دسامبر 1, 2022
نماینده شیراز در مجلس هم به جمع منتقدان سنگفرش خیابان ارم پیوست

نماینده شیراز در مجلس هم به جمع منتقدان سنگفرش خیابان ارم پیوست

[ad_1]

لزوم تکمیل بزرگراه شهید سلیمانی و احداث تقاطع غیرهمسطحی برای اتصال آن به بلوار جمهوری اسلامی از جمله اولویت هایی است که منتقدان سنگفرش بلوار ارم شیراز به شهرداری این شهر گوشزد می‌کنند ، در این رابطه برخی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز نیز به شهردار این شهر تذکر داده اند.

ابراهیم عزیزی نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی هم به این طرح انتقاد کرد و گفت: پروژه سنگ فرش کردن خیابان ارم چه ضرورتی دارد که در این شرایط در اولویت شهرداری شیراز قرار گرفته در حالی که پروژه هایی چون حوزه آبریز دروازه قرآن با توجه به فصل بارندگی و خطر آن برای شهروندان بر زمین مانده است.

به گزارش دریافتی روز یکشنبه ایرنا از دفتر نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، عزیزی افزود: متاسفانه شهرداری شیراز اولویت ها و نیازهای اصلی شهر را کنار گذاشته و پروژه هایی را دنبال می کند که ضرورتی برای آن احساس نمی شود یا می توان آن را پس از کارهای اصلی که نیاز مردم شهر است، انجام داد.

وی ادامه داد: ظاهرا برخی افراد به سبب برخی منافع، پروژه هایی را به شهرداری تحمیل می کنند وگرنه ضرورتی ندارد که پروژه ای چون سنگ فرش خیابان ارم اولویت شهرداری شود در حالی که قبلا چنین پروژه هایی شکست خورده است.

رییس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرداری از جمله سازمان هایی است که با منابع عمومی و پول مردم اداره می شود لذا توجه به نیازها و ضرورت های اولویت دار مردم نیز برای شهرداری یک امر لازم است.

عزیزی به پروژه مسیر دسترسی صدرا -دوکوهک و عدم انجام تعهدات شهرداری در این خصوص نیز اشاره و بیان کرد: قرار بود بخشی از این پروژه را نیز شهرداری شیراز انجام دهد اما با گذشت یک سال هیچ اقدامی صورت نگرفته و به خاطر همین اهمال، پروژه خوابیده است و این در حالی است که همگان به ضرورت راه های دسترسی در صدرا واقف هستند.

وی به عدم توجه کافی به جنوب شهر شیراز اشاره کرد و گفت: امروز جنوب شهر شیراز با مشکلات عدیده اش رها شده و شهرداری با علم به این موضوع، پروژه هایی را دنبال می کند که ضرورتی برای مردم ندارد.

وی ادامه داد: کارهای انجام نشده در جنوب، شرق و قسمت های مختلف شهر شیراز که از محرومیت رنج می برند، به حدی زیاد است که اگر شهرداری بخواهد آن ها را دنبال کند، دیگر وقتی برای پروژه های بی ضرورت پیدا نخواهد کرد.

رییس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: بسیاری از مردم و علمای شهر تماس گرفته و خواستار پاسخگویی ما از عملکرد شهرداری شده اند و ما نیز واقعا نمیدانیم به آنها چه پاسخی دهیم.

عزیزی افزود: به هر حال وظیفه ذاتی نمایندگان ایجاب می کند که بر اقدامات دستگاهها نظارت کنند لذا امیدواریم مسوولان شهرداری پاسخ عقلانی و منطقی برای کارهای خود داشته باشد.

عملیات اجرایی سنگ فرش ارم از اواخر مهر ۹۹ آغاز شد که به گفته مسوولان این طرح قرار است تا بهمن ماه افتتاح و زیربار ترافیک رود.اجرای پروژه سنگ فرش در مقابل مناطق گردشگری و تاریخی در دوره های مختلف در دستور کار شهرداری شیراز قرار داشته است.

پیش از این شهردار منطقه یک شیراز در این زمینه گفته بود : خیابان ارم به دلیل موقعیت استراتژیک و منحصر به فرد که حلقه اتصال پارک آزادی به عنوان قدیمی ترین پارک شهر شیراز و خیابان دانشجو به عنوان اصلی‌ترین گذر گردشگری علمی و دانشجویی و در ادامه بلوار شهید چمران به عنوان شاخص ترین پارک حاشیه‌ای در شهر شیراز محسوب می‌شود یکی از خیابان‌های شاخص و ممتاز، نه تنها در شیراز بلکه در کشور است و شهرتش به خارج از مرزهای ایران رسیده، لذا توجه به این گذر یک امر کاملا ضروری است.

غلامرضا نامورچی، اصل تامین آسایش جسمی و آرامش روحی افراد پیاده را در محورهای گردشگری به دلیل حضور گردشگر و افراد پیاده را مقدم دانست و افزود: یکی از راه‌های متداول مورد قبول صاحبنظران برای شاخص کردن حرکت پیاده، آرامسازی ترافیکی است.

وی  مناسبترین راه آرام سازی ترافیکی را استفاده از مصالحی مثل سنگ یا بتن و …. در فرش کف این خیابان‌ها دانست که در صورت اجرای نورپردازی مناسب، علاوه بر زیبایی خیابان می‌تواند به لحاظ روحی دقت رانندگی را نیز افزایش دهد و باعث امنیت جسمی و روحی استفاده کنندگان قرار گیرد و به یکی از نمادهای انسان محوری شهر تبدیل شود. 

به گفته شهردار منطقه یک شیرار، موقعیت خیابان حافظ جنب آرامگاه حافظ مشابه خیابان ارم بوده و تمام شاخصه‌هایی که در خیابان ارم بوده در خیابان حافظ نیز کاملا مشهود است اما به دلیل آنکه طرحی مناسب با مصالح متناسب اجرا نشد، نتوانست اهداف طرح را برآورده کند اما امیدوار هستیم که با توجه به نوع و کیفیت مصالح استفاده شده در خیابان ارم و انجام کار با دقت و نظارت کامل، شاهد اقدامی تاثیرگذار باشیم.

وی همچنین برآورد اولیه اعتبار مورد نیاز اجرای پروژه را حدود ۱۱.۵ میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: قیمت نهایی پروژه حدود ۱۹.۵ میلیارد تومان برآورد شده است.

شهردار منطقه یک شیراز ادامه داد: در برنامه زمانبندی ارائه شده چنانچه شرایط نامتعارفی اتفاق نیفتد و محدودیت‌های کرونایی در پروژه‌های عمرانی ابلاغ نشود تا نوروز امسال پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید. 

در دوره گذشته مدیریتی شهرداری شیراز در سال ۱۳۹۱ نیز طرح سنگ فرش خیابان حافظیه شیراز در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *