سپتامبر 25, 2022
هر هکتار گلخانه فوق مدرن برای ۱۵ نفر اشتغال ایجاد می‎کند

هر هکتار گلخانه فوق مدرن برای ۱۵ نفر اشتغال ایجاد می‎کند

[ad_1]

علیرضا طاهری چهارشنبه شب در جلسه همیاران آب کاشمر با بیان اینکه متوسط جهانی مصرف آب حدود ۷۰ درصد است افزود: گرچه بخش کشاورزی پرآب طلب است اما اصلی‌ترین منبع درآمد مالی کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: باید مصرف آب این بخش را درست و بهره‌ور کرده و تولید را افزایش دهیم.

قائم ‌مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: در حالی که از یک هکتار زیرکشت گوجه‌فرنگی به صورت سنتی حدود ۳۰ تن محصول برداشت می‌شود، از یک گلخانه مدرن ۱۰ تا ۱۵ برابر آن محصول برداشت می‌گردد.

وی افزود: با مصرف درست در بخش کشاورزی طی ۱۵ سال گذشته مصرف آب در استان خراسان رضوی از ۹۲ درصد به حدود ۸۵ درصد کاهش یافته درصورتی‌که متوسط جهانی آن حدود ۷۰ درصد است.

طاهری با بیان اینکه طرح تعادل بخشی معادن تولید آب و مصرف آن در دستور کار قرار دارد ولی برداشت ما مناسب نیست ادامه داد: چون در دشت مشهد ۱۳۰ درصد برداشت و ۱۰۰ درصد تغذیه داریم همیشه ۳۰ درصد عقب هستیم.

وی هدف فعالیت همیاران آب را پایداری منابع آب برای نسل فعلی و نسل‌های بعد عنوان کرد و گفت: با توجه به شرایط فعلی باید مصرف را کاهش دهیم.

قائم ‌مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: بخش کشاورزی دچار پرمصرفی از جنس اصراف شده و باید برای کاهش مصرف در این بخش به آن کمک کنیم و به سوی کشت گیاهان کم آب طلب و ایجاد گلخانه‌ها برویم.

وی ادامه داد: مصرف آب در بخش‌های مختلف از جمله آب شرب، صنعت، خدمات و فضای سبز نیز باید کم شود که در این راستا نصب کنتورهای هوشمند در چاه موتورهای کشاورزی مهم‌ترین ابزار در کاهش مصرف است.

طاهری گفت: طرح انتقال آب دریای عمان با خطوط فرعی بالغ بر سه هزار کیلومتر خط انتقال آب به ۳۰ شهر، سه هزار روستا و سه مرکز استان شرق کشور آب‌رسانی خواهد کرد.

کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.