نوامبر 29, 2022
مفتی کرواسی توهین به اعتقادات را محکوم کرد

مفتی کرواسی توهین به اعتقادات را محکوم کرد

[ad_1]

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه های اینترنتی کرواسی، «عزیز حسنوویچ» در پیامی به  سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت  اسلامی، ضمن محکوم کردن حوادث اخیر در فرانسه، گفت: قرآن کریم کشتن یک فرد بی گناه را مساوی با کشتن تمامی انسان ها می داند و این بدان معنی است که تروریسم هیچ جایی در اسلام ندارد.

مفتی اعظم کرواسی افزود: ایمان، احترام و زندگی حق هر انسانی است و از بین بردن آنها برخلاف دستورات الهی است. خداوند ما را با اقوام و قبایل متفاوت آفرید تا یکدیگر را بهتر بشناسیم نه اینکه درگیر شویم. این پیام قرآن برای همه زمان ها است.

مفتی اعظم کرواسی با اشاره به اینکه ترویج خشونت و آسیب به عقاید دیگران تحت عنوان آزادی شایسته دنیای متمدن نیست، گفت: هیچ کسی مجاز نیست که آغاز آزادی خود را پایان آزادی دیگران بداند و توهین نیز مجوزی برای اقدام تروریستی علیه بی گناهان نیست.

حسنوویچ با ابراز تاسف و محکومیت حوادث تروریستی در فرانسه، تاکید کرد: تروریسم به هیچ دین و ملتی ارتباط ندارد. اهانت به مقدسات مسلمانان با کاریکاتور، هدف قرار دادن ارزش های مشترک انسانی محسوب می شود و توجیه آن به نام آزادی پذیرفتنی نیست.

به گزارش ایرنا، مفتی جامعه اسلامی کرواسی از طرف مسلمانان این کشور انتخاب می‌شود. جامعه اسلامی کرواسی از ارکان مختلفی از جمله مجلس، مشیخت، مفتی زاگرب و مراکز اسلامی تشکیل شده است.

مجلس جامعه اسلامی کرواسی مهم‌ترین ارگان قانون گذاری جمعیت اسلامی در این کشور محسوب می‌شود؛ این مجلس دارای رییس، دو معاون رییس، یک دبیر و ۱۵ نماینده است.

در شهر زاگرب پایتخت کرواسی، مدرسه اسلامی نیز وجود دارد که در سال ۱۹۹۲میلادی تأسیس شده و تا کنون بیش از ۴۰۰ دانشجوی دختر و پسر از آن دانش آموخته شده‌اند که اکثر آن‌ها از کرواسی و همچنین ده‌ها نفر از کشورهای دیگر هستند.

بر اساس آمار رسمی، شمار مسلمانان کرواسی ۵۷ هزار و ۶۶۶ نفر است، اما بر اساس آمار غیر رسمی این تعداد حدود ۸۰ هزار نفر گزارش شده است. همچنین بیش از ۲۰ مسجد در کرواسی وجود دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *