اکتبر 5, 2022
والدین از انتخاب رشته اجباری برای فرزندانشان بپرهیزند

والدین از انتخاب رشته اجباری برای فرزندانشان بپرهیزند

[ad_1]

فرشته فهمیده عصر  دوشنبه در نشست بررسی فرایند انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم تحصیلی گفت: فرآیند هدایت تحصیلی برای ۳۶ هزاردانش آموزاین استان درحال اجراست که بیشترین دغدغه دانش آموزان دربخش انتخاب رشته اجباری ازسوی برخی از والدین است.

وی  با اشاره به اینکه به دلیل شیوع بیماری کرونا برخی خدمات مربوط به هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم درفضای مجازی انجام شد، خاطرنشان کرد: رویکرد آموزش و پرورش این است که دانش آموزان و خانواده ها با درنظرگرفتن شرایط و استعدادها وهمچنین نیاز جامعه نسبت به آینده تحصیلی دانش آموزان تصمیم گیری کنند.

وی بیان داشت : یکی ازاهداف مهم اهداف فرآیند هدایت تحصیلی درمدارس متوسطه دوره اول این است که دانش آموزان قدرت تصمیم گیری پیدا کنند و نیزبا قوانین و ضوابط مربوط به هدایت تحصیلی آشنایی پیدا کنند.

وی تصریح کرد: محتوای هدایت تحصیلی آگاهانه درمدارس متوسطه دوره اول به خصوص پایه نهم البرزدرقالب تست، اطلس مشاغل استان، مشاوره تحصیلی، شرایط ورود به رشته های مختلف تحصیلی، نمودارمعرفی رشته های آموزش متوسطه، ارزش های قابل انتظار از آینده شغلی واصول ثابت هدایت تحصیلی ارائه شده است.

وی اضافه کرد: درهدایت تحصیلی سوابق دانش آموزان در پایه های هفتم  هشتم و نهم با ضریب خاص هر درس محاسبه و هدایت تحصیلی دانش آموزان ثبت می شود.

فهمیده خاطرنشان کرد: عملکرد تحصیلی دانش آموزان، کسب امتیاز از آزمون های پنجگانه مشاوره ای، نظر دانش آموز، نظر جمع معلمین دوره تحصیلی، نظر مشاوره و نظر والدین، ۶ شاخص اصلی هدایت تحصیلی دانش آموزان را تشکیل می دهد.

وی یادآورشد: برای آشنایی بیشتر والدین و دانش آموزان با هدایت تحصیلی و فرآیند انتخاب رشته در پایه نهم ، در مراکز مشاوره مربوط به آموزش و پرورش البرز نیز خدمات راهنمایی و مشاوره با حضور مشاوران با تجربه فعال در مدارس استان ارائه می شود.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان البرزتاکید کرد: انتخاب رشته مهمترین تصمیم گیری دانش آموزان در زندگیشان است که باید برای انتخاب درست هوشیارانه عمل کنند.

رییس اداره مشاوره تربتی و تحصیلی آموزش و پرورش استان البرزنیزگفت: برای دانش آموزان پایه نهم دوره متوسطه اول درتیرماه درکنار کارنامه تحصیلی، برگه‌های هدایت تحصیلی نیز صادر می‌شود که در آن رشته‌های تحصیلی براساس اولویت برای هرکدام از دانش آموزان مشخص شده است.

فرزاد رستمی افزود: دربرگه‌های هدایت تحصیلی شرایط ورود دانش آموزان برای انتخاب رشته تحصیلی در پایه دوره دوم متوسطه در شاخه‌های فنی حرفه‌ای، کاردانش و نظری چون رشته ادبیات و علوم انسانی، علوم تجربی، علوم و معارف اسلامی و ریاضی قیزیک ثبت شده است.

وی تصریح کرد: دانش آموزان پایه نهم براساس شرایطی که مجاز شناخته شده است می‌توانند بر حسب وضعیت تحصیلی و علاقه مندی یکی از این رشته‌های تحصیلی را برای ورود به پایه دهم انتخاب کنند.

وی اضافه کرد: امسال ۱۷ هزار و ۶۷۳ دانش آموز دختر و ۱۸ هزار و ۶۱۷ دانش آموز پسر البرزی که مشغول تحصیل در پایه نهم متوسطه دوره اول هستند زیر پوشش این طرح قرار گرفته اند.

استان البرز۵۰۰ هزار دانش آموز دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.