نوامبر 29, 2022
وزیر امور خارجه فرانسه: روابط دو سوی آتلانتیک باید دوباره احیا شود

وزیر امور خارجه فرانسه: روابط دو سوی آتلانتیک باید دوباره احیا شود

[ad_1]

 به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، لودریان در گفت و گو با شبکه خبری «اروپا ۱»  با یادآوری نگرش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نسبت به «ناتو» که آن را «منسوخ» توصیف کرده بود، بیان داشت: ما دیگر به روزهای خوب روابط فراآتلانتیک باز نخواهیم گشت. جهان چهار سال است که دگرگون شده است. از جمله این تحولات آن است که اروپا حاکمیت خود را در حوزه های امنیتی، دفاعی و خودمختاری راهبردی تثبیت کرده است.  

وی ادامه داد: چهار سال است که دیگر اروپا از ساده لوحی خود بیرون آمده و در حال تثبیت قدرت خود است. هنوز کارهای زیادی وجود دارد. اکنون ما باید یک رابطه جدید فراآتلانتیکی ایجاد کنیم.

شبکه خبری «اروپا ۱» به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد کشورهای عضو ناتو قصد دارند در صورت انتخاب جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، اجلاسی را در ماه مارس در بروکسل ترتیب دهند؛ اما در صورتی که دونالد ترامپ پیروز شود، این اجلاس احتمالاً در اواسط سال برگزار خواهد شد.

روابط دو سوی آتلانتیک که در دهه های اخیر در مسائلی چون موافقت نامه های تجاری، پروتکل کیوتو، جنگ عراق و … آسیب دیده بود، پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، و اختلاف مواضع طرفین در موضوعات بین المللی نظیر ناتو، تعهدات بین المللی همچون پیمان پاریس، برجام و تحریم های یکسویه، مسائل تجاری و سایر بحران های بین المللی به اوج خود رسید.

آمریکا که با یکجانبه گرایی های خود به ویژه در دوران ترامپ، به زعم اروپا، دیگر تمایلی به رهبری جهان ندارد، زمینه را برای بروز ابتکار عمل بیشتر اروپا فراهم آورده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *