نوامبر 27, 2022
هوآوی در سودای بازگشت به پروژه اینترنت پرسرعت انگلیس

هوآوی در سودای بازگشت به پروژه اینترنت پرسرعت انگلیس

[ad_1]

به گزارش ایرنا، «ویکتور ژنگ» معاون رئیس هوآوی دوشنبه در گفت‌وگو با روزنامه گاردین از دولت لندن خواست که با خروج ترامپ از کاخ سفید درباره توقف همکاری با این شرکت تجدید نظر کند. وی با اشاره به کیفیت تجهیزات مخابراتی هوآوی، خاطر نشان کرد که تجدیدنظر لندن در این باره، منافع اقتصادی گسترده‌ای را برای دو طرف در پی خواهد داشت. 

دولت انگلیس بهمن ماه گذشته به رغم فشارهای کاخ سفید با مشارکت هوآوی در طرح راه‌اندازی اینترنت پرسرعت نسل پنجم در این کشور موافقت کرده بود. براساس این تصمیم قرار بود هوآوی به صورت محدود در طرح راه‌اندازی اینترنت پرسرعت انگلیس مشارکت داده شد.

با این حال دولت آمریکا فشارهای فزاینده‌ای را علیه تصمیم دولت انگلیس آغاز کرد تا در این رابطه تجدیدنظر کند. «اولیور داودن» وزیر فرهنگ، رسانه و امور دیجیتال انگلیس تیرماه گذشته در یک عقب نشینی آشکار از تجدیدنظر دولت برای ادامه همکاری با هوآوی خبر داد و اعلام کرد که در پی تحریم‌های آمریکا، هوآوی از مشارکت در طرح راه‌اندازی اینترنت نسل پنجم منع خواهد شد.    

وی افزود که از پایان امسال تمام خریدهای فنی از هواوی ممنوع و تجهیزات این شرکت باید تا سال ۲۰۲۷میلادی از زیرساخت‌های شبکه مخابراتی انگلیس حذف شود.

چندی پیش هفته‌نامه آبزرور گزارش داد که مقامات دولت انگلیس در گفت‌وگوهای پشت پرده با مقامات هوآوی اعتراف کردند که بخشی از تصمیم لندن برای ممنوعیت مشارکت این شرکت در طرح راه‌اندازی اینترنت نسل پنجم ناشی از فشارهای گسترده دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بوده است.

براساس این گزارش، انگلیس به مدیران ارشد هوآوی گفته که مسائل ژئوپلیتیک در تصمیم لندن دخیل بوده و این احتمال وجود دارد نظر دولت در آینده تغییر کند. به این معنا که با شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری و تعدیل مواضع ضد چینی واشنگتن، لندن همچنان تمایل دارد که دوباره به توافق با هوآوی بازگردد.  

ترامپ همان موقع، تصمیم انگلیس را مورد تحسین قرار داد و گفت: ما کشورهای بسیاری را قانع کردیم- و بیشتر این کار را خود من انجام دادم؛ از هوآوی استفاده نمی‌کنم چرا که فکر می‌کنم یک ریسک امنیتی ناایمن است.

بااین حال سفیر چین در لندن تصمیم انگلیس را دلسرد کننده و اشتباه توصیف و تصریح کرد که این اقدام به اعتماد دو کشور لطمه جدی زده است.

«لیو ژیاومنیگ» با ایراد سخنانی در مرکز اصلاحات اروپایی، نخست وزیر انگلیس را شریک کوچک‌تر رئیس جمهوری آمریکا خواند که تسلیم فشارهای او و آنهایی شد که چین را دشمن خود می‌پندارند.

وی گفت: آنهایی که چین را یک رقیب یا دشمن فرض می‌کنند در اشتباه هستند؛ هدف غلطی را انتخاب کرده‌ و مسیر اشتباهی را طی می‌کنند.

تصمیم دولت انگلیس اگر چه باعث خرسندی ترامپ و طرفدارانش در انگلیس شد اما وعده انتخاباتی بوریس جانسون برای ارتقای زیر ساخت اینترنت کشور را به محاق برد. نخست وزیر انگلیس در مقابل وعده انتخاباتی جرمی کوربین، رهبر سابق حزب کارگر برای ارائه اینترنت رایگان گفته بود که دولت حزب محافظه کار تا پنج سال دیگر تمام خانه‌ها و ساختمان‌های تجاری را به اینترنت پرسرعت مجهز خواهد کرد.

معاون شرکت هوآوی هم با اشاره به تعهد دولت جانسون برای راه اندازی اینترنت پرسرعت نسل پنجم تا سال ۲۰۲۵ میلادی، بیان داشت که این مساله با تصمیم دولت برای تاخیر در اجرای این طرح سازگار نیست. ژنگ از دولت لندن خواست تا درباره توقف همکاری با هوآوی تجدید نظر کنند و افزود: امیدوارم زمانی که دولت پیامدهای اقتصادی این تاخیر را بازنگری کرد درباره راه‌های رو به جلو، با دید باز تصمیم گیری کند.

وی یادآور شد که تصمیم دولت لندن درباره قطع همکاری با هوآوی ناشی از فشارهای آمریکا و برخلاف میل باطنی انگلیس صورت گرفت. به گفته معاون شرکت هوآوی، این تصمیم در میانه جنگ تجاری آمریکا با چین اتخاذ شد و ارتباطی به مسائل امنیتی ندارد.

روابط پکن و لندن بر اثر فشارهای ترامپ در حالی در شیب نزولی قرار گرفت که بیشتر انگلیسی‌ها تصور می‌کنند، چین در ۵۰ سال آینده قدرتمندتر از آمریکا خواهد بود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *