اکتبر 5, 2022
نماینده مجلس:مطالبات کتابداران در مجلس پیگیری می‌شود

نماینده مجلس:مطالبات کتابداران در مجلس پیگیری می‌شود

[ad_1]

به گزارش روز شنبه ایرنا، حجت‌اسلام امیرقلی جعفری در دیدار با مدیرکل کتابخانه‌های استان و جمعی از کتابداران افزود: توسعه کتابخانه و ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه توسعه فرهنگی، اعتقادی و علمی را در پی خواهد داشت که این توسعه از نسلی به نسل دیگر در سطحی بالاتر منتقل می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت‌هایی که کتابداران انجام می‌دهند، گفت: مشکلات این قشر از جمله مشکلات معیشتی و استخدامی کتابداران در مجلس مطرح خواهد شد.

جعفری بر توسعه کتابخانه‌ها و برخورداری مردم از امکانات کتابخانه‌ای در شهرهای فاقد کتابخانه تاکید کرد و گفت: مشکلات کتابخانه‌های عمومی استان را در کمیسیون فرهنگی مجلس پیگیری خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس شورای اسلامی بر نیاز برخی از مناطق پر جمعیت در حوزه توسعه فضاهای فرهنگی به خصوص کتابخانه تاکید کرد و گفت: احداث کتابخانه به عنوان یک مرکزی فرهنگی گامی مهم برای کاهش آسیبهای اجتماعی در این مناطق است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری نیز با تاکید بر اینکه نهاد کتابخانه‌ها  به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی است، گفت: بحث تعارض پرداختی دولت به نهاد و بودجه مورد نیاز، یکی از مشکلات این نهاد است.

فرهاد خلیل‌مقدم افزود: کمک‌های پرداختی به نهاد ،بخشی از هزینه‌های کتابخانه‌ها  را تامین می‌کند در حالی که کتابخانه‌ها نیازمند تجهیزات و منابع به روز کتابخانه‌ای، هزینه برای اجرای برنامه‌های فرهنگی، پرداخت حقوق کتابداران مبتنی بر فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و جذب نیروهای جدید است.

وی اظهار داشت: برای رفع این مشکلات باید در سطح کلان به کتابخانه‌ها کمک شود و تناقضات موجود در قانون تاسیس و نحوه اداره کتابخانه‌ها اصلاح شود.

خلیل‌مقدم در ادامه به وضعیت کتاب و کتابخوانی در شهرستان بروجن اشاره کرد و افزود: با وجود تمامی مشکلات با رایزنی‌های انجام شده، شاداب‌سازی تمامی کتابخانه‌های موجود در شهرستان بروجن انجام شده است.

وی به فعالیت ۵۳ باب کتابخانه عمومی فعال در استان اشاره کرد و و گفت: ۱۰ شهر استان فاقد کتابخانه عمومی هستند که راه‌اندازی کتابخانه در این شهرها، همچنین مناطق روستایی فاقد کتابخانه از اولویت‌های نهاد کتابخانه است.

 وی، به فراهم شدن مقدمات راه‌اندازی ۲ کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی کتابخانه جدید در استان نیازمند حمایت خیران و رفع مشکلات و موانع از سوی مسوولان را دارد.

۴۵ هزار نفر از مردم استان چهارمحال و بختیاری عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.