نوامبر 27, 2022
وزیران خارجه مینسک خواستار آتش بس فوری در قره باغ شدند

وزیران خارجه مینسک خواستار آتش بس فوری در قره باغ شدند

[ad_1]

در این بیانیه که وزارت خارجه روسیه شامگاه دوشنبه آن را منتشر کرد  «سرگئی لاوروف»، «ژان ایو لودریان» و «مایکل آر پمپئو»  تشدید بی سابقه و خطرناک خشونت در منطقه درگیری قره باغ و فراتر از آن را محکوم کردند.

این بیانیه تاکید می کند حملات اخیر که اهداف غیرنظامی را هم در طول خط درگیری و هم در سرزمین های جمهوری آذربایجان و ارمنستان در خارج از منطقه درگیری قره باغ هدف قرار داده اند؛ تهدیدی غیر قابل قبول برای ثبات در منطقه است.

ریسان مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در اول اکتبر سال جاری ( 10 مهر) نیز از طرفین درگیری خواستار آتش بس فوری و بدون قید و شرط شدند.

دربیانیه آمده است کشورهای مینسک مصمم هستند تا با حمایت دیگر کشورها ، وظیفه ای را که سازمان امنیت و همکاری اروپا و جامعه بین المللی به آنها سپرده اند،  به طور کامل اجرا کنند.

مطابق با این حکم ، آنها به طور مداوم به تعامل خود با طرفین ادامه خواهند داد و از طرف های درگیر می خواهند فوراً متعهد شوند که روند حل و فصل را بر اساس اصول اساسی موجود و اسناد بین المللی مربوطه که برای هر دو طرف کاملاً شناخته شده است از سر بگیرند.

طی روزهای اخیر تنش‌ها بر سر منطقه قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی کشورها خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل “حق تعیین سرنوشت” خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه شده است.

گروه مینسک ( سران روسیه ، فرانسه و آمریکا) که با هدف میانجیگری بین دو طرف شکل گرفته است در مدت بیش از دو دهه فعالیت خود کارکرد موثری نداشته است. جمهوری اسلامی ایران که با هر دو طرف مناقشه روابط حسنه ای دارد، بارها برای کاهش تنش بین دو طرف اعلام آمادگی کرده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *