نوامبر 26, 2022
ناتو از احتمال تمدید حضور در عراق خبر داد

ناتو از احتمال تمدید حضور در عراق خبر داد

[ad_1]

به گزارش ایرنا، «جنی کارینیان» فرمانده نیروهای ناتو در عراق در سخنانی گفت: این نیروها ممکن است پنج سال دیگر در عراق باقی بمانند.

کارینیان علت این امر را به گفته خود “فعال سازی برنامه اصلاحات و سیستم دفاع و امنیت” ذکر کرد.

وی افزود که ائتلاف بین المللی (موسوم به ائتلاف ضد داعش) در مرحله انتقال به سرمی برند و تعداد نیروهای خود در عراق را در ماههای آینده کاهش خواهند داد و ما از نزدیک در این روند انتقال به آنها یاری خواهیم رساند. هدف ناتو انجام ماموریت های خود در عراق حتی بدون وجود نیروهای ائتلاف بین المللی است.

این فرمانده نیروهای ناتو مدعی شد: هدف این نیروها موفقیت اصلاحات است و بنا به درخواست دولت عراق، وزاری دفاع ناتو چند روز پیش موافقت خود را با توسعه کار ناتو در عراق از طریق افزایش مستشاران ابراز داشتند و از این رو، ما ماموریت های بیشتری در ماهها و سالهای آینده پیش رو داریم.

وی که از طریق ویدئو کنفرانس با مرکز مطالعات «رووداو» گفت وگو می کرد، به زعم خود ماموریت ناتو را صرفا مشورتی و نه رزمی توصیف کرد و در پاسخ به سوالی درباره ایران گفت: “هیچ تاثیری از جانب ایران در چارچوب وزارت دفاع عراق احساس نمی کنیم. دریافته ایم که تمایل شدید عراقها و رهبران عالی عراق درخصوص درک سیستم ناتو و ساختار آن است تا بتوانند در آینده با ناتو به عنوان بخشی از آموزش ها یا تقسیم نیروها کار کنند”.

کارینیان همچنین مدعی شد که “نیروهای ناتو در عراق بیشترین اهتمام و توجه را به حمایت از نیروهای امنیتی رسمی وابسته به دولت عراق دارند که الحشد الشعبی نیز در قالب این نیروها هستند اما با این وجود، ناتو هیچ برنامه کاری با الحشد الشعبی ندارد و موضوع تاسیس و توانمند سازی نیروهای الحشد الشعبی بنا به درخواست دولت عراق انجام می شود و ممکن است  بخشی از ماموریت ناتو در آینده باشد”.

او در عین حال ابراز عقیده کرد: “هرگونه نیروی مسلحی تحت هر عنوانی – اگر تحت کنترل دولت نباشد- تهدیدی برای همگان بویژه خود عراقی ها به شمار می رود”.

مسئولان ناتو درحالی از توسعه ماموریت و بقای بیشتر خود در عراق سخن می گویند که «کریم المحمداوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق بهمن ماه گذشته واگذاری نقش نیروهای آمریکایی به ناتو را خلاف تصمیم پارلمان مبنی بر لزوم خروج همه نیروهای بیگانه از عراق دانسته بود. 

پارلمان عراق با صدور مصوبه‌ای بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور تاکید کرده است. 

مردم عراق در مناسبت‌های مختلف مخالفت خود را با اشغالگری خارجی ابراز داشته و تلاش‌ها برای ادامه بقای نیروهای بیگانه در خاک کشورشان به بهانه و دستاویزهای مختلف را رد و محکوم کرده‌اند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *