نوامبر 29, 2022
پمپئو در مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان شرکت می‌کند

پمپئو در مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان شرکت می‌کند

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا بامداد جمعه اعلام کرد که «مایک پمپئو» وزیر خارجه او در دور جدید مذاکرات صلح میان طالبان و دولت افغانستان که روز شنبه در دوحه پایتخت قطر برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.

وزارت خارجه قطر پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که دوحه میزبان مذاکرات صلح افغانستان خواهد بود که قرار است میان هیات دولت این کشور و گروه طالبان از ۱۲ سبتامبر (۲۲ شهریور) آغاز شود.

در این بیانیه آمده است: این مذاکرات مستقیم بین طیف‌های مختلف مردم افغانستان گامی جدی و مهم به سمت برقراری صلح پایدار در این کشور و به ویژه پس از امضای توافق صلح میان آمریکا و طالبان در آغاز سال جاری میلادی به شمار می‌رود.

رییس جمهوری افغانستان نیز در این باره گفت: ما مقدمات لازم را برای تحقق صلح در کشور فراهم کردیم و هیات ما آماده است که فردا عازم قطر شود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در توئیتی‌ از آغاز مذاکرات صلح در افغانستان در روز شنبه آتی استقبال کرد و آن را بهترین فرصت برای پایان دادن به ۴۰ سال جنگ و خونریزی دانست.

وی گفت: روند سیاسی که افغان‌ها آن را پیش می‌برند تنها راه برای برقراری صلح دائم است.

هفته گذشته تیم مذاکره کننده طالبان برای شرکت در مذاکرات با دولت افغانستان وارد قطر شدند. تیم طالبان در حالی روز شنبه وارد دوحه شد که پیش از آن به پاکستان سفر کرده و در اسلام آباد در مورد فرآیند صلح با دولت به گفت‌وگو پرداخته بود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *