دسامبر 2, 2022
نماینده ماکو: باید به فکر تامین ارز از طریق صادرات باشیم

نماینده ماکو: باید به فکر تامین ارز از طریق صادرات باشیم

[ad_1]

محمد علیپور در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت:  آقای همتی، عمده مسائلی که مطرح می‌کنم بخشی از آن مربوط به گذشته است که بر اثر بی‌تدبیری بانک مرکزی و دولت در سال‌های ۹۵ تا ۹۷، قریب به ۴۰ میلیارد دلار با نرخ ۳ هزار تومان از خزانه دولت خارج شده است و به نوعی غارت شد.

نماینده ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی افزود: عدم نظارت بانک مرکزی به موسسات مالی و اعتباری، هزینه‌ای به مردم تحمیل کرد که هم موجب به وجود آمدن بحران‌های اجتماعی شد و هم اینکه هزینه سپرده گذاران در موسسات مالی از جیب مردم پرداخت شد.

علیپور خطاب به همتی تصریح کرد: الان بهترین فرصت برای این است که ما در سال جهش تولید، حالا که درآمدهای ارزی نفتی به شدت کاهش پیدا کرده است به فکر صادرات باشیم و تامین ارز از این روش، ساز وکاری برای برگشت ارزهای صادراتی باشد.

وی خاطرنشان کرد: آقای همتی؛ ارز قابل توجهی از گذشته در خانه‌های مردم وجود دارد، الان که خیلی‌ها منتظر بودند که با افزایش قیمت ارز این ارزها روانه بازار شوند، الان فرصتی است که بانک مرکزی باید برای آن برنامه داشته باشد. نکته دیگر اینکه، آقای جهانگیری دستورالعمل صادر می‌کند که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی مردم اختصاص پیدا کند.

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس یازدهم بیان داشت: همه شاهد هستند که چه ضرر و زیانی از این بابت وارد شد و هنوز هم دیوان محاسبات اعلام کرده که این ارزها به خزانه بازنگشته است. بسیاری از افراد از این رانت‌ها استفاده کردند، برای واردات کالاهای اساسی ارز گرفتند، یا این کالا را وارد نکردند یا این ارزها را در بازار آزاد فروختند. همه این موضوعات به بانک مرکزی و دولت باز می‌گردد.

علیپور عنوان کرد: آقای جهانگیری برای اینکه تحت عنوان کنترل بازار ارز دستورالعملی را صادر کند، قانون را دور می‌زند.   آقای جهانگیری آن کسی که به خزانه و اقتصاد کشور ضرر زده و خسارت وارد کرده، سیاست‌های جنابعالی است. حالا که به محرومان نوبت رسید، آسمان تپید!

وی ادامه داد: منطقه آزاد ماکو که بزرگترین منطقه آزاد کشور است، می‌گویند مناطق آزاد باعث افزایش قاچاق شده است. در سال گذشته ۱۰ میلیون دلار سهمیه برای واردات کالا به منطقه آزاد ماکو اختصاص داده شده است، آیا مشکلات کشور همین ۱۰ میلیون دلار است یا چندین میلیارد دلاری که با ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده شد و بازنگشته و تکلیف آن مشخص نیست. من تقاضا دارم حداقل به محرومان و مناطق مرزی توجه شود.

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس خطاب به نوبخت ادامه داد: دولت در سال آخر است، تا کی می‌خواهید به اقتصاد مقاومتی بی‌اعتنایی کنید؟ هر ساله براساس الگویی بودجه‌ریزی می‌کنید و در نهایت بودجه در آخر سال به هزینه‌های جاری پرداخت می‌شود، من در جلسه با استانداری تصویب بودجه اعتبارات و ردیف ششم کشوری سوال کردم چقدر اختصاص داده شده؟ گفتند ردیف ششم کشوری، ولی خبری از اختصاص نیست. درآمدهای هدفمندی را باید هدفمند کنند. ما در چند سال گذشته تذکر دادیم که در هدفمندی یارانه‌های بی‌موردی که پرداخت می‌شود تجدیدنظر شود و امروز با این مشکلات برخورد می‌کنیم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *