سپتامبر 29, 2022
نماینده کازرون:‌ مسائل آب با همدلی مردم و مدیران حل ‌و فصل شود

نماینده کازرون:‌ مسائل آب با همدلی مردم و مدیران حل ‌و فصل شود

[ad_1]

فریدون عباسی دوانی یکشنبه در  گفت‌وگو با ایرنا افزود: در این زمینه اختلافی بین استان فارس و استان بوشهر وجود دارد، آب منطقه فارس سال ها در حال رفتن به بوشهر است که البته مردم بوشهر نیز حق دارند و آب به طور مرکزی در کشور مدیریت می شود اما تا کی باید وزارت نیرو به دنبال آب شیرین کن کنار دریا نباشد که آب را برای مردم تامین کند؟
رییس کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: از چشمه ساسان و ۲۷ منطقه کازرون و رودخانه شاپور، آب به سمت بوشهر می‌رود و جالب آن است که از جایی مثل پنج روستای تنگ چوگان، آب جلوی چشم مردم به جای دیگر می‌رود و آنها به درستی از آب بهره‌مند نیستند یا اگر بهره‌مند می شوند آب آنها آلوده است.

دستور رسیدگی وزیر نیرو
عباسی اظهار داشت:‌ از زمانی که این مشکلات از سوی مردم به من اعلام شد نامه نگاری لازم را انجام دادم و با وزیر نیرو صحبت کردم تا این مساله را به طور اساسی حل کند و آب را به مردم اختصاص دهد، مدت مقرر که آب باید به بوشهر می‌رفته است مدت ۲ الی سه سال بوده اما بیش از ۳۰ الی ۴۰ سال است که این کار در حال انجام شدن است چون آب راحت به آنجا می رود و استفاده می شود؛ سوال اینجاست که چرا از بودجه استان بوشهر برای احداث آب شیرین کن و تامین آب مورد نیاز این منطقه از طریق شیرین‌سازی آب خلیج فارس استفاده نمی‌شود؟
رییس کمیسیون انرژی مجلس گفت: وزارت نیرو این موضوع را باید در دستور کار خود قرار دهد و من هم از وزیر نیرو این موضوع را خواستم که وی نیز دستور رسیدگی داده است.
عباسی افزود: مردم نیز یک مقدار تامل نکردند، اگر هم این موضوع به بنده یا نماینده من در کازرون یا کوه چنار اطلاع  می‌دادند فکری به حال آب شرب می کردیم.
وی ادامه داد: مردم خودشان زحمت کشیدند و لوله تهیه کردند و آوردند که باید هشت کیلومتر لوله گذاری در منطقه ای از کمارج صورت بگیرد و نیاز به بیل مکانیکی و نیاز به جرثقیل دارند که به من مراجعه کردند و من هم دنبال بودم از جایی این امکانات را فراهم کنم، وعده‌ای که به مردم داده بودند ۲۴ تیرماه به بعد بود که از سد دالکی، سهمیه‌ای به این منطقه اختصاص داده شود.

اگر خلافی شده، قانون باید رسیدگی کند
نماینده مردم کازرون و کوه چنار در مجلس گفت: مردم باید در این جا تامل می کردند، مردم در اینجا نباید تفنگ بیاورند، چرا مامور اداره آب بوشهر را کتک زدند؟ چرا باید درگیری به وجود بیاید؟ اجتماع در آنجا به صلاح نبود و مردم باید این موضوع را به فرمانداری و بخشداری اطلاع می دادند، این موضوع اگر از طریق قانونی پیگیری شود راحت تر، مطمئن تر و ایمن تر به نتیجه می رسد و کسی کشته نمی شود.
عباسی افزود: باید فرهنگ اسلحه کشی را کنار بگذارند و اگر دعوا شده از طریق پاسگاه نیروی انتظامی موضوع را پیگیری کنند، اگر خلافی انجام شده یا تعدی شده قانون باید رسیدگی کند.
وی ادامه داد:  مردم منطقه باید به افراد تذکر دهند که این اعمال باید کنار گذاشته شود، تفنگ کشی و دعواهای قبیله ای و گروهی باید کنار گذاشته شود.
رییس کمیسیون انرژی مجلس گفت:‌ البته مردم در بیان اعتراض حق دارند، تا کی باید به دستگاه های اجرایی مراجعه کنند و آنها بگویند بودجه نیست، اگر بودجه نیست این بودجه برای همه نباید باشد، چطور برای یک جاهایی بودجه وجود دارد و یا افراد از طایفه خاص؟

دستور استاندار فارس برای رفع مشکلات
عباسی در ادامه با اشاره به بررسی اشکالات شبکه آبرسانی در شهرستان کازرون گفت:‌ در بررسی‌های نیروهای مردمی دفتر اینجانب مشخص شد که زبانه‌های شیرهای آبی که باید به طور کامل بسته شود نصفه بریده شده است، چه کسی این اقدام را انجام داده است؟
نماینده مردم کازرون و کوه‌چنار در مجلس اظهار داشت: یک فرد فنی زبانه‌های شیرهای آبی را برش داده است یا از اره و یا از دستگاه جوش استفاده کرده است، الکتروموتورها از کار افتاده‌اند چرا کسی این را درست نمی‌کند؟ چرا در حال حاضر که دفتر نماینده به این موضوع وارد شده الکتروموتورها در حال تعمیر است؟ کار نظارتی بر این موضوع را باید استانداری، فرمانداری و بخشداری انجام دهد.
وی ادامه داد:  این مسایل را به استاندار فارس توضیح دادم و عکس هایی که از لایروبی آن منطقه و رساندن آب بخش خشت و کنارتخته تهیه کرده بودیم به استاندار نشان دادم که وی نیز به مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان دستور داده تا از کانال‌های فرعی بازدید و مشکلات را رفع کنند.

مصرف آب، بهینه شود
نماینده کازرون و کوه‌چنار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات شهرستان های کازرون و کوه چنار در ارتباط با تامین آب کشاورزی و آب شرب افزود: موضوع آب در کشور و در دنیا مساله مهمی است و بسیاری از منازعات بر سر آب بوده و در آینده نیز خواهد بود که تقریباً آب گرانتر از خیلی نیازهای بشر تامین‌ خواهد شد؛ در این شرایط، ما در مملکت خیلی برای آب ارزش قائل نیستیم و اسراف زیاد می‌کنیم.
رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در کشاورزی هنوز غرقآبی کار می کنیم و مصرف خود را بهینه نمی‌کنیم و گرنه از آب موجود می توانیم استفاده های زیادی داشته باشیم.
وی گفت: از طرف  دفترم یک مطالعه روی مساله آب در شهرستان های کازرون و کوهچنار صورت گرفته است که حاصل این مطالعات با وجود آنکه نیازمند اقدامات اجرایی بود، دفتر اینجانب مجبور به ورود به این موضوع شد.
عباسی افزود: در خصوص کانال های آبیاری خشت و کنار تخته قبلا پیش‌بینی می‌کردیم که مشکل آب در آنجا حاد و منجر به درگیری بین هموطنان شود.
وی ادامه داد:  مساله آب شامل دو بخش کشاورزی و آب شرب است، در بحث آب باغ ها به صورت خودجوش مردم را دعوت کردیم و مهندسانی را از سوی دفترم در کازرون فرستادم که شناسایی انجام دادند و فیلمبرداری و عکسبرداری کردند و برای من ارسال کردند.
رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: خودم نیز در یک بازدید میدانی مشکلات را مشاهده کردم و تا حدی با کمک مردم و سپس امور آب کازرون یکسری اشکالات را برطرف کردیم و توانستیم آب را به باغ های کنارتخته که بعضاً ۶ سال بود در حسرت آب بودند، برسانیم که این کار در تولید خرمای آن منطقه است تاثیرگذار است.
عباسی افزود: در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی بند انحرافی ساخته شده است اما نگهداری این بند انحرافی و کانال هایی که از آن منشعب می شود به درستی انجام نشده و بعضاً رها شده است که این باعث می شود آن راندمان لازم در رساندن آب به مناطق وجود نداشته باشد.
وی ادامه داد: در حال حاضر این مشکل تا حدی رفع شده است که باید تعمیرات لازم روی دریچه ها صورت بگیرد و جوشکاری شود که ظرف یک ماه گذشته این کار تا حد خوبی صورت گرفته است و اداره امور آب شهرستان نیز در این زمینه همراهی کرده است اما این مسئله وظیفه ذاتی خود آنان است که باید انجام می دادند.
نماینده مردم کازرون و کوه چنار در مجلس گفت: برخی مدیران دستگاه های دولتی و کارشناسان دست روی دست می‌گذارند و منتظرند یک پول نفت بیاید و بعد مناقصه برگزار کنند و پیمانکاری انتخاب شود و کارها را انجام دهد و کسی کار نمی‌کند و این جو بدی است که در سیستم‌های دولتی ما وجود دارد و همه منتظر هستند بودجه بیاید.
عباسی افزود: جهاد کشاورزی که وظیفه آبرسانی به روستا را بر عهده دارد این کار را انجام نمی‌دهد بعد وقتی از آنها سوال می‌کنیم چرا این کار انجام نشده است می گویند اعتبار نداریم.
وی ادامه داد: حیوانات مردم در سر کوه های کنده ای تنگ ابوالحیات در حال تلف شدن بودند، چطور نماینده مجلس می تواند با ورود خود این مساله را حل کند اما مدیران دولتی نمی توانند این کار را انجام دهند؟
وی اضافه کرد: نماینده مجلس برای حل این مجلس انسجام مدیریت ایجاد می کند و کار خاصی انجام نمی‌دهد و دخالت نیز در دستگاه دولتی انجام نمی دهد و سپاه و ارتش می ‌آیند و همه دست در دست هم می دهند و به حیوانات مردم آب می‌رسد و این حیوانات تلف نمی شوند.
وی همچنین به خانواده فردی که در جریان درگیری اعتراض ها به مساله آب در روستای کمارج کشته شد تسلیت گفت.
 

عده ای از مردم دهستان کمارج بخش کنارتخته شهرستان کازرون روز پنجشنبه ۱۲ تیرماه ۹۹ در اعتراض به کمبود آب شرب در محل تصفیه خانه انتقال آب رودخانه شاپور به استان بوشهر تجمع کردند که به گفته برخی منابع محلی، در جریان درگیری بین افراد حامی نیروهای حفاظت از تاسیسات آب و معترضان،  درگیری ایجاد و در پی تیراندازی فردی، یک نفر به قتل رسید.
رودخانه شاپور از ارتفاعات شمال شرق شهرستان کازرون جاری و در محل تنگ چوگان به چشمه ساسان متصل می شود.
این رودخانه پس از عبور از نواحی غرب کازرون و دشت خشت و اتصال با چند شاخه فرعی به رودخانه حله می ریزد و در نزدیکی روستاهای جره و میلک وارد دشت شبانکاره از توابع شهرستان دشتستان می شود.
این رودخانه در نهایت با پیوستن به رودخانه دالکی دراستان بوشهر با رود حله به خلیج فارس می رود و ۲ هزار هکتار کانال انتقال آب در مسیر عبور این رودخانه احداث شده و با نهرهای سنتی و کانال های انشعاب آب در سالهای پر باران اراضی و باغ های منطقه را مشروب می سازد.
پیش‌از ‌این نیز کوروش کرم‌پور نماینده سابق مردم فیروزآباد، قیرو کارزین و فراشبند در مجلس دهم با طرح این سوال که چرا مسئولان در بوشهر در زمینه طرح انتقال آب از دریا و شیرین کردن آن اقدامی نمی کنند و اگر اقدامی شده چرا به نتیجه نرسیده است؟، گفته بود:‌ استان‌های مرکزی کشور برای تامین آب شرب،کشاورزی و صنعت تلاش می کنند که آب را با مسافتی طولانی از دریا به استان های خود انتقال دهند، چرا این کار در استان بوشهر که در کنار دریا قرار دارد صورت نمی گیرد؟ مگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس آب مصرفی خود را از همسایگان خود تامین می کنند؟

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.