نوامبر 26, 2022
نماینده اردکان: نقش مثبت چادرملو در توسعه کشور قابل تقدیر است

نماینده اردکان: نقش مثبت چادرملو در توسعه کشور قابل تقدیر است

[ad_1]

محمدرضا دشتی اردکانی، روز شنبه در گفت و گو با ایرنا درباره اهمیت و نقش شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در توسعه اقتصادی منطقه و کشور افزود: شرکت صنعتی و معدنی چادرملوتأثیرات بسزایی را در کل استان یزد داشته است خصوصاً در حوزه شهرستان اردکان آثار اقدامات مثبت این شرکت مشاهده می شود.

وی اضافه کرد: ما در بحث بیماری کرونا شاهد این بودیم که واقعاً شرکت چادرملو با تمام امکانات به میدان مبارزه با کرونا آمد و با کمک هایی که به بیمارستان های استان یزد و شهرستان اردکان داشت، توانستیم تا حدود زیادی این بیماری را که واقعاً جان همه انسان ها را تهدید می کند، مدیریت کنیم.

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم بیان کرد: شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در حوزه اشتغال زایی و درآمدزایی برای کشور بسیار خوش درخشیده است. این شرکت برروی پروژه های مهمی سرمایه گذاری کرده است که نمونه بارز آن انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران است.

 دشتی اردکانی گفت: از زمانی که مدیریت جدید چادرملو اداره این شرکت را در دست گرفته است ، اقدامات مثبتی در سال جاری صورت پذیرفته و همچنین جلسات مختلفی را با ایشان برگزار کرده ایم و امیدواریم که این شرکت بتواند به مطالبات مردم و نمایندگان استان عمل کند.

 وی با اشاره به ارزآوری شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در شرایط تحریمی گفت: شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در شرایطی که شدیدترین تحریم ها علیه ایران وضع شده، توانسته است ارزآوری قابل توجهی برای کشور داشته باشد و همچنین در مدیریت واردات بسیاری از کالاها اثرگذاری مثبتی داشته است.

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز در ادامه با تاکید بر ضرورت دستیابی به منابع غنی سنگ آهن در عمق بیش از ۱۰۰۰ متری در کویر مرکزی ایران گفت : ایران  در خصوص اکتشاف از رقبای خارجی خود عقب است، امروزه در کشورهای دارای ذخایر معدنی از تکنولوژی های به روز برای دستیابی به ذخایر زیر زمینی بیشترین استفاده را می برند اما در کشور ما هنوز این فناوری ها وجود ندارد در حالیکه برای ما بسیار مهم است که بتوانیم به ذخایر زیر سطحی دسترسی داشته باشیم .

به گفته ناصر تقی زاده در حال حاضر ذخایر قابل توجهی از سنگ آهن در عمق بیش از ۱۰۰۰ متری شناسایی شده  اما بهره برداری از آنها بدون بهره گیری از تجهیزات جدید امکان پذیر نیست . 
وی با اشاره به این که چادرملو مصمم به تهیه تکنولوژی حفاری عمیق با هدف دستیابی به ذخایر قابل توجه زیر سطحی کشور است تصریح کرد : در حوزه اکتشاف باید سرمایه گذاری و تلاش بیشتری کرد، بارها اعلام کردیم در هر کجای ایران اگر  پهنه ای به ما  واگذار شود، آماده انجام عملیات اکتشاف هستیم، البته نه به این معنی که الزاماً مالکیت آنرا داشته باشیم بلکه بصورت مشارکتی هم حاضر به همکاری هستیم .  
وی افزود: در حال حاضر کار اکتشاف تفصیلی آنومالی D۱۹  در حال انجام است و انتظار داریم بزودی نتیجه نهایی آن اعلام  شود تا بتوانیم با دریافت پروانه بهره برداری، عملیات باطله  برداری  را آغاز کنیم ؛ از طرفی چند پهنه دیگر در محدوده فعالیت معدن چادرملو شناسایی شده است  که در حال مطالعه و بررسی هستیم .
مدیر عامل و عضو هیات مدیره چادرملو یادآوری کرد : سنگ آهن و فولاد محصولی است که امروزه بازار پر مصرفی در جهان دارد و ما با توجه به ظرفیت بی القوه کشور باید حداکثر استفاده را در شرایط فعلی ببریم ؛ معلوم نیست در آینده این رونق وجود داشته باشد چرا که می بینیم بشر هر روز از فرآورده های جدید در صنایع استفاده می کند  لذا ممکن است جایگزین های دیگری از جمله پلیمرها جانشین فولاد در صنایع شوند .

وی تاکید کرد: باید برخی موانع موجود بر سر راه سرمایه گذاران معادن برداشته و در صدور مجوزها تسریع و امتیازات تشویقی نیز داده  شود تا بخش خصوصی ترغیب به سرمایه گذاری در این حوزه گردد.

هم اکنون حدود هفت هزار نفر در واحدهای مختلف صنعتی و معدنی چادرملو در استان یزد مشغول کار هستند. 

اردکان از لحاظ مواد معدنی از شهرستان های غنی استان یزد است، هم اکنون یزد علاوه بر ۱۰ معدن بزرگ ملی، حدود ۵۰۰ معدن بزرگ و کوچک دارد که در این واحدها بیش از ۱۲ هزار نفر مشغول کار هستند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *