نوامبر 27, 2022
نبود حریم ‌معنوی در ساخت خانه عامل فروپاشی خانواده در غرب است

نبود حریم ‌معنوی در ساخت خانه عامل فروپاشی خانواده در غرب است

[ad_1]

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام علی کشوری شامگاه سه‌شنبه در نشست تخصصی تبیین اجمالی مقررات ساختمان در مقایسه با مقررات ملی ۲۲گانه ساختمان که به صورت وبینار توسط بسیج اساتید دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید بهشتی کاشان برگزار شد، افزود: اسلام برخلاف اصول جهان غرب در طراحی و ساخت خانه و ساختمان، روایت‌های زیادی در مورد جانمایی و تنظیم روابط انسانی دارد.

وی با بیان اینکه همسایگی در حالی به توصیه اخلاقی صرف تبدیل شده که اساس آن، سکونت است تصریح کرد: اگر کسی بخواهد به نام علم، تجربه بشری و روش تحقیق، مساله تنظیم روابط انسانی را از ساختمان حذف کند، سکونت، راحتی و آسایش را حذف کرده است.

وی ادامه داد: در دین مبین اسلام تاکید شده که ساختمان در شرف، سعادت، روابط انسانی و تحکیم نظام خانواده نقش مهمی دارد و در این راستا نقشه راه نیز تهیه و تبیین شده است.

دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت در بخش دیگری اظهار داشت: اگر خانه از نعمت حیاط محروم شود به طور تقریبی همه کارکردهای ساختمان از بین می‌رود.

کشوری افزود: اگر تغییر هویت ساختمان به طور جدی و بر اساس تاکیدهای اسلامی دنبال شود، مسائل گوناگونی از جمله موضوع تربیت کودکان، سلامت و بهبود معیشت هم رفع خواهد شد.

وی گفت: توجه به مقررات فقهی ساختمان از زیرشاخه‌های فقه‌البیان و بر اساس آیات و روایات و مبتنی بر ۱۶ استدلال عقلی در این باب است و تاکید می‌شود که در قالب نظام مقایسه، مقررات ۲۲گانه ملی ساختمان مورد نقد قرار گیرد.

وی افزود: مقررات فقهی تلاش می‌کند با طرح ۹ موضوع محوری، این موضوع را از ۹ محور و منظر متفاوت مقایسه تطبیقی کرده و آثار و پیامدهای هر یک از این قوانین را در بروز چالش‌ها و ناهنجاری‌های جامعه تحلیل کند.

حجت الاسلام کشوری تصریح کرد: اجرای مقررات فقهی ساختمان سرآغاز تحولات چهره دوم انقلاب به نفع مردم و حل مشکلاتی است که غرب و استکبار جهانی سرراه مردم قرار داده است.

وی ادامه داد: تلاش شده که مجموعه مقررات فقهی ساختمان بر پایه قواعد فقه‌البیان تنظیم و اقدامی اجتهادی، استنباطی و قابل تفاهمی انجام شود.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *