سپتامبر 27, 2022
نخست وزیر ژاپن: کشورش به دنبال تشکیل ناتو آسیایی نیست

نخست وزیر ژاپن: کشورش به دنبال تشکیل ناتو آسیایی نیست

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه ژاپن تودی ، وی روز چهارشنبه پس از پایان سفر به ویتنام و اندونزی گفت: ژاپن با هرگونه اقدامی که باعث تشدید تنش در دریاهای شرقی و جنوبی چین شود، مخالف است.

ژاپن تودی می نویسد : سفر چهار روزه سوگا به دو کشور جنوب شرقی آسیا ، اولین سفر وی به خارج از کشور پس از روی کارآمدن در ماه گذشته به عنوان نخست وزیر و بخشی از تلاش های ژاپن برای تقویت روابط با کشورهای مهم منطقه در میان نگرانی ها در مورد رشد قاطعیت چین در منطقه است.

او تاکید کرد که “ژاپن با هرگونه اقدامی که منجر به تشدید تنش در دریای چین جنوبی شود، مخالف است. بگذارید بار دیگر بر اهمیت همه کشورها در مورد مسائل دریای چین جنوبی تاکید داشته باشم و اینکه به جای استفاده از زور نظامی، باید برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات براساس قانون عمل کرد. 

سوگا در اظهاراتش در جاکارتا درباره اینکه آیا ژاپن به دنبال ایجاد نسخه آسیایی پیمان ناتو است ، گفت:  اقدامات ما در دریای چین جنوبی متوجه هیچ کشوری نیست.

با این وصف در گزارش تاکید شده که سفر جنوب شرقی آسیایی سوگا در پی نشست کواد “Quad” در ماه جاری در توکیو انجام شده است. یک گروه غیررسمی متشکل از هند ، استرالیا ، ژاپن و ایالات متحده که واشنگتن آن را یک سنگر در برابر رشد منطقه ای نفوذ چین می داند.

چین در عین حال گروه بندی چهارجانبه دموکراسی را به عنوان «ناتو کوچک» با هدف مهار توسعه خود محکوم کرده است.

سوگا ظاهرا به دنبال برقراری نوعی تعادل در شرایط منطقه ای بخصوص مسایل مرتبط با دریای شرقی و جنوبی چین است اما برخی در ژاپن خواستار اقدامات جدی تری در برابر چین هستند.

سوگا گفت: ژاپن مصمم است از خاک ، آبهای سرزمینی و فضای هوایی خود دفاع کند. ژاپن همچنین با اقداماتی که باعث افزایش تنش در دریای شرقی چین می شود، مخالف است.

چندین عضو آ.سه.آن نیز با چین در دریای چین جنوبی اختلافات ارضی دارند ، اما خود را از مناقشه چین و آمریکا در این منطقه دور نگه داشته اند و روابط نزدیک اقتصادی با چین دارند که نمی خواهد به آن لطمه وارد شود.  

سوگا روز سه شنبه با رئیس جمهوری اندونزی درباره صادرات تجهیزات دفاعی و فناوری ژاپن به اندونزی گفت و گو کرد و پیش تر نیز با ویتنام درباره صادرات تجهیزات نظامی به توافقاتی دست یافته است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.