخی شهرستانها مثل خاتم و بهاباد و ابرکوه نداریم باید نسبت به تقویت این حوزه ها در این مناطق اقدام کنیم تا عدالت در توسعه اقتصادی برقرار شود.

افتتاح ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه در استان تا پایان سال 

معاون عمرانی استاندار یزد از آغاز اجرای ۴۵۰ کیلومتر خط راه آهن در سه سال گذشته در استان خبرداد و اظهار داشت: این طرح‌ها تا سال ۱۴۰۰ تکمیل می شود که بزرگترین آنها راه آهن یزد – اقلید است که با توجه ویژه ای که به این طرح شده و پیگیری های هفتگی که برای آن میشود، مشکل در زمینه اجرای آن وجود ندارد و فقط تامین ریل آن باقی مانده است .

وی در خصوص طرح های بزرگراهی استان هم یادآور شد: پارسال اجرای  ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه در استان  هدف گذاری شد ۷۳ کیلومتر آن بهره برداری و تا پایان سال ۱۰۰ کیلومتر دیگر آن افتتاح می‌شود که با توجه به شرایط اعتباری کشور، کار بزرگی است.

خط پرواز به شمال کشور از مبدا یزد برقرار می شود

صادقیان در ادامه از برقراری خط پروازهای جدید استان از یزد به زاهدان و کرج خبرداد و تصریح کرد: تلاش هایی برای برقراری پرواز مستقیم به چین و ترکیه در حال پیگیری است.

به گفته وی همچنین برقراری خط پرواز بین استان‌های شمالی بویژه مازندران در حال پیگیری است  و برای این منظور با یکی از شرکت های هواپیمایی مذاکراتی آغاز شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد گفت: در یکسال گذشته ترمینال خارجی فرودگاه یزد کاملا مجهز شده و از نظر زیرساخت فرودگاهی در استان مشکلی وجود ندارد و تلاش می شود که شرکت هلیکوپترهای ایران نیز در یزد مستقر شود که می تواند در زمینه های آموزشی، بحران و گردشگری از این ظرفیت استفاده شود.

۱۷۰ پروژه نیمه‌تمام قابل واگذاری در استان یزد

صادقیان از وجود یکهزارو ۵۰۰ طرح نیمه تمام در استان خبر داد و تصریح کرد: از این تعداد  ۱۷۰ پروژه قابل واگذاری است که اولویت بندی طرح های نیمه تمام انجام شده و پروژه هایی که پیشرفت بالای ۶۰ درصد دارند در اولویت هستند.

به گفته وی از ۱۷۰ طرح قابل واگذاری است، ۵۵ مورد آن امسال در اولویت واگذاری قرار گرفته و ۳۰ پروژه هم با همکاری و مساعدت سازمان مدیریت و برنامه ریزی امسال تکمیل میشود.

ملزم هستیم که پاسخگوی مردم باشیم

صادقیان در پایان با قدردانی از فعالیت های اطلاع رسانی ایرنا در پوشش اخبار حوزه عمرانی استان، اظهار داشت: باید اقدامات دولت در راستای خدمت به مردم بازگو شود و در این زمینه همه مسئولان استان ملزم به پاسخگویی هستند. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *